Ptákem roku se stal čáp bílý i černý. Oba druhy čeká velké sčítání

Ptákem roku 2014 vyhlásila Česká společnost ornitologická čápa černého a čápa bílého. K volbě přispělo několik důvodů, mimo jiné i celoevropské sčítání obou druhů plánované na letošní rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čáp černý | Foto: Marek Szczepanek, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Čáp bílý se stal poprvé Ptákem roku už před 20 lety, letos k němu ornitologové přibrali i jeho méně známého příbuzného, čápa černého.

„Čápy jsme vybrali proto, že snad není mezi ptáky známější druhy a těžko si představit někoho, kdo by vůbec čápa neznal. Čáp má tedy v ptačí říši unikátní postavení a díky tomu se mu dostalo i toho privilegia, že se stává Ptákem roku už podruhé,“ zdůvodnil volbu ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ptákem roku je čáp bílý a černý. Na podrobnosti se Radiožurnál ptal ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka

Podle něj čápi bílí postupně opouštějí úrodné nížiny a stěhují se výše do hor, což jim usnadňuje i změna klimatu. Naopak černí čápi se z dříve plachých lesních ptáků, které bylo těžké jen zahlédnout, stávají stále běžnějšími.

„Je to druh, který se rozšířil relativně nedávno. První hnízdění byla někdy v 50. letech, od té doby je to dnes už téměř 500 párů, které u nás hnízdí. Můžeme se s ním setkat prakticky ve všech lesnatých oblastech, už dávno ne jenom v horách. Mění se i jeho chování, takže stále častěji můžeme pozorovat černé čápy třeba na potoce tekoucím uprostřed vesnice,“ popsal Vermouzek.

Čáp bílý s mláďaty | Foto: Wikipedia, Arjan Haverkamp

Ornitologové doufají v to, že se do projektu sčítání čápů významně zapojí i veřejnost. „Předpokladem je, že všichni, kdo mají čapí hnízdo poblíž svého domova, se na něj zajdou podívat, nejlépe několikrát za sezónu, abychom věděli, jestli čápi přiletěli, jestli se jim podařilo opravdu odchovat mláďata, a předají nám tyto informace,“ doplnil ředitel České společnosti ornitologické.

Podrobnosti o sčítání čápů lidé najdou na speciální webové stránce www.cap.birdlife.cz, kam mohou posílat své zprávy a fotografie.

Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlásila Ptákem roku 2014 čápa černého a čápa bílého | Foto: ČTK

Květa Moravcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme