Soud zprostil obžaloby 23 bývalých zastupitelů Liberce, chyby při prodeji pozemků se neprokázaly

Liberecký soud zprostil obžaloby 23 bývalých tamních zastupitelů. Ti čelili obvinění, že v roce 2007 schválili údajně nevýhodný prodej městských pozemků. Měli tím způsobit škodu 3,5 milionu korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se na místě odvolala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměsti Dr. E. Beneše v Liberci | Foto: Tomáš Adamec

Celkem 23 libereckých zastupitelů údajně prodalo v roce 2007 dva pozemky ve čtvrti Doubí pod cenou. Navíc je podle obžaloby prodali bez výběrového řízení.

Podle soudu se hrubá nedbalost a z toho vyplývající trestní odpovědnost bývalých zastupitelů neprokázala.

„Podle soudce jsou bývalí zastupitelé především proto, že se vědomě nedopustili trestného činu,“ vysvětlila reportérka Šárka Škapiková, která dnes přihlížela vynesení rozsudku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu, který zprostil obžaloby 23 bývalých libereckých zastupitelů, informovala reportérka Šárka Škapiková

Za první pozemky rodina majitele autoservisu zaplatila 875 korun a za druhý 350 korun za metr. Podobné pozemky, na nichž lze v Liberci stavět, se běžně prodávaly za 1500 až 1800 korun za metr.

Volavkovi, kteří hledali pozemek pro stavbu rodinného domu, odmítají jakékoli ovlivňování zastupitelů. "Kdybych věděl, že to bude mít takový výsledek, tak bych to nekoupil," uvedl před soudem Karel Volavka.

Ceny úředníci magistrátu v podkladech pro zastupitele stanovili na základě zásad prodeje městského majetku z roku 2004. Ale už v době předložení návrhu existovaly u některých zastupitelů pochybnosti, zda se nejedná o podhodnocení ceny pozemků. Soud navíc poukázal na to, že sousední parcela se prodala ještě levněji i ve veřejné aukci.

Obžalovaní zastupitelé se hájili tím, že spoléhali na podklady připravené úředníky, které následně schválili radní města.

Bývalý liberecký primátor Jiří Kittner u soudu | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Někteří upozornili na to, že kdyby se pozemky prodávaly třeba v dražbě, mohli toho využít spekulanti a jejich cena by se snížila. Podle nich to byla běžná majetková transakce, kterých dělají stovky ročně.

Pro hlasovali všichni tehdejší zastupitelé z ODS, ČSSD a Unie pro sport a zdraví, jeden komunista a dvě zastupitelky Strany zelených. Mezi obviněnými byli tehdejší primátor Jiří Kittner nebo současná náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Zuzana Kocumová. Úředníci obžalováni nebyli.

V Liberci pokračuje soud s exprimátorem Kittnerem, je obviněn z machinací s pozemky

Číst článek

V Liberci jsou ale městští zastupitelé stíháni ještě v jiné kauze: bývalého primátora Jiřího Kittnera a dva tehdejší zastupitele loni obvinila protikorupční policie. Podezřívá je z toho, že převedli na třetí osoby prostřednictvím městské společnosti Sportovní areál Ještěd městské nemovitosti pod jejich tržní hodnotou.

Městu tím měli způsobit škodu kolem 18 milionů korun. Exprimátor Kittner, který je nyní ekonomickým ředitelem liberecké nemocnice a byl také mezi 23 stíhanými zastupiteli, všechna obvinění odmítá. Stejně jako oba bývalí zastupitelé.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme