Krymský Sevastopol je týden před referendem plný ruských vojáků

Proruská domobrana na Krymu se s podporou ruských vojáků snaží získat absolutní kontrolu nad poloostrovem. Na Krym odmítá vpustit mezinárodní pozorovatele OBSE a útočí i na novináře. Napětí na Krymu roste týden před konáním referenda, které má potvrdit rozhodnutí o připojení k Rusku. To podporují hlavně obyvatelé největšího města na poloostrově, Sevastopolu, kde sídlí i černomořská flotila. Situaci na místě sleduje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sevastopol na Krymu čeká na referendum 16. března | Foto: Robert Mikoláš

Malý chlapec krmí na dřevěném molu ryby, o kousek dál si hrají dva o něco starší kluci a čilý ruch panuje také u nástupiště trajektu, který přes sevastopolský záliv převáží obyvatele města, které je doslova prošpikované vojenskými útvary.

Prakticky každý z těchto lidí má v rodině příslušníka ruských ozbrojených sil, především pak námořních jednotek. Není divu, že všichni podporují rozhodnutí krymského parlamentu:

„Chceme se vrátit domů, do Ruska. Chceme psát i mluvit rusky, učit naše děti o historických událostech tak, jak se skutečně staly. Kyjev nám všechno jen vnucuje, zatajuje dějiny. Dokumenty a formuláře jsou jen v ukrajinštině a hlavně ti, co teď násilím převzali moc na Ukrajině, jsou fašisti,“ vysvětluje svůj odmítavý postoj ke Kyjevu mladá žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace přímo ze Sevastopolu přináší zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Stojíme v centru Sevastopolu, kousek od nás hoří věčný oheň na památku hrdinů padlých ve Velké vlastenecké válce. Naproti se na desce cti skví fotografie těch nejlepších komunistických pracovníků současnosti a z amplionu se ozývají zvony odbíjející celou hodinu.

Krátce nato je střídají reklamy nabízející finanční služby, které prý vyřeší i tu nejtěžší životní situaci.

Většinu z 380 tisíc obyvatel Sevastopolu ovšem nyní zajímá něco zcela jiného - blížící se referendum. Zároveň ale odmítají tvrzení, že by docházelo k útokům na ukrajinské základny i na novináře.

„Tady není žádná válka, nejsou tu žádné tanky. Nepřijíždějí sem ani žádné údajné invazní ruské jednotky, to je všechno propaganda a lež. Podívejte, lidé tu normálně žijí, chodí po ulici, baví se v barech, nejsou tu žádné známky násilí,“ ukazují místní.

Před ukrajinským vládním úřadem ale patrolují příslušníci takzvané domobrany. „Zůstaneme tady, dokud neproběhne referendum, tedy do 16. března,“ prozrazuje jeden z nich oblečený v modré maskáčové uniformě.

„Pokud hlasování nedopadne podle toho, co chtějí obyvatelé Sevastopolu, všichni vyjdou do ulic,“ dodává. Vážnost jeho slov podtrhuje i přítomnost tisíců plně ozbrojených ruských vojáků.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme