Nejvyspělejší země světa neuznají výsledek referenda o budoucnosti Krymu
Skupina nejvyspělejších států světa známá jako G7 uvedla ve společném prohlášení, ke kterému se připojily i Evropská komise a Evropská rada, že neuzná výsledek nedělního referenda o odtržení Krymu od Ukrajiny. G7 také pohrozila Rusku odvetnými kroky, pokud ke svému území Krym připojí.
„Vyzýváme Rusko, aby přestalo se snahou o připojení Krymu,“ řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso.
Podle skupiny G7 Rusko svou vojenskou akcí na Krymu a podporou krymských separatistů porušuje mezinárodní právo.
Spojené státy už kvůli tomu ohlásily zavedení sankcí proti některým ruským představitelům. Země Evropské unie mohou udělat totéž, pokud se krize několika dní nevyřeší.
Krym před osamostatněním: na základnách je klid, čeká se na referendum
Číst článek
Krymský parlament v úterý na uzavřeném zasedání odhlasoval Deklaraci o nezávislosti. Nový stát by měl vzniknout hned po nedělním referendu, ve kterém budou obyvatelé poloostrova odpovídat na otázku, jestli se chtějí připojit k Rusku, nebo zůstat součástí Ukrajiny.
Vládní politici jsou přesvědčení, že se obyvatelé Krymu z 80 procent rozhodnou pro Rusko. Krym se podle deklarace stane suverénním a nezávislým státem, ale jen na pár dní nebo týdnů. Po vyhlášení nezávislosti chtějí poslanci a vláda okamžitě požádat Moskvu o vstup do Ruské federace.
Rusko považuje Deklaraci o nezávislosti Krymu za zákonný akt. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě i západní země ale o zákonnosti referenda pochybují.