Českokrumlovský zámek letos otevře veřejnosti dosud nepřístupné prostory

Českokrumlovský zámek letos zpřístupní veřejnosti dosud uzavřenou rožmberskou kapli. Novinkou této sezóny bude také expozice dopravních prostředků. Velký schwarzenberský kočár a další historické dopravní prostředky se objeví v českokrumlovské zámecké konírně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Český Krumlov

Zámek Český Krumlov | Foto: Agentura CzechTourism

„V této rožmberské kapli byla uchovávána takzvaná Krumlovská madona, což je jedno z nejznámějších středověkých uměleckých děl,“ líčí jednu z mnoha zajímavých historek spjatých se středověkou rožmberskou kaplí ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

„V současné době je to jeden z nejcennějších exponátů vídeňského uměleckého historického muzea. Původní umístění Krumlovské madony není úplně přesně identifikováno, ale tato malá rožmberská kaple je jednou z výrazných možností,“ popisuje.

Do loni zrestaurovaného prostoru mohou návštěvníci poprvé v tomto roce nahlédnout. Další zajímavou novinkou je také expozice dopravních prostředků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novinkách na českokrumlovském zámku informovala reportérka Jitka Cibulová Vokatá

„Jsou tam například slavnostní sáně, kočáry, jezdecké postroje a celá řada věcí, které souvisejí s dopravou šlechty a s různými slavnostmi, které na zámku probíhaly,“ informuje Petr Pavelec.

V hradní galerii by se v budoucnu měly objevit historické artefakty z celého světa. „Máme připravený výstavní projekt, kterému pracovně říkáme Místa setkávání památek světového kulturního dědictví. Například si můžeme půjčit artefakty z versailleského barokního divadla a konfrontovat je s našimi artefakty z barokního divadla v Českém Krumlově,“ říká Pavelec a dodává:

„Myslím si, že by mohly vznikat zajímavé paralely a porovnání a ty věci bychom vpravovali do širokého kulturního evropského i světového kontextu. Na zámku v Krumlově jsou artefaktu z různých koutů světa a takováto porovnání se docela nabízejí.“

V příštím roce by se návštěvníci zámku měli dočkat také zpřístupnění horské zahrady na zámeckém svahu nad řekou Vltavou a do dvou let v budově takzvané mincovny na druhém nádvoří i nové hradní galerie.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme