Na trati mezi Opavou a Jakartovicemi bude o letních víkendech znovu jezdit vlak

Starostům na Opavsku se zřejmě podaří husarský kousek. Ani ne tři týdny po skončení provozu na regionální trati mezi Opavou a Jakartovicemi přišli na způsob, jak vlaky na koleje zase vrátit. A kde vzít peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koleje, výhybka, rozcestí, volba, cesta | Foto: Fotobanka stock.xchng, Jan Flaška

Smuteční věnce, stovky lidí a vzpomínky. Tak to vypadalo začátkem dubna na nádraží v Opavě, odkud vyjela poslední vlaková souprava směrem na Jakartovice. Poslední po více než 120 letech. Vypadalo to beznadějně, protože Moravskoslezský kraj odmítl tuto ztrátovou linku dále podporovat.

Ani ne po třech týdnech je ale všechno jinak. Starostové obcí podél trati přišli s nápadem, jak dostat vlaky už brzy zpátky na koleje.

Loučení s lokálkou jasně ukázalo, že bude chybět hlavně výletníkům, skautům a trampům. Už proto, že projíždí nejhezčími kouty Opavska.

„Kdy pojede příští vlak?,“ zní tázavý hlas. „Příští týden!,“ dostává se mu sborové odpovědi.

Hlouček mávajících na peróně s půllitry v ruce tehdy nemohl tušit, jak blízko je pravdě. U první zrušené železniční linky v tomto roce se umíráčkem nakonec zvonilo zbytečně.

Obce sáhnou do pokladen společně

Sice ne za týden, ale až za několik měsíců, ale vlak skutečně zase vyjede.

Jenom v létě a jenom o víkendu, ale i tak je to úspěch, potvrdil společné sáhnutí do obecních pokladen Jaroslav Vaněk, starosta Dolních Životic z ODS:

Ve vlaku | Foto: Tomáš Mařas

„Pokud se na tom budeme podílet včetně Moravskoslezského kraje, tak by to obce mohlo stát do 30 – 40 tisíc, za tři měsíce.“

Letní víkendové vlaky budou stát dohromady asi 300 tisíc korun. A přispěje i Moravskoslezský kraj, který předtím pravidelnou linku zrušil. To už nejsou miliony, dodává náměstek hejtmana Daniel Havlík z ČSSD.

„Takhle to vyřešíme jako turistický vlak za úplně jiných nákladů. Příspěvek kraje je samozřejmě možný v tomto směru,“ věří dolnoživotický starosta a rád by slyšel zahoukání na čerstvě osiřelých kolejích už v červenci.

Zdá se, že jízdní řády bude nutné znova přepisovat.


Zvětšit mapu

Martin Knitl, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme