Středočeský kraj zatím nemůže pronajmout opravené historické domy v Praze

Středočeský kraj chce pronajmout své historické domy v centru Prahy, ale nemůže. Do opravy středověkých budov hejtmanství v éře Davida Ratha investovalo přes 60 milionů korun, další miliony stálo vybavení infocentra a galerie. Měla tu být brána kraje, která se chlubí prestižními výstavami. Teď ale kraj prostory vyklidil a chce je za stovky tisíc měsíčně pronajímat. Jenže nemůže, část jednoho domu patří hlavnímu městu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce galerie GASK v Praze | Foto: Petr Sehnoutka

Královskou cestou v Praze proudí jako tradičně davy turistů, ale komplex středověkých domů na rohu Karlovy a Husovy ulice míjejí téměř bez povšimnutí.

Skrz výlohu je vidět, že infocentrum je celé vyklizené. Jen v regálech zůstávají poslední letáčky. Nefunguje už ani kavárna, která byla v přízemí.

„Majetek, který patřil Galerii Středočeského kraje a nebyl pevně přimontovaný, si galerie vzala samozřejmě zpět k sobě,“ říká ve své kanceláři krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek z KSČM.

Přehrát

00:00 / 00:00

O potížích Středočeského kraje s pronájmem domů v Praze informovala reportérka Alena Rokosová

Kraj prostory vyklidil poté, co rozhodl o definitivním zrušení Středočeské turistické informační služby, která tu sídlila. Když vyhlásil záměr budovy pronajmout, požadavek byl vlastně jen jeden – platit nájemné minimálně 615 tisíc korun měsíčně. Přihlásilo se asi pět zájemců.

„Náplní jejich činnosti byly například thajské masáže či pronájem pro další účely,“ informuje Štefek. Teď kraj připravuje podmínky pro nové výběrové řízení.

Tentokrát už chce zohlednit nejen cenu, ale i záměr. Podle radního pro kulturu by měl být prostor alespoň částečně věnovaný kultuře. Otázka je, jestli je to při šestisettisícovém nájemném reálné.

„Částka je určitým kompromisem, který by se dal zrealizovat. I pro kulturní účely, kdyby například část objektu byla spojena s kulturou a část třeba s gastronomií, která si na sebe dovede určitým způsobem vydělat. A s propagací středočeských výrobků, regionálních produktů a tak dále,“ tvrdí Zdeněk Štefek.

Část jednoho domu patří Praze

Jenže se objevil ještě další problém, který kraj musí vyřešit, než vyhlásí nový, teď už jasně formulovaný záměr na pronájem. Dvacetina jedné budovy totiž patří Praze, která o ni s krajem vedla od roku 2009 soudní spor.

Ten skončil loni na podzim, když Nejvyšší soud zamítl odvolání kraje a potvrdil, že vlastníci jsou dva. Podle pražské radní pro majetek Evy Vorlíčkové se Praha chce s krajem dohodnout na majetkovém vypořádání.

„Protože samozřejmě jedna dvacetina není tak obrovská částka, abychom jim dělali problémy,“ konstatuje.

Zástupci Prahy a kraje se sejdou příští týden. Podle Vorlíčkové je ve hře jak směna pozemků, tak případný odprodej.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme