Babiš nechce rozvolňovat opatření. Povinné by mohly být chirurgické roušky a respirátory

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nechce rozvolňovat epidemická opatření. Po souhlasu sněmovny s prodloužením nouzového stavu hodlá ponechat stávající pravidla. Babiš ve středu řekl, že rozvolnění nenapovídají čísla nově nakažených a hospitalizovaných. Premiér také zvažuje možnost, zda po vzoru Německa a Rakouska nezavést v hromadné dopravě a obchodech povinnost nosit chirurgické roušky a respirátory.

Praha (Aktualizováno: 13:42 20. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér Andrej Babiš jednal ve středu s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem o možném otevření lyžařských středisek. Na rozdíl od něj si nemyslí, že by to bylo možné. Věc podle premiéra musí posoudit ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Rážová: Lidé by měli nahradit roušku respirátorem FFP2 tam, kde se setkává více lidí

Číst článek

Komunisté ve sněmovně pravděpodobně vládní žádost o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 21. února podpoří. Filip po středečním jednání s Babišem novinářům řekl, že by měl nouzový stav platit, dokud je nutná pomoc vojáků v nemocnicích či sociálních ústavech. Sněmovna bude o nouzovém stavu jednat ve čtvrtek.

Také ministr vnitra Jan Hamáček ve středu uvedl, že stávající opatření musí pokračovat. „Neobejdeme se bez pokračování opatření. Neobejdeme se bez pokračování nouzového stavu. Bez toho není možné splnit cíl, který jsme si dali, tedy snížit tlak na český zdravotnický systém,“ řekl Hamáček.

„Hlasování proti (prodloužení nouzového stavu) je rána pro české zdravotnický a pro český zdravotnický systém.“ Znamenalo by to podle něj například odchod vojáků z nemocnic a sociálních zařízení.

Respirátory v obchodech a MHD?

V souvislosti se šířením takzvané britské mutace koronaviru zavádějí Německo a Rakousko povinnost nošení respirátorů či chirurgických roušek ve veřejné dopravě a obchodech. Česko jich má podle Babiše v zásobě a u výrobců dost, otázkou je jejich cena a hrozba, že s vyšší poptávkou jejich cena poroste. Omezení ceny ze strany státu by podle něj mohlo znamenat, že výrobci je raději vyvezou.

Balení 50 kusů chirurgických roušek lze v e-shopech podle srovnávače cen Heureka.cz koupit za 115 korun, jedna tak vyjde na 2,30 koruny. Cena respirátoru třídy FFP2 se pohybuje mezi sedmi a devíti korunami.

V pátek by mohla vláda debatovat, zda a na jakých místech by bylo nařízení respirátorů vhodné, doplnil Hamáček. Ve státních rezervách je podle něj asi 16 milionů respirátorů. Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní podle něj analyzuje výrobní kapacity v Česku pro případ, že by se zvažovalo jejich nařízení.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová ráno kvůli britské mutaci koronaviru apelovala na nahrazení roušek respirátorem FFP2 v místech, kde se setkáváme s větším počtem neznámých lidí – zdravotnická zařízení a sociální služby a veřejná doprava. Zatím jde podle ní o doporučení, nikoli povinnost.

Trasování u britské mutace

Babiš také uvedl, že Česko by se mělo při trasování případů covidu-19 soustředit přednostně na britskou mutaci. „Je to důležité a chceme to dělat přednostně. Pokud se tento vir šíří rychleji, tak je to důležité,“ uvedl. Země podle něj bude ale nadále trasovat všechny případy nákazy novým koronavirem.

Jehly a stříkačky expres. Ministerstvo zdravotnictví si za rychlejší dodávku z Číny připlatí tři miliony

Číst článek

Takzvanou britskou mutaci nového typu koronaviru zaznamenali koncem roku na jihu Anglie. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko.

Státní zdravotní ústav v úterý uvedl, že v Česku se britská mutace koronaviru potvrdila na vzorcích, které pocházely z Prahy, Středočeského a Královéhradeckého kraje.

Blatný po pondělním jednání vlády řekl, že mutace není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. To, co při epidemii nastane za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest, doplnil. Kvůli rychlejšímu šíření patrně mutace mezi variantami viru převládne.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme