Druhé kolo senátních voleb provází většinou nezájem
Voliči v Česku rozhodují o obměně jedné třetiny Senátu. Hlasovat mohou až do čtrnácté hodiny. Zatím to ale vypadá, že o volby moc velký zájem nemají. Druhé kolo voleb do senátu pokračuje také na Jihlavsku a v části Jindřichohradecka. Voliči si vybírají mezi bývalým hejtmanem kraje Vysočina Milošem Vystrčilem za ODS a někdejším primátorem Jihlavy Vratislavem Výborným za ČSSD.
„Do volební místnosti na městském úřadu v Polné dosud přišlo asi 13 procent voličů. Členové volební komise říkají, že to očekávali, stále ale doufají v dosažení alespoň dvaceti procent,“ hlásí z Polné redaktor Daniel Burda.
V Jihlavě podle něj volební komisaři naopak s překvapením konstatovali, že během prvního dne přišlo až 21 procent voličů, což ani nečekali.
Volí i Liberecko
O tom, kdo je bude zastupovat v Senátu rozhodují i voliči na Liberecku. Vybírají mezi Přemyslem Sobotkou z ODS a Stanislavem Eichlerem z ČSSD.
„Do volebních místností na Liberecku se v dnešním mrazivém, i když slunečném dopoledni voliči příliš nehrnou. Moc jich nechodilo ani včera, podle odhadů odvolilo kolem 15 procent voličů. Ve volebních místnostech jsou již tradičně vidět zejména starší lidé,“ informuje redaktorka Ivana Bernátová.
V povodněmi postižené Raspenavě na Frýdlantsku přišlo zatím hlasovat pouhých osm procent voličů. Naopak v nedalekých Heřmanicích, které po letních záplavách dostaly přezdívku severočeské Troubky, už odvolila pětina voličů.
V prvním kole senátních voleb hlasovalo přibližně 43 procent voličů, což bylo výrazně více, než před šesti lety.
Drobné zmatky
V hlavním městě se volí ve třech obvodech. Například v Praze 6 se o místo senátora ucházejí Petr Bradský z ODS a Bedřich Moldan za TOP 09. Volby v obvodu provázejí drobné organizační komplikace.
Ve volební místnosti na Náměstí Svobody, která je na rozhraní Dejvic a Bubenče. Vznikl menší problém s voliči, kteří sice přišli, ale volit nemůžou, protože v senátních volbách patří do jiného obvodu.
„Jediná komplikace je v tom, že nám chodí voliči, kteří letos bohužel nemohou volit, protože volili v minulém volebním období. Kdyby byla volební účast posuzována podle toho, kolik nám přišlo lidí, bylo by to fajn. Mnoho z nich ale volit nemůže a proto je volební účast nízká,“ říká předsedkyně volební komise Ivana Marková.
V Praze 10 během pátku volilo 12 procent voličů, v Praze 6 to bylo 17 procent voličů. Drtivá většina voličů, kteří dnes k volbám přijdou, volí stejného kandidáta, jako v prvním kole. K volbám tak většinou nechodí ti, jejichž kandidát do druhého kola voleb nepostoupil.
„Senát má význam, ale jestli svoji roli plní, to nevím. Měl by ale být takovým korektivem,“ uvedl muž, který přišel jako jeden z mála volit do volební místnosti v Omské ulici v Praze 10.
Raději vepřové hody
Kdo bude příštích šest let zastupovat v horní komoře parlamentu jižní Plzeňsko a plzeňskou část Slovany se rozhoduje mezi Dagmar Terelmešovou z ČSSD a Jiřím Šnebergerem z ODS.
Hodně mohou napovědět i senátní volby v jednom z největších měst Plzeňského kraje v Přešticích. Zde chodí volit především starší lidé, pro mladé voliče jako by druhé kolo senátních voleb neexistovalo.
„Možná ale ještě dorazí z přeštického náměstí, které dnes patří vepřovým hodům, ráno zde řezník zabíjel prase. Mladých lidí je zde více,“ říká z místa redaktor Ladislav Válek.
Své kandidáty do horní komory Parlamentu volí i lidé v malé obci Ktiš na Českokrumlovsku. Podle voličů ve Ktiši, kterých k volbám přišlo zatím jen asi deset procent, záleží také na tom, jak kandidáti dokážou oslovit i voliče z venkova.
Nízkou účast ve druhém kole senátních voleb na Karlovarsku dokladuje i situace z vojenského újezdu Hradiště. Volební okrsky tam evidují 190 voličů. První volič ale dorazil do hlasovací místnosti až včera v 17 hodin.
Zájem není moc velký ani na severní Moravě a ve Slezsku, kde se hlasuje ve čtyřech obvodech. Odhaduje se 15 až 20 procentní účast. Více lidé k volbám chodí v menších obcích.