Kraj pronajal nemocnici v Novém Jičíně na 20 let soukromé společnosti

Zastupitelé Moravskoslezského kraje dnes definitivně potvrdili pronájem nemocnice v Novém Jičíně na dobu 20 let soukromé společnosti. Zadluženou nemocnici má vyvést z krize zdravotnický koncern Agel. Smlouvu mají obě strany podepsat během několika dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně | Foto: F. Tichý

Ten se kontroly nad zdravotnickým zařízením ujme od nového roku a nesmí omezit poskytovanou péči..

Transakci v minulých týden provázely obavy, dnešní jednání o podmínkách nájemní smlouvy ale proběhlo bez emocí či vyhrocené diskuze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Silvie Mikulcová přibližuje jednání o pronájmu novojičínské nemocnice

Budoucnost nemocnice řeší hlavně obyvatelé Nového Jičína. Někteří se obávají přechodu zařízení do soukromých rukou, jiní změnu vítají.

Novojičínskou nemocnici získá na dvě dekády společnost Radioterapie, což je dceřiná firma koncernu Agel, za kterým stojí ocelářský magnát Tomáš Chrenek.

Firma převezme aktuálně 270 milionové dluhy nemocnice a v příštím roce spustí modernizaci operačních sálů a oddělení ARO za 220 milionů korun.

Propouštění prý nehrozí

„Nemovitý majetek a zařízení nemocnice, přístrojové vybavení zůstane v majetku kraje. Zůstane stejný rozsah zdravotní péče. Všechny kroky, ať už rozšíření zdravotní péče nebo jakékoliv úpravy, musí být konzultovány s Radou Moravskoslezského kraje a dodržování smlouvy se bude každoročně vyhodnocovat,“ upřesňuje podmínky smlouvy hejtman Jaroslav Palas.

Agel bude kraji ročně platit nájemné 25 milionů korun, kraj ale fyzicky peníze nedostane. Z části se budou umořovat dluhy nemocnice a 14 milionů bude kraj vracet na investice do budov.

Generální ředitel Agelu Filip Horák upřesnil, že zdravotníky čeká personální audit: „Neplánujeme žádné propouštění. Pokud bude třeba udělat redukce zaměstnanců, tak redukce bude přirozeným úbytkem. To znamená v každé organizaci odcházejí lidi do důchodu, na mateřské a tak dál.“

Moravskoslezští sociální demokraté se tak postavili vedení strany, které několikrát vzkázalo, že by kraj měl hledat pro Nový Jičín jiné řešení, než pronájem. Podle vedení kraje ale žádná jiná cesta, jak nemocnici zachránit, není.

Silvie Mikulcová, Helena Korecká, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme