Obyvatelé Modravy brojí proti ekologům. O Šumavu se zajímá i Brusel

Obyvatelé šumavských obcí protestují proti blokádě těžby na Ptačím potoce. Ráno vyrazili na pochod směrem k aktivistům a žádají je, aby se vrátili domů. V místě těžby se dnes připoutalo šest lidí a dva vylezli na strom. Ostatní aktivisté odešli na Březník, aby ukázali, jak se přirozeně obnovuje les bez zásahu člověka. Do přímé blokády se zapojí odpoledne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Šumavy protestují proti aktivitám Hnutí DUHA.jpg

Obyvatelé Šumavy protestují proti aktivitám Hnutí DUHA.jpg | Zdroj: ČTK

Názorová bitva mezi příznivci a odpůrci kácení stromů napadených kůrovcem na Šumavě by dnes měla dostat další rozměr.

Osobní akci na podporu kácení stromů na Modravě zorganizoval tamní starosta Antonín Schubert.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Stašek a Ľubomír Smatana o názoru evropské komise na kácení na Šumavě.mp3

Výzvu bývalého lesáka vyslyšelo na 150 místních. Sešli se dnes ráno a vydali na pochod proti aktivistům, kteří blokují těžbu kůrovcového dřeva. Vyzývají je, aby dřevorubce nerušili a z parku odešli.

Naopak chtějí dřevorubcům a také policii poděkovat. Akci přijel podpořit i ředitel národního parku Jan Stráský.

Aktivisté, kterých je na Ptačím potoce asi 60, ale řekli, že neustoupí a v blokádě budou pokračovat.

„Pan starosta tvrdí, že to, co blokujeme, není horská smrčina, ale že to je umělý hospodářský les. Mnohokrát se tam už sice kácelo, ale nikdy se tam nesázelo,“ říká Mojmír Vlašín.

Policie večer ekology opět vyvedla z lesa. Na místě zůstali jen dva zavěšení v sedácích v koruně stromu. Odpoutali poté, co policisté odešli, ale v tuto chvíli už jsou zase na stromech.

K Šumavě se vyjadřuje Evropská komise

O šumavském kůrovci se začíná mluvit už i v Bruselu. Evropská komise chce od české vlády vysvětlit, proč se v národním parku kácí kůrovcové smrky. Šumava totiž patří mezi chráněná území Natura 2000 a Brusel velmi dbá na její ochranu. Žádost Evropské komise přichází ve dnech, kdy ekologičtí aktivisté svými těly blokují práci těžařům. Navzdory blokádě ale těžba na Šumavě pokračuje.

Ředitel Centra pro životní prostředí Bedřich Moldan je přesvědčen, že by vláda měla brát zájem Evropské komise vážně:

„Kácí se i v zónách, které byly jasně definovány jako bezzásahové. Je pochopitelné, že evropská komise žádá vysvětlení.“

Mluvčí delegace Evropské komise v Praze Martin Stašek vysvětluje, že jde o standardní dotazy v rámci šetření stížnosti občanů EU:

„Česká strana má čas na odpověď do září. Pokud Brusel dojde k závěru, že je vše v pořádku, šetření skončí. Pokud by dospěl k opačnému závěru, bude následovat řízení pro porušení právních předpisů.“

Evropská komise ale nemůže nařídit konec kácení ani v případě, že postup shledá problematickým. Českou republiku může upozornit, že porušuje legislativu a uložit za porušení pokutu. Pravomoc na zakázání činnosti na území členského státu nemá.

Ľubomír Smatana, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme