Peníze se v bankomatu nerodí, ukazuje nová výstava v ústeckém muzeu

Poznat peníze opravdu zblízka můžete v ústeckém muzeu na nové výstavě o české koruně. Její zahájení doprovázely policejní manévry. Výstava se totiž zaměřuje na všechny možné cesty, jak českou korunu chránit. Ještě než se expozice přesunula do muzea, mohly to na vlastní kůži zažít i děti v základní škole ve Stříbrnické ulici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny (ilustr. obr.) | Foto: Miroslav Zimmer

Těžkooděnci se samopaly přes rameno, kolona policejních aut a mezi nimi obrněný transporter s miliony korun. Takhle to vypadalo brzy ráno před základní školou ve Stříbrnické ulici. Policisté však neměli zbraně nabité a přivezenými penězi se platit nedalo.

„Mají podobu takové bankovkové drti, slisovanou v těch briketkách, které tady rozdáváme dětem," vysvětluje Marek Petruš, tiskový mluvčí české národní banky, a dodává, jaký je smysl celé akce. „Děti si mají tendenci myslet, že se peníze rodí v bankomatu. Protože vidí, jak rodiče vytahují bankovky z bankomatu a už si nespojují to všechno, co je zatím."

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ústí nad Labem natáčela Petra Tachecí

Výstava má tedy pomocí her dětem ukázat, co vše se okolo peněz děje. Jednoznačně nejvíc je zaujal fingovaný převoz milionů.

V rámci interaktivních her se děti také učily rozeznávat platné bankovky od těch, které už nejsou v oběhu, nebo odhalovat padělky.

„Čím lépe se budou ty děti, vlastně budoucí rodiče, v tomto pohybovat, tím spíše odolá Česká republika nějaké další krizi. Protože se třeba hloupě nezadluží, nepůjčí si například na dovolenou a pak to nebudou dva roky splácet," dodává tiskový mluvčí České národní banky Marek Petruš.

Výstava bude v ústeckém muzeu k vidění následující čtyři týdny.

Petra Tachecí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme