Po čichu a hmatu. Nevidomé na Znojemsku čekají výlety do přírody

Lidé se zrakovým postižením letos poprvé na Znojemsku poznávají Podyjí po čichu, hmatu a sluchu. Klienti znojemského TyfloCentra vyrazí do přírody Národního parku hned několikrát, aby mohli prozkoumávat jeho krásy jiným způsobem než my ostatní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepecká hůl (ilustrační foto)

Slepecká hůl (ilustrační foto) | Foto: design-brothers.com

Klienti TyfloCentra mají s podobnými vycházkami už zkušenosti, každý tu má sebou svého průvodce, nechybí ani sociální pracovnice.

„Je to vlastně první z cyklu vycházek, které se budou konat celý rok 2013 a které mají vlastně za cíl přiblížit našim klientům s těžkým postižením zraku přírodu a zvířata národního parku Podyjí,“ říká sociální pracovnice znojemského TyfloCentra Eva Indrová.

Exkurze se účastní pět klientů a čtyři průvodci.

Průvodce vlastně musí upozorňovat zrakově postižené na překážky nejenom na zemi, ale i třeba na křoví nebo stromy, které by je mohly švihnout do obličeje. Pro průvodce i pro klienty je to tak náročnější, než pro vidícího člověka.

Přehrát

00:00 / 00:00

První exkurze v okolí Kraví hory se zúčastnila i redaktorka Alena Kusáková

Vycházku vede Svatava Holubová z Národního parku Podyjí.

„Vždycky se zastavíme u nějakého místa, které bude pro nás z hlediska ochrany přírody zajímavé a budeme si o tom povídat,“ popisuje.

„A pokud bude třeba možnost, tak třeba si zkusíme i nějaké vůně, nebo hmatem třeba kopřiva a tak dál, prostě aby oni mohli rozpoznávat, co a jak a hlavně se jim má popisovat barvy, tvary. Někteří z nich o zrak přišli až později a znají barvy, tvary, aby si to mohli vybavit,“ dodává.

Jednou z účastnic exkurze v Podyjí je nevidomá Petra Šeneklová. V ruce drží fialový jarní kvítek a seznamuje se s ním dotykem a čichem.

Poutavé vyprávění

„No, moje pocity úplně úžasný, paní to vypráví velice dobře a poutavě, takže není to nějaký odhrkaný, hlavně si myslím, že o tom ona hodně ví, takže to je výborný,“ chválí.

„Do deseti let jsem viděla na obě oči, pak se odchlípla sítnice na levém oku a ve čtrnácti na druhém,“ vypráví nyní čtyřiadvacetiletá dívka.

Petra Šeneklová má největší oporu ve své rodině, zaměstnána je v TyfloCentru.

„Pracuji u počítače, třeba dělám pozvánky k různým akcím, vyhledávám aktivity, které můžou být pro nevidomé,“ zakončuje nevidomá Petra Šeneklová.

Lidé se zrakovým postižením mají velice ztíženou orientaci v prostoru a do volné přírody se sami téměř vůbec nevydávají.

Tomáš S. Šťástka, Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme