Sníh a silný vítr komplikují dopravu, na horách napadlo až čtvrt metru

Na horách na severu České republiky dál vytrvale sněží. Během dopoledne někde napadlo až čtvrt metru nového sněhu. Padá hlavně v Jizerských horách, v Krkonoších, v Jeseníkách a také v Beskydech. Protože fouká čerstvý vítr, tvoří se sněhové jazyky. Problémy tak mají hlavně řidiči. Policie ráno kvůli sněhu dokonce na půl hodiny úplně uzavřela hraniční přechod Harrachov v Krkonoších.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Problémy měly u přechodu v Harrachově hlavně kamiony | Foto: ČTK

Pro osobní auta a autobusy je už silnice průjezdná, dál ale nemůžou přes tento přechod do Polska kamiony. Omezení na silnici číslo 10 mezi Desnou a Harrachovem by mohlo trvat až do úterý. V místě hustě sněží, viditelnost je velmi špatná.

Podle reportérky Českého rozhlasu se dá do Harrachova projet velmi obtížně a s velkou opatrností. Auta mohou podle ní jet maximálně 30kilometrovou rychlostí. Kamiony stojí například v kopci u Lučan, u Desné a také v Kořenově.

Řidiči kamionů se snaží nasazovat sněhové řetězy, příliš to ale nepomáhá, protože vozy už jsou úplně zasypané sněhem. Silničáři sice cesty projíždějí, práci jim ale ztěžuje vytrvalé sněžení.

Doprava na silnici k hraničnímu přechodu Harrachov bývá při sněžení a ledovce omezena poměrně často. Řidiči nákladní aut mohou v takových případech pro cestu do Polska použít přechod v Hrádku nad Nisou na Liberecku nebo v Náchodě Bělovsi.

I ten je ale v tuto chvíli pro kamiony uzavřený. Policie nákladní auta odstavuje už na obchvatu v České Skalici.

Omezení na silnici I/10 v úseku Desná - Harrachov | Foto: Český rozhlas

Stále sněží také na Jičínsku a Trutnovsku. Silničáři vyrazili do terénu už včera večer a znovu kolem třetí hodiny a celý den se nezastavili. Na Vrchlabsku připadlo místy až 10 centimetrů sněhu.

„Musí se pomalu, je toho moc. Teď zůstal nějaký kamion na silnici, takže vyprošťování. Jsme na horách, takže je místy nafoukáno. Tady se to strašně mění od Špindlu, Vrchlabí,“ říká silničář Martin Gregor, který propluhoval úsek z Branné do Kalné.

V Hrabačově u krkonošské Jilemnice vytahovali hasiči auto z říčky Jizerky. Ženě, která vůz řídila, se nic nestalo. V Kozákově na Semilsku vyprošťovali auto, které uvízlo pod silnicí. Na jabloneckém Bramberku zase pomáhali dostat z příkopu autobus.

Silnice na Třebíčsku blokují uvízlé kamiony

Komplikovaná situace je taky na Vysočině, nejvíc na Třebíčsku a Žďársku. Mezi závějemi tam uvízly kamiony. Kolony stojí mezi Markvarticemi, Předínem a Horami. Také v okolí Želetavy a problémy jsou i výš ve směru od Kasárenské Křižovatky na Hladov.

Silnice prvních tříd místy překrývají půlmetrové závěje. Lukáš Karásek jel dnes se svým kamionem ze Znojma do Jihlavy 2,5 hodiny a stěžuje si na třebíčské silničáře.

„Katastrofa, silničáři nedělají vůbec nic. Ve Znojmě výborný, jedete ze Znojma, třebíčský okres a tam to skončí. Sníh padal úplně stejně. Na Znojemsku silničáři dokážou posypat, rozsolit a tady ne.“

Takhle vypadala silnice první třídy 1/23 na Třebičsku | Foto: Michal Malý

V Jižních Čechách napadlo většinou do tří centimetrů nového sněhu. Až osm centimetrů hlásí silničáři z Dačicka a okolí Studené. Hlavní silniční tahy jsou po chemickém posypu převážně mokré s rozbředlým sněhem, na vedlejších trasách leží ujetá vrstva sněhu pokrytá drtí.

Sněžení zkomplikovalo dopravu také na Benešovsku ve středních Čechách. Na kluzké vozovce havarovaly dva autobusy. Jeden sjel do příkopu U Vysokého Újezdu, další zůstal viset nad příkopem u Petroupimi.

Večer pozor na ledovku

Sněžit bude na horách celý den. Meteorologové až do 18 hodin nechávají v platnosti výstrahu před sněhovými jazyky a trvalejším sněžením. V celém Česku se bude podle meteorologů od dnešního večera do úterního dopoledne tvořit náledí.

„Odpolední teploty vystupují na nulu až plus čtyři stupně a sníh pomalu odtává. V nočních hodinách bude docházet k protrhávání oblačnosti a poklesu teplot pod nulu. Může se vytvářet náledí nebo zmrazky,“ potvrdil meteorolog Josef Hanzlík.

Silnice ze Sedloňova do Deštného v Orlických horách | Foto: ČTK

Igor Maňour, Ivana Bernáthová, Michal Malý, Kateřina Kohoutová, Šárka Škapiková, Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme