Středočeský kraj opraví Veigertovský dům v Kolíně. Bude tam sídlit muzeum

Historický Veigertovský dům, který se nachází na Karlově náměstí v Kolíně, býval hlavní budovou místního muzea a kdysi také ozdobou náměstí. Už řadu let je ale tento objekt prázdný a postupně chátrá. Dům patří Středočeskému kraji, který to teď chce změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veigertovský dům v Kolíně (uprostřed).

Veigertovský dům v Kolíně (uprostřed). | Zdroj: ČTK

Kolínské muzeum se už dlouho potýká s prostorovými problémy. Chybí mu třeba dostatečně velký přednáškový sál, ve kterém by odborníci mohli besedovat s žáky a studenty.

I s těmito prostory počítá projekt přestavby Veigertovského domu, který by měl z velké části sloužit právě potřebám kolínského Regionálního muzea.

„Muzeum by tam chtělo zřídit expozice, které by se týkaly jednak historie Kolína, bitvy u Kolína a entomologie přírodních sbírek. Byly by tam prostory pro krátkodobé výstavy, byla by tam umístěna i muzejní veřejně přístupná knihovna a v podstatě provozní zázemí muzea – kanceláře, depozitáře, prostory pro návštěvníky typu muzejního obchodu a podobně,“ vyjmenovává konkrétnější představy ředitel muzea Vladimír Rišlink.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti Veigertovského domu natáčel redaktor Michal Trnka.

Lákadlem pro turisty by se mohly stát třeba i rozsáhlé podzemí budovy. Muzeum tady počítá s expozicí, která návštěvníky seznámí s bohatou historií Veigertovského domu. Ta sahá až do 13. století.

„Zajímavostí je, že na konci 15. století byl jedním z jeho majitelů Jakub Krčín, což byl dědeček slavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan,“ dodává ředitel Rišlink.

Než začne krajem zřizované muzeum historické prostory využívat, musí nejdřív dům projít celkovou rekonstrukcí. Zahájení prací doteď bránily majetkoprávní spory hejtmanství se soukromým restituentem, kterému stále ještě část objektu patří.

Středočeský kraj se s ním ale už dohodl, že jeho podíl odkoupí.

„Za pozemky, budeme to mít na březnovém zastupitelstvu, nabízíme cenu 7 milionů korun. Plus budeme platit daně z převodu,“ říká sociálnědemokratický hejtman Josef Řihák.

Samotná rekonstrukce Veigertovského domu pak spolkne 110 až 120 milionů. Středočeský kraj chce s opravami začít ještě letos a na tyto účely využít především evropské peníze.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme