Týden před Štědrým dnem prodali brněnští ekologové asi 200 jedliček v květináči

Řezaný, umělý nebo v květináči. Takové stromky si můžete vybrat, pokud si o Vánocích chcete vyzdobit obydlí tradiční dekorací. Zatímco umělý stromek stačí po svátcích schovat do krabice a řezaný spálit v kamnech nebo odložit k popelnicím, o živý stromek v květináči je potřeba se starat. Alespoň pokud chceme, aby přežil do jara nebo dokonce do dalších Vánoc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zlatá ozdoba uprostřed červených

zlatá ozdoba uprostřed červených | Foto: Jan Rosenauer

„Dneska to je dobrý, dneska máme zamrznuto. Tady jsou letošní semenáčky jedlí,“ říká Eduard Levý ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny a vede mě k záhonům, kde rostou asi deset centimetrů vysoké jedličky:

„V druhém roce nám vytváří takové pero a teprve v dalších letech nám ty jedličky poporostou. Na vypěstování jedličky v květináčku, vysoké zhruba 25-30 centimetrů, musíme počítat pět let.“

Právě takové jedličky dodává tato lesní školka už čtrnáctým rokem brněnským ekologům. Ti je před Vánocemi prodávají lidem, kteří před řezaným stromkem dávají přednost živému. Koupila si jej i Kateřina Kulísková:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak pečovat o stromek v květináči, zjišťovala u odborníků Vlasta Gajdošíková

„Ještě nemám rodinu, děti, takže není potřeba nějaký velký stromeček. Myslím, že tohle bude stačit, splní to svůj účel - aspoň nějaká drobná dekorace. Já to potom dám našim, oni to zasadí na Vysočině na chatě.“

Návrat jedlí do české přírody je ostatně cílem ekologů. Lidé, kteří nemají kam stromek vysadit, se můžou na jaře zúčastnit hromadné výsadby v lese za Brnem. „To je pro ně vhodná lokalita, takže se jim tam vede dobře. Doposud jsme vysadili už přes 2000 stromů,“ uvádí Mariana Zbořilová z ekologické poradny Veronika.

Většina živých stromků je z dovozu

Větší živé stromky je možné pořídit třeba v zahradních centrech. Ty ale přijdou mnohem dráž než zmíněná malá jedlička:

„Většina živých stromků se dováží už vypěstovaných ze zemí, kde je to levnější, protože péče o ty stromy je časově a finančně náročná. Takže ty stromy pak dosahují vyšších cenových hladin než běžný vánoční stromek řezaný,“ vysvětluje Eduard Levý.

Aby stromek v květináči přežil do dalších Vánoc, je třeba, aby nezůstával dlouho v teple. Před přenesením do vytopeného obýváku by měl strávit pár dní třeba na chodbě a stejně tak při cestě zpět na zahradu nebo na balkon. Je nutné ho zalévat a chránit kořeny před vymrznutím. Pokud jej na jaře chceme vysadit do země, je lepší vyhnout se stromkům ze zahraničních velkopěstíren:

„Dochází k zavlečení různých chorob, které nejsou úplně původní. Takže sice stromky můžou být jakoby odolnější vůči mrazu, ale zase nejsou tak rezistentní třeba na naše domácí houbové choroby a snadno podléhají zkáze,“ upozorňuje Eduard Levý.

Ani při sebelepší péči se ale někdy vánoční stromek v květináči jara nedočká. Přírodní výběr je totiž neúprosný.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme