I jestřábí oko může být někdy slepé, zjistili tenisté ve finále DC

Tenista Tomáš Berdych těsně před půlnocí získal první bod pro český tým ve finále Davis Cupu proti Španělsku a vyrovnal na 1:1. Radek Štěpánek totiž svou úvodní dvouhru prohrál. Oba dva čeští tenisté ale měli na kurtu více soupeřů, než by očekávali. I když těžko říct, proti komu systém zvaný ‚jestřábí oko‘ vlastně hrál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Štěpánek jako by na kurtu tančil | Foto: Pavel Lebeda - Česká sportovní

Jestřábí oko je elektronický model, který hlídá dopady míčků. Počítá na základě matematických rovnic, které jsou těžko zpochybnitelné - jedna plus jedna je zkrátka dva.

„Jeden servis to ukázalo aut, ale napsalo, že je míček dobrý, a další Ferrerův servis taky ukázal něco jiného. No, nevím,“ poznamenává Radek Štěpánek, který nezpochybňuje výpočet, ale už během zápasu poukazoval na to, že model ukazuje jiný míček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ani na jestřábí oko se nedá tak docela spolehnout, vědí už tenisté

Při zmíněném podání Ferrera se jestřábí oko spletlo snad o půl metru a podobné trable měl při utkání i Tomáš Berdych. Nejnápadnější chyba přišla v prvním gamu třetího setu, kdy Almagro ukazoval chlupy míčku nalepené za základní čarou, zatímco model hlásil dobrý míč.

„Ukázali, že je míč IN, tedy dobrý, ale ukázali ho z druhé strany, to byl jediný problém, když jsme se podívali na obrazovku,“ vysvětluje český daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Pravidla Mezinárodní tenisové federace z prvního března 2010 říkají, že „konečné rozhodnutí hlavního rozhodčího bude výsledkem elektronického přezkoumání a je nezpochybnitelné“. Vyložit si to můžete několika způsoby, hlavní rozhodčí nechal míč opakovat, ale tím poštval diváky proti Almagrovi. A mohlo za to jestřábí oko.

„Plno hráčů na okruhu si myslí, že to není úplně stoprocentní. Někdy jsou přesvědčeni, že míč je takový a takový, a ono to ukáže jiný. Takhle to hráči cítí, nejen Berdych, ale taky Djokovič a Federer, vždycky se diví a říkají, že stoprocentně spolehlivé to není. Nevím, z jakého důvodu…“

Teď jen aby měli hráči dost slušnosti a nezkoušeli možných chyb v systému zneužívat. Třeba už v dnešní čtyřhře finále Davis Cupu, která začíná ve 14 hodin a o které na Radiožurnálu samozřejmě uslyšíte. Nastoupit by do ní měli Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem proti jednomu z nejlepších deblových párů světa, Marc López, Marcel Granollers.

Martin Charvát, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme