Vlaštovčím samičkám imponují starší samečci – zřejmě proto, že mají větší zkušenosti se sváděním. Nejen to zkoumají přes deset let vědci ve vytipovaných oblastech jižních Čech.
Sokol stěhovavý je nejrychlejším ptákem na světě. Z Česka vymizel kvůli používání pesticidů ve druhé polovině minulého století. Že se vylíhlo víc než dvacet mláďat, proto ochránci považují za úspěch.
Hnízdící konstrukce má na velké plošině zespodu 20 budek. Správa národního parku České Švýcarsko se nechala ke stavbě hnízdní věže inspirovat v Německu, kde se konstrukce osvědčila.
Strážci pozorováním sokolů tráví hodiny. Okolo hnízda ve Stříbrných stěnách byl až do konce dubna čilý ruch. Pak se ale protilehlou skalní věž rozhodl zdolat muž s přezdívkou Bufis.
„Po dohodě s Českou inspekcí životního prostředí jsme měření odložili do doby, než vrána mláďata odchová. Tak abychom ji nevyrušovali,“ upřesnila mluvčí železáren Petra Macková Jurásková.
Vědci v rámci studie zkoušeli ptákům pelyněk do hnízd přidávat nebo jim ho naopak brát. Ptáci si ale udržovali stále stejné množství, píše časopis Current Biology.
V České republice je evidováno více než 1300 čapích hnízd, ale každoročně se objevují nová a některá zanikají nebo nejsou obsazená, uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
Uhynulý pták byl šest kilometrů od svého hnízdiště. Otravu karbofuranem policie již potvrdila. Druhý pták z páru podle ornitologů nedokáže sám odchovat mláďata. Zmařeno tak bylo celé letošní hnízdění.
Jiřičky žijí v souladu s člověkem po tisíciletí, v poslední době jim ale škodí intenzivní velkoplošné zemědělství, které narušuje pestrost krajiny a použitím chemikálií snižuje množství hmyzu.
„Skutek, pro který bylo trestní stíhání vedeno, není trestným činem a není důvod k postoupení věci,“ uvedl mluvčí pražských žalobců. Nejvyšší státní zástupce oznámil, že usnesení přezkoumá.
Čápů bílých v Česku neubývá, a to navzdory skutečnosti, že vloni nevyvedli skoro žádná mláďata. Vyplývá to z údajů, které dnes uveřejnila Česká společnost ornitologická. Celkem v zemi žije něco přes 3000 čápů, z toho asi 800 hnízdících párů.
Třebíčští hasiči opravili čapí hnízdo. Lezli kvůli tomu na 30 metrů vysoký komín. Uprostřed hnízda vyrostl náletový keř, kvůli kterému nemohli čápi na komíně přistávat. Hasiči ho odstranili, což příští rok čápům umožní opět zahnízdit.
Z chrudimských sídlišť zmizí havraní hnízda. Během následujících týdnů odborníci strhnou nová hnízda na sídlišti U Stadionu i v dalších lokalitách. Na území Chrudimi je jich přitom několik stovek.
Zaměstnanci muzea v Novém Kostele na Chebsku si dnes odvezli velké sršní hnízdo, které našli při rekonstrukčních pracích místního domu dělníci. V takhle velkém sršním příbytku může žít až 2 tisíce jedinců. V tomto případě ale bylo hnízdo už prázdné a tak nehrozilo, že by sršni někomu ublížili.