TikTok plánuje další rozšiřování do Evropy. Panují ale obavy o bezpečnost dat západních uživatelů

Společnost TikTok v pátek oznámila, že plánuje vybudovat další dvě evropská datová centra. Populární čínská aplikace pro sdílení videí se tak snaží rozptýlit rostoucí obavy o ochranu osobních dat uživatelů na Západě. Firma se dlouhodobě ocitá pod palbou kritiky evropských a amerických úřadů kvůli obavám, že by mohla shromažďovat velké množství dat a odesílat je do Číny, píše agentura AP.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TikTok (ilustrační foto)

TikTok jedná o zřízení třetího datového centra v Evropě. Společnost zatím ale neupřesnila, kde by mělo být umístěno | Zdroj: Reuters

Aplikace je velmi populární mezi mladými lidmi, ale její čínské vlastnictví vyvolává obavy, že by ji Peking mohl využívat k shromažďování údajů o západních uživatelích nebo k šíření pročínských narativů. 

Šéf digitální politiky Evropské unie Thierry Breton v lednu varoval vedení společnosti TikTok, že se aplikace bude muset podřídit novým přísným pravidlům pro online platformy, která mají začít platit letos, informuje agentura AP.

TikTok nám všem ničí život. Naši prarodiče byli nejstylovější lidi na světě, říká trio Palaye Royale

Číst článek

„Nebudeme váhat přijmout plný rozsah sankcí na ochranu našich občanů, pokud audity neprokáží plné dodržování předpisů,“ řekl.

Generální ředitel společnosti pro operace v Evropě Rich Waterworth uvedl, že společnost je „v pokročilé fázi dokončování plánů“ s externím poskytovatelem pro druhé datové centrum v Irsku. Firma jeho výstavbu oznámila loni. 

TikTok také jedná o zřízení třetího datového centra v Evropě. Společnost zatím ale neupřesnila, kde by mělo být umístěno. „Kvůli růstu naší komunity se snažíme rozšířit i kapacitu našich datových úložišť v Evropě,“ uvedl Waterworth. Dále sdělil, že data evropských uživatelů budou do těchto center migrována od letošního roku.

Podle Aktu o digitálních službách, který začal v EU platit v listopadu 2022, musí společnosti s více než 45 miliony přijmout dodatečná opatření ohledně odstraňování nelegálního obsahu a dezinformací. Jinak jim hrozí miliardové pokuty.

Akt o digitálních službách začal platit loni v listopadu. Tehdy začala všem online službám běžet tříměsíční lhůta, která skončila v polovině letošního února. Do té doby musely platformy Evropské komisi sdělit počet lidí, kteří využívají jejich služby. Nyní mají firmy čtyři měsíce na splnění povinností, které jim EU nově ukládá.

Společnost TikTok v pátek oznámila, že v Evropské unii má 125 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Když se do počtu přidají i Velká Británie a Švýcarsko, které nejsou členskými státy EU, tak se počet uživatelů vyšplhá k 150 milionům v celé Evropě.

Překračuje tak hranici, kterou stanovuje Akt o digitálních službách, a bude muset začít plnit nová pravidla, která mají vstoupit v platnost později v tomto roce. Mezi nové povinnosti pro platformy patří například sdílení údajů s úřady a výzkumnými pracovníky nebo transparentnost doručovacích systémů.

Kontrole se nevyhnou ani ostatní

Přísnější kontrole Evropské unie budou čelit taky společnosti Google, Twitter, Apple, Facebook a Instagram. A to podle počtu měsíčních uživatelů, které platformy zveřejnily v pátek.

Videa poprav i informace o verbování. Wagnerovci šíří propagandu i na TikToku

Číst článek

Facebook má 255 milionů aktivních uživatelů měsíčně, zatímco Instagram 250 milionů, jak uvedla mateřská společnost Meta. Twitter podle statistik používá 100 milionů uživatelů, a to registrovaných i neregistrovaných.

Společnost Apple uvedla, že její obchod s aplikacemi pro iOS používá v Evropě vice než 45 milionů lidí, přesné číslo ale nesdělila. Google uvedl, že jeho službu Search používá 332 milionu přihlášených uživatelů. Zatímco platformu pro sledování videí YouTube využívá téměř 402 milionů přihlášených uživatelů. 

Matylda Hofschnaidrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme