Ráj pro tučňáky. Vědci objevili v Antarktidě kolonii, čítající jeden a půl miliónu ptáků

Mezinárodní tým vědců objevil obrovskou kolonii tučňáků kroužkových v Antarktidě. Skupina čítá okolo jednoho a půl miliónu ptáků. Objev dokazuje, že tato odlehlá oblast je důležitým útočištěm pro divokou zvěř, chrání je před klimatickými změnami a nadměrným rybolovem. Vědci tvrdí, že by se oblast měla stát novou chráněnou rezervací.

Antarktida Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tučňák kroužkový | Foto: Robert Nunn | Zdroj: Flickr (CC BY-NC 2.0)

Tučňáky kroužkové vědci našli na ostrově ve Weddellově moři, který je téměř nepřístupný, a proto je zřídkakdy navštěvován. Mezinárodní tým se rozhodl oblast blíže prozkoumat po zhlédnutí satelitních snímků ostrova pořízených dronem, které kolonii zachycovaly.

Vědci porovnávali současné snímky se satelitními fotografiemi z roku 1959 a usoudili, že se jedná o stabilní kolonii. Naproti tomu kolonie stejného druhu tučňáků na západ od Antrarktidy jsou na ústupu, a to především kvůli změnám klimatu a lidské činnosti, která je v této oblasti patrná.

„Byla to neuvěřitelná zkušenost, zjišťování a počítání tolika tučňáků,“ popsal  zpravodajskému serveru Guardian vědec Tom Hard z Oxfordské univerzity.

Podle vědce Roda Downieho objev dokazuje, jak málo toho o Antarktidě víme. „Kolonie tučňáků zároveň posiluje naléhavost ochrany antarktických vod především před ohrožením rybolovu a klimatickými změnami.

 

Kateřina Golasovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme