Jak volit v zahraničí? Stačí mít voličský průkaz

Do zahájení sněmovních voleb zbývají dva dny. Na hlasování se nepřipravují jen voliči v Česku, ale i v zahraničí. Zúčastnit se jich totiž chtějí i čeští krajané, kteří jsou v sousedním Sasku. Přestože podle odhadu tamního konzulátu jich v této spolkové republice žije okolo tří tisíc, k volebním urnám v Drážďanech obvykle chodí pouze desítky z nich.

Drážďany/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto)

Volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Musela jsem podniknout dvě výpravy na úřady. První byl úřad ve čtvrti, kde bydlím. Vystavili mi za osm eur potvrzení o pobytu. Potřebovala jsem ho, abych mohla jít na český konzulát, kde si ho spolu s mým občanským průkazem okopírovali,“ popisuje pro Český rozhlas Sever Pavla Kopecká úkony nutné k tomu, aby mohla volit v Drážďanech, kde od roku 2008 žije.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak volit v zahraničí? Hlasovat se chystají i Češi žijící mimo republiku. Natáčel Tomáš Kopecký

„Ještě mě nechali vyplnit žádost o zapsání do takzvaného zvláštního registru voličů, abych mohla v příštích a ve všech dalších volbách volit tady v Drážďanech,“ dodává Kopecká.

Pokud by ale v budoucnu chtěla volit v Česku, musí se nechat ze seznamu voličů vyškrtnout nebo si na konzulátu zřídit voličský průkaz. Počet voličů z tohoto seznamu, kteří se v Drážďanech účastní sněmovních voleb, bývá obvykle v desítkách. A ani letošní volby nejsou výjimkou.

„Do zvláštního seznamu voličů v našem volebním okrsku se do 20. září tohoto roku, kdy byl seznam uzavřen, zapsalo 70 voličů,“ potvrzuje pro Český rozhlas Sever generální konzul Jiří Kuděla.

Hlasovat mohou i lidé s voličskými průkazy

Ani tak ale v říjnových volbách nemusí být zmíněné číslo konečné. Volit v zahraničí totiž mohou i lidé, kteří mají voličský průkaz.

Volební průvodce: sněmovní volby se blíží. Už víte, jak hlasovat a na co si dát pozor?

Číst článek

„Z historie víme, že třeba přijel celý autobus, který zde byl na zájezdu. Lidé byli vybaveni voličskými průkazy,“ vysvětluje konzulka Eva Reinöhlová.

Vzhledem k tomu, že se tady v sobotu 21. října koná slavnostní prezentace zlínského kraje, můžeme také očekávat, že ti lidé přijdou volit,“ doplňuje.

Vylosovaná kandidátka pro letošní volby do Poslanecké sněmovny ze zahraničí je ze Středočeského kraje.

Tomáš Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme