Eurovolby na mapě: první odvolí Britové a Nizozemci, s vyhlášením výsledků se bude čekat na Itálii

V Česku se tradičně volí v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne, jsme zároveň jedinou členskou zemí Evropské unie, ve které je možné hlasovat dva dny. Výsledky voleb se čeští voliči dozví až v neděli po 23. hodině večer – tehdy se zavřou volební místnosti v Itálii a tím pádem volby skončí v celé unii. Projděte si interaktivní mapu s podrobnostmi o volbách v jednotlivých zemích.

Interaktivně Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projděte si interaktivní mapu s podrobnostmi o volbách v jednotlivých zemích | Zdroj: Infogram/iROZHLAS.cz

Evropská směrnice upravuje jen základní principy voleb: musí být všeobecné, přímé a s tajným hlasováním. Všechno ostatní, tedy i pravidla pro volební komise a volební dny, si jednotlivé členské státy přizpůsobují podle svých pravidel a tradic.

Podrobnosti o datu konání a organizaci voleb v jednotlivých členských zemích si přečtěte při rozkliknutí zemí v mapě:

Kdy začínají volby?

Ve čtvrtek. První voliči mohou přijít k volbám ve čtvrtek v Nizozemsku v 7.30, o půl hodiny později středoevropského času mohou odvolit lidé ve Velké Británii. Na oficiální vyhlášení výsledků si Nizozemci i Britové počkají do nedělních 23 hodin, stejně tak Irové, kteří volí v pátek a Slováci, Lotyši a Malťané, kteří volí v sobotu.

Kdy volí Češi?

V pátek a v sobotu. Jako jediní v Evropské unii mají čeští voliči na výběr nových europoslanců dva dny, respektive páteční odpoledne a večer a sobotní dopoledne. O hlasy voličů bude v Česku bojovat na 840 kandidátů ze 39 politických stran, hnutí nebo koalic.

Volební místnosti jsou otevřené v pátek 24. května od 14 do 22 hodin a v sobotu 25. května od 8 do 14 hodin. Volební komise pak hlasy sečtou. 

„Po otevření úředních obálek komise posuzuje platnost hlasovacích lístků, platné hlasovací lístky sečte a tím zjistí celkový počet platných hlasů v okrsku. Následně si hlasovací lístky roztřídí dle volebních stran, hlasovací lístky pro jednotlivé strany sečte a jejich počty uvede do zápisu. Poté komise pokračuje vyhodnocením přednostních hlasů, které si u jednotlivých kandidátů zaznamenává na pomocný sčítací arch,“ vysvětlil Radiožurnálu postup sčítání mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Stejně jako třeba u voleb do Poslanecké sněmovny se v Česku pro rozdělení mandátů nových europoslanců používá používá D'Hondtova metoda. Zjednodušeně řečeno se mandáty pomocí matematického vzorce rozdělí mezi strany, které překročily pětiprocentní volební práh.

Kdy se zveřejní výsledky?

V neděli po 23. hodině. Tehdy by se totiž měly uzavřít volební místnosti v Itálii – tedy pokud z mimořádných důvodů nedojde k prodlužení voleb v některé z 21 zemí volících v neděli.

Osvědčený servis značky iROZHLAS.cz: dejte si aktuální výsledky eurovoleb na web

Číst článek

„Český statistický úřad smí zjištěné výsledky hlasování zveřejnit podle zákona nejdříve až po uzavření poslední volební místnosti na území Evropské unie, což s největší pravděpodobností připadne na nedělní 23. hodinu,“ upřesnila první místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.

Jak je to s odhady?

Kromě samostatných exit polls, tedy průzkumů mezi voliči u volebních místností, které zveřejní agentury a média v některých národních státech v závislosti na datu voleb, bude od nedělních 18 hodin Evropský parlament zveřejňovat vnitrostátní odhady výsledků. První projekce rozložení křesel v novém europarlamentu bude k dispozici ve 20.15 na základě dostupných vnitrostátních údajů.

Projekce se budou aktualizovat v průběhu volební noci na základě dalších odhadů a zveřejňovaných volebních výsledků z členských států. Předběžné celkové výsledky se očekávají ve 23.15 hod.

haf, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme