VOLEBNÍ VYSVĚTLOVNA: Třetinu země čeká druhé kolo senátních voleb. Kde dostanete hlasovací lístky?

Už v pátek třetinu republiky čeká další kolo voleb – ve druhém kole budou voliči ve 24 obvodech volit nové senátory. Ve zbylých třech zvítězili senátoři už v prvním kole, a to v Bruntále, Ústí nad Orlicí a v Praze 6. Pokud ale ve vašem obvodu ještě není rozhodnuto, přinášíme vám další díl praktických informací, které k volbám budete potřebovat. Druhé kolo senátních voleb bude v pátek od 14 do 22 hodin a pak také v sobotu od 8 do 14 hodin.

VOLEBNÍ VYSVĚTLOVNA Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost v gymnázium na Ortenově náměstí v Praze 7

Pokud nemůžete přijít do volební místnosti - třeba kvůli nemoci - můžete požádat volební okrskovou komisi o přenosnou schránku. | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Ve druhém kole senátních voleb mají voliči na výběr už jen ze dvou nejúspěšnějších kandidátů. I tady platí, že volit může každý svéprávný občan České republiky, kterému je alespoň druhý den voleb 18 let.

Druhé kolo je ve stejné volební místnosti jako první. Kam přesně jít hlasovat, se dozvíte také na úřední desce obecního úřadu i na jeho webu. Co si s sebou musíte vzít, popisuje v informačním videu ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

„Nezapomeňte, že i v těchto volbách musíte prokázat svou totožnost. Proto si s sebou do volební místnosti vezměte buď platný občanský průkaz, nebo cestovní doklad.“

Hlasovací lístky už vám do schránky nepřijdou. Dostanete je přímo ve volební místnosti u komise. Za plentu musíte jít hlasovat sami. Existuje ale výjimka, a to v případě, že máte zdravotní potíže nebo nemůžete číst a psát. Pak vám s hlasováním může pomoct jiný volič.

Z izolace volit nepůjde

Volby do Senátu v Jihlavě: debata Miloše Vystrčila (ODS) a Jany Nagyové (ANO)

Číst článek

Hlasovací lístek dáte do obálky – tentokrát dostanete šedou. Potom ji i s hlasovacím lístkem hodíte před komisí do volební schránky.

Pokud nemůžete přijít do volební místnosti – třeba kvůli nemoci – můžete požádat volební okrskovou komisi o přenosnou schránku. A to i přímo v den voleb. Musíte být ale na území svého volebního obvodu.

A v případě, že jste v době voleb v nemocnici nebo jiném zdravotnickém zařízení, můžete volit přímo tam. Volební komise za vámi přijde na základě zápisu do zvláštního seznamu voličů. Ten sepíšou zaměstnanci zdravotnického zařízení.

Pokud jste ale letos například v izolaci kvůli pozitivnímu testu na koronavirus – na rozdíl od voleb v předchozích dvou letech – hlasovat nemůžete. Vysvětluje ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec.

„Izolace je překážka výkonu volebního práva. To znamená, že pokud máte prokazatelně nařízenou izolaci jako volič, tak si nemůžete zavolat ani tu přenosnou volební schránku.“

Pokud má volič nebo politická strana podezření, že při sčítání komise pochybila, může se obrátit na krajský soud. Po volbách mají na podání stížnosti 10 dní. Soud návrhu vyhoví, jestliže dojde k závěru, že pochybení hrubě ovlivnilo výsledky hlasování.

Vojtěch Tomášek, Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme