Tatrovácká expedice odletěla vyzvednout auta do Ruska, víza dostala po čtvrt roce

Posádka cestovatelské expedice Tatra kolem světa 2 je v Rusku. Víza do země získala po třech měsících od návratu z Íránu, kde dobrodruhům kvůli údajné špionáži hrozilo zatčení. Právě do ruského přístavu Astrachaň u Kaspického moře před svým odletem stačila výprava poslat své expediční obytné auto i doprovodný karavan.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expedice Tatra kolem světa 2 odcestovala do Ruska | Foto: Marek Havlíček | Zdroj: Tatra kolem světa 2

Teď tatrovácká expedice vyrazila auta vyzvednout. „Chceme s nimi vyjet z přístavu a dát je do nějaké teplé garáže. Mezitím plánujeme, kam bychom je mohli přesunout, abychom příští rok mohli pokračovat,“ řekl Radiožurnálu šéf posádky Marek Havlíček.

Lyžování v době epidemie? ‚Krkonoše nejsou Alpy, proti jaru jsme dobře připraveni,‘ říká ředitel asociace

Číst článek

Do Ruska odcestoval spolu s kameramanem Jiřím Dvorským, na kterého je napsaný doprovodný karavan Adria, a s partnerkou Kateřinou Božkovou, která mluví plynule rusky a má být v Astrachani hlavní vyjednavačkou. Cestovatelé odletěli z Vídně ve čtvrtek, přestupovali v Moskvě. Do přístavu dorazili v pátek brzy ráno českého času.

Podle posledních zpráv z Astrachaně karavan nestartuje a zamrzla v něm nafta. Expediční obytná tatra má zase vypuštěné pneumatiky a jsou v ní vybité baterky. Jakmile vozy cestovatelé zprovozní, vydají se s nimi nejenom z přístavu, ale možná i ze země. Víza jim platí sedm dní.

„Máme indicie o tom, že minimálně do konce dubna budou zavřené hranice v Rusku, Kazachstánu a dalších postsovětských zemích. Nechci riskovat, že bychom příští rok opět navštívili jen jednu nebo dvě země,“ informoval Havlíček s odkazem na letošní omezené putování tatrovácké výpravy.

Přerušená výprava

Expedice vyrazila z Prahy 22. února. Po zastávkách na Slovensku a v Maďarsku vyrazila na Balkán. Kvůli koronavirové pandemii posléze uvízla na tři měsíce nejprve v Turecku a poté v Íránu. Odtamtud musela posádka zkraje září narychlo odcestovat, protože jí tamější úřady neprodloužily víza. Tajná policie cestovatele podezírala ze špionáže poté, co nevědomky natáčeli dronem v přísně střežené oblasti.

Radiožurnál cestu expedice pravidelně sleduje. Její letošní putování připomene v pětidílném dokumentárně-reportážním seriálu, který bude vysílat mezi 23. a 27. prosincem, vždy od 17.05 do 17.30 odpoledne.

Posádka cestovatelské expedice Tatra kolem světa 2 je v Rusku | Foto: Marek Havlíček

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme