Proti chřipce by se měly očkovat i těhotné ženy, doporučuje WHO. Náchylnější jsou také senioři a děti

Proti chřipce by se podle aktuálního doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) měly očkovat i těhotné ženy. Vakcínu je třeba aplikovat každý rok, protože se virus mění. V Česku se nechává proti chřipce očkovat jen asi pět procent populace, uvedli v pondělí zástupci Státního zdravotního ústavu, Hygienické stanice Hlavního města Prahy a největší zdravotní pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkovací látka je každý rok odlišná, virus se totiž mění. (ilustrační foto) | Foto: Lindsey Wasson | Zdroj: Reuters

Od loňského podzimu do letošního jara onemocněl podle odhadů chřipkou asi milion lidí. V nemocnicích s vážným průběhem skončilo přes 600 lidí, téměř 200 z nich nemoci podlehlo.

Dezinformace o očkování škodí stejně jako nemoci, zní od expertů z globálního summitu

Číst článek

Některé skupiny obyvatel jako děti, těhotné či senioři jsou k vážnému průběhu náchylnější. „Těhotná ve třetím trimestru má změněné fyziologické podmínky. Dochází k utlačování dýchacích cest a chřipka u ní může probíhat velmi závažně,“ uvedla pověřená ředitelka pražské hygienické stanice Zdenka Jágrová.

Zdarma je očkování poskytované seniorům nad 65 let, chronickým pacientům s nemocemi srdce a cév, ledvin či plic a dalším vybraným skupinám rizikových osob. Podle Jágrové nemělo jen sedm procent z loňských pacientů s vážnou chřipkou v Praze žádný rizikový faktor. Časté byly kardiovaskulární nemoci, obezita, cukrovka nebo kuřáctví. Jejich průměrný věk byl 64 let.

Ostatním zdravotní pojišťovny přispívají na vakcínu, zaplatit si ale musí její aplikaci. Vhodné je podle odborníků například pro obézní nebo pracující ve větších kolektivech či ve styku s větším množstvím lidí jako jsou zdravotní služby, sociální péče nebo třeba úřady.

Nižší riziko o 60 %

Vakcína obvykle snižuje riziko onemocnění asi o 60 procent, průběh ale bývá mírnější. Očkovací látka vakcíny je každý rok odlišná, protože vychází z předpovědi odborníků, jaké podtypy chřipkového viru budou v populaci kolovat.

Celosvětově onemocní každý rok chřipkou asi 10 až 15 procent populace a téměř třetina dětí. Typický je náhlý začátek, vysoká teplota a bolesti svalů. Největší riziko onemocnění chřipkou je během chladných měsíců mezi prosincem a březnem. Virus chřipky se přenáší kapénkami vzduchem až na vzdálenost 1,5 metru, může se ale přenést i rukama.

Na tvrdých površích může přežít i více než 24 hodin, několik hodin také na oblečení nebo jiných měkkých věcech. Odborníci jako prevenci kromě očkování doporučují mytí rukou a omezení dotyků očí, nosu či úst rukama.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme