Do Česka dorazila vůbec první vakcína proti RS virům. Očkování je pro seniory, dávka se ale hradí

Rýma, kašel nebo i zánět dolních dýchacích cest. To všechno jsou časté projevy takzvaných RS virů. Závažné můžou být především pro děti nebo seniory. Právě pro lidi nad 60 let je v České republice dostupná vůbec první schválená vakcína, kterou se můžou proti RS virům očkovat. Výrobce vakcíny společnost GSK potvrdila, že jednodávková vakcína Arexvy už je v České republice u distributorů. V blízké době by se měla přesunout k praktikům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkovací centrum bude otevřené každý den včetně víkendů a svátků od osmi ráno do osmi do večera.

RS viry způsobují nejčastěji rýmu. Poptávka po vakcíně tak existovala už dlouho (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vakcínu Arexvy schválila Evropská léková agentura letos v červnu. Už v květnu dostala zelenou v USA od tamního Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Teď už ji mají na skladech distributoři v Česku a očkovat by se s ní mohlo začít od září.

Z pandemie jsme se nepoučili, jen jsme ji vytěsnili. Nový virus přijde, míní biochemik

Číst článek

„Na sklonku léta ještě není nutné očkovat. S tím bychom měli začít před podzimní sezonou respiračních onemocnění, která začíná na konci září,“ doporučuje místopředseda České vakcinologické společnosti a epidemiolog Roman Prymula.

Očkování ale není hrazené zdravotními pojišťovnami.

„Cena se bude pohybovat kolem 5000 korun, které uhradí pacient,“ říká mluvčí GSK Miriam Kejzlarová. „Některé zdravotní pojišťovny nebo zaměstnavatelé přispívají na dobrovolná očkování v rámci svých bonusových programů.“

Podle společnosti GSK klinické testy ukázaly velkou účinnost vakcíny. Ta se pro lidi nad 60 let pohybuje kolem 80 procent. U starších věkových skupin její účinnost ještě stoupá. Měla by také pokrývat obě varianty RS viru, které způsobují například rýmu, kašel nebo záněty průdušek.

Méně těžkých průběhů

V posledních dvou letech byly respirační epidemie poměrně běžné. Podle epidemiologa Petra Smejkala za to může pravděpodobně oslabená imunita po pandemii včetně toho, že tehdy lidé nosili roušky a před nákazou RS viry se tak chránili.

Očkování má seniorům pomoci především k tomu, aby kvůli nákaze neskončili v nemocnici.

Šmejdi znovu cílí na seniory. Podvodná aplikace jim tlak nezměří, každý týden za ni ale zaplatí 99 korun

Číst článek

„Můžeme předpokládat, že RS virů bude brzy méně a ubude zejména těžších průběhů onemocnění,“ slibuje si od nového očkování epidemiolog Petr Smejkal.

„Z pandemie ale víme, že žádná vakcína nás neochrání proti tomu, abychom se nakazili. Ale určitě ochrání před těžkým stavem,“ zdůrazňuje.

Podle odhadů epidemiologů vede nákaza RS viry v Evropské unii až k 270 tisícům hospitalizací ročně a přibližně 20 tisícům úmrtí lidí starších 60 let. Vedle seniorů patří mezi nejohroženější skupiny také malé děti, zejména kojenci. 

RS viry způsobují nejčastěji rýmu. Poptávka po vakcíně tak existovala už dlouho. Problém ale byl, že většina kandidátních vakcín neměla potřebnou účinnost.

Ovšem po posledních epidemiích narostla podle Prymuly motivace výrobců přijít s vakcínou, která by lidi ochránila před těžkým průběhem nemoci.

Vakcína pro těhotné

Brzy by mohla být dostupná i další vakcína proti RS virům. Výbor Evropské lékové agentury vydal 20. července pozitivní stanovisko k registraci vakcíny od firmy Pfizer. Ta bude určená nejen pro lidi na 60 let, ale také pro těhotné ženy.

Očkování těhotných má pomoci zlepšit imunitu novorozenců a kojenců. Právě u nich je totiž v některých případech větší riziko těžkého průběhu nákazy. Podle studie Evropského centra prevence a kontroly nemocí je v Evropské unii, Norsku a Velké Británii každoročně průměrně hospitalizováno s RS viry přes 200 tisíc dětí do pěti let.

Patrik Salát, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme