Energetici už obnovili dodávku proudu skoro do všech míst zasažených nočními bouřkami

Energetikům už se podařilo obnovit dodávku elektřiny do skoro všech míst zasažených nočními bouřkami. Ještě odpoledne byly bez proudu stovky domácností po celém Česku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blesk (ilustrační foto) | Foto: Jiří Kouřil

„V tuto chvíli zbývají poslední desítky míst, kde dosud dodávka ještě nebyla obnovena. Karviná, Kutná Hora, Klatovy. Jde o místa, kde ani není příliš aktivních odběratelů," říká mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Podle mluvčího ČEZu jde hlavně o méně obydlené oblasti a samoty. Společnost E.ON už dodávku proudu svým zákazníkům obnovila úplně.

Energiti odstraňovali chyby celáý den. „Díky příznivému počasí se daří poruchy po čtvrtečních a nočních bouřkách odstraňovat. Poruchové čety jsou nadále v terénu a odstraňuji i zbývající poruchy," uvedl Kříž. Dodal, že společnost věří tomu, že dodávky budou obnoveny během dneška. Dopoledne bylo bez proudu v distribučním území ČEZ několik tisíc zákazníků.

„Situace se každou chvílí výrazně zlepšuje, protože už nejsou bouřky, ani nejsou žádné hlášeny, takže se problémy daří odstraňovat. V průběhu dneška by mělo být vše v pořádku," popsal mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Hasiči během noci a rána v celé republice vyjížděli k asi 800 případům, nejčastěji ve středních Čechách a na Vysočině. Kvůli počasí nikdo nezemřel ani nebyl zraněn. Hasiči nejčastěji odstraňovali popadané stromy ze silnic a železnic. Teď už následky bouřky dopravu nikde nekomplikují.

Asi do půl jedenácté vlaky nejezdily na třech tratích. Nejhorší situace byla u Horní Cerekve na Jihlavsku. Kvůli rozsáhlé poruše trakčního vedení ráno nejezdily rychlíky mezi Jihlavou a Českými Budějovicemi. Velká zpoždění nabíraly taky vlaky mezi Prahou a Kolínem.

Noční bouřky doprovodilo velké množství blesků. Meteorologové jich zaznamenali asi 300 tisíc. To je nejvíc za posledních několik let. Po nočních bouřkách Český hydrometeorologický úřad zmírnil varování před riziky požárů. Výstraha teď platí jen na jižní Moravě.

ČEZ působí jako distributor na území krajů Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského a částečně v kraji Zlínském a Vysočina.

Výpadky proudu postihly také zákazníky v distribučním území společnosti E.ON, které zahrnuje zbytek republiky s výjimkou Prahy a Roztok u Prahy. Energetici E.ON na svém distribučním území kvůli nočním bouřkám zaznamenali výpadek proudu asi u 8000 domácností, odpoledne zůstávaly bez elektřiny poslední desítky z nich.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme