Bývalý kastelán valtického zámku čelí žalobě kvůli zničení obrazů za miliony

Policie po dvou letech ukončila vyšetřování případu zničených obrazů soudobých výtvarníků na zámku ve Valticích. Jak zjistil Český rozhlas, státní zástupce v pátek podal k břeclavskému okresnímu soudu obžalobu na tehdejšího kastelána Michala Tlustáka.

Břeclav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na zámek Valtice

Pohled na zámek Valtice | Foto: Jaroslav Skalický

Ten podle spisu nařídil svým podřízeným zlikvidovat desítky obrazů, které tam v roce 2011 vytvořili umělci během výtvarného sympozia Velký formát, uvedl státní zástupce Jiří Zemek.

„Jednalo se celkem o 58 uměleckých děl. Poničením těch obrazů měla vzniknout škoda ve výši 4 661 000 korun. Pokud mu bude vina prokázána, je pan Tlusták ohrožen trestem v rozmezí šesti měsíců až tří lét," vypočítal Zemek.

Mezi účastníky sympozia byli známí čeští výtvarníci, mimo jiné i někdejší kandidát na prezidenta Vladimír Franz. Vyšetřování případu trvalo dva roky proto, že autoři poničených děl pocházejí i z ciziny a při vyšetřování byla nutná mezinárodní právní pomoc.

Kastelán zmizení nahlásil sám

Plátna vznikala na zámku od roku 1992 při výtvarném sympoziu Velký formát. „Člověka to zaráží v kulturní instituci. Kdyby to bylo někde ve šroubárně nebo v nějakém chlévě, tak si řeknu no dobrá, ale přece jen v národní kulturní památce je to dost zarážející," řekl v roce 2015 Českému rozhlasu Franz. I on přišel o dva své obrazy v hodnotě několik stovek tisíc korun.

„Objevil jsem jenom rámy, kde to někdo velice brutálně vyřezal, protože mu šlo patrně o dřevo nebo hlavně se zbavit jakési veteše, aby se uvolnil prostor," dodal Franz, podle nějž nese za zničení obrazů zodpovědnost kastelán.

Kastelán zmizení děl oznámil policii sám v březnu 2014. Policisté nejprve pracovali s verzí, že odcizení obrazů má na svědomí organizovaná skupina, která díla přeprodává na černém trhu s uměním, to se však nakonec nepotvrdilo.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme