Veselý z ČSSD: Ústavní žaloba na prezidenta je profesně nezvládnutá. Nemůžeme ji podpořit

Ústavu porušuje prezident Miloš Zeman, ale premiér Andrej Babiš z hnutí ANO má veškeré pravomoci a ústavní možnosti, jak ho donutit, aby tak nečinil. „Měli jsme být daleko tvrdší vůči panu premiérovi,“ řekl v úterý ve Dvaceti minutách Radiožurnálu místopředseda ČSSD a poslanec Ondřej Veselý. Žalobu na prezidenta ale přesto sociální demokracie nepodpoří, podle Veselého je v ní mnoho nesmyslných bodů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Veselý, ČSSD | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V politické historii Česka nebyl podle Veselého premiér, který by nedokázal zajistit, aby fungovala Ústava. Na rozdíl od Andreje Babiše, jenž je podle něj nejslabší premiér, co tu byl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor

„Premiér se prezidenta bojí. Důvody nás mohou napadnout, ale byly by to jenom spekulace. To, že znervózňuje, je vidět v tom, že najednou obrací a snaží se to hodit na sociální demokracii,“ konstatuje.

Podle opozičních politiků a politologů je ale slabá i sociální demokracie, která ustupuje a není schopná si prosadit své. „Je otázka, co se považuje za slabost,“ brání se Veselý.

ČSSD je podle něj stranou s jasně nastavenými demokratickými postupy a nerozhoduje ze dne na den. Zároveň přiznává, že sociální demokraté mají část viny například v tom, že fabulovali s různými termíny, které nebyly nikým potvrzené.

„Druhá věc, která mě trápí, je, že jsme měli být daleko tvrdší vůči panu premiérovi,“ říká s tím, že jediné, čemu Babiš rozumí, je síla, a tu mu ukázal Miloš Zeman.

Žaloba na prezidenta

I podle Veselého prezident Zeman porušuje Ústavu, ČSSD ale podle něj žalobu podpořit nemůže.

„Vzhledem k tomu, že je tam řada bodů, které jsou podle nás nesmysl, tak ji podpořit nemůžeme,“ upozorňuje s tím, že je podle něj profesně a právně nezvládnutá.

Pokud by součástí návrhu žaloby bylo pouze jednání kolem ministra kultury, tak by se nezdráhal hlasovat. „Ústavní žaloba ale byla nastavená nakonec velmi nešťastně, a projevilo se to i v tom, že ji nepodpořili naši senátoři,“ zdůvodňuje.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme