Policie zajistila pozemky ze stamilionové restituce. Jeden patří i soudci Městského soudu v Praze

  • Radiožurnál zjistil, že detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zajistili v říjnu více než 35 hektarů pozemků v Praze, Středočeském kraji, Krkonoších a na Lipně. Jde o parcely vykoupené od restituenta Bohumila Dvořáčka.
  • Mezi zajištěnými pozemky je i ten, který koupil soudce městského soudu Erik Ambrus. Jsou na něm parcely v hodnotě okolo 20 milionů korun, soudce za ně zaplatil 260 tisíc korun.
  • Většina zajištěných pozemků patří anonymní kyperské firmě Elvikox. Na tu má vazby Jiří Hermann, který dnes pracuje pro Petra Šťovíčka, exředitele pozemkového úřadu. Tento úřad měl Dvořáčkovu restituci na starosti v době, kdy Šťovíček působil v jeho vedení.
  • V souvislosti s touto kauzou provedla policie na začátku listopadu také několik domovních prohlídek. Jedna z nich proběhla i u advokáta Jana Šťovíčka, bratra exředitele pozemkového úřadu. Ten říká, že se policie zajímala o jeho klienta.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V roce 2015 se Eriku Ambrusovi, soudci městského soudu v Praze, povedl životní obchod. Radiožurnál zjistil, že si koupil tři parcely o celkové rozloze 1,5 hektaru v Přemyšlení na okraji Prahy

V roce 2015 se Eriku Ambrusovi, soudci městského soudu v Praze, povedl životní obchod. Radiožurnál zjistil, že si koupil tři parcely o celkové rozloze 1,5 hektaru v Přemyšlení na okraji Prahy | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Když se Bohumil Dvořáček letos v červnu dozvěděl, jakou přibližně cenu měly pozemky, které v posledních letech zrestituoval a následně rozprodal, byl v šoku. Jako někdo, kdo celý život strávil za volantem kamionu, prý o jejich hodnotě neměl přehled, a tak svou restituci a následný prodej pozemků nechal na své známé, která pracovala v realitách.

Výsledkem však bylo to, že za nemovitosti v hodnotě okolo 300 milionů korun inkasoval Dvořáček jen přibližně sedm milionů. „Já o tom fakt nic nevím. Mně vždy jen řekla, že už je to prodané a že mi peníze přijdou na účet,“ líčil Dvořáček v červnu.

Stamilionová restituce skončila v daňovém ráji. Stopy vedou k exšéfovi pozemkového úřadu Šťovíčkovi

Číst článek

Tehdejším zjištěním Radiožurnálu se začala zabývat také policie a v říjnu zajistila většinu parcel, které Dvořáček rozprodal. Udělala to podle informací Radiožurnálu proto, že má podezření, že pozemky pocházejí z trestné činnosti, nikoho však zatím v této kauze neobvinila.

Vrchní státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, se k posledním krokům policie odmítlo vyjádřit. „Nemovitosti se zpravidla zajišťují proto, že by mohly představovat výnos z trestné činnosti nebo něco pořízené z toho výnosu,“ vysvětluje advokát Tomáš Gřivna z katedry trestního práva Právnické fakulty v Praze.

Podle Gřivny policie k zajištění nemovitosti přistupuje, když má podezření, že došlo k trestnému činu. „Dělá to proto, aby ji vlastník nemohl dále prodat, darovat nebo zatížit,“ doplňuje Gřivna. Podle informací Radiožurnálu je jednou z vyšetřovacích verzí to, že pozemky byly od Dvořáčka vylákány podvodem.

Pozemek soudce Ambruse

Policie takto zajistila také pozemek ve vsi Přemyšlení, který patří soudci městského soudu Eriku Ambrusovi. Jedná se o tři parcely o celkové rozloze přes 15 tisíc metrů čtverečních, jejichž cena se podle policejních propočtů pohybuje okolo 20 milionů korun. Soudce Ambrus pozemek ale v roce 2015 získal za 260 tisíc korun.

Ambrus nízkou cenu vysvětloval tím, že se s Dvořáčkem dobře znal. „Vnímal jsem to tak, že to je ze známosti. Že jsme se znali a že jsem měl tuto možnost,“ říkal Ambrus letos v červnu. Dvořáčkovi prý v době, kdy ještě působil jako soudní asistent, radil s restitucemi.

Soudce Ambrus svou kauzou poškodil soudnictví, říká bývalý předseda Nejvyššího správního soudu

Číst článek

Jenže Dvořáček popřel, že by se s Ambrusem blíže znal. „Viděli jsme se možná jednou. Jinak určitě nic,“ říkal Dvořáček v reakci na Ambrusova tvrzení. Restituent také odmítl, že by se s Ambrusem domlouval na koupi pozemku. Na nynější dotazy ohledně zajištění pozemku už Ambrus nereagoval. A restituent Dvořáček zemřel ve druhé polovině října.

Ambrusův pozemek ale není jediný, který policie zajistila. Nakládat se svou parcelou v pražských Záběhlicích nesmí ani advokát Milan Kučeřík, který dříve zastupoval soudce Ambruse. Také Kučeřík svůj pozemek získal od Dvořáčka.

Kučeřík je dnes stíhán v kauze takzvané insolvenční mafie okolo Petra Sisáka a Iva Haly. A kromě toho, že dříve zastupoval Ambruse, to byl právě on, kdo soudci pomohl k jeho pozemku v Přemyšlení.

Ambrus, jenž má na městském soudě v Praze na starosti právě insolvence, totiž pozemek nekupoval přímo od Dvořáčka, ale právě od Kučeříka a ještě jednoho pražského právníka. To oni pozemek od Dvořáčka za 250 tisíc koupili. A o rok později ho prodali soudci Ambrusovi jen o 10 tisíc dráž.

Pozemky téměř za hubičku. Jak soudce Erik Ambrus výhodně získal lukrativní parcely na okraji Prahy?

Číst článek

„Jejdamane. Nevím, jak to bylo. Já jsem věděl, že chci ten pozemek jednou nabýt. Bylo mi jedno, jestli to bylo od pana Dvořáčka, nebo ne,“ odpověděl soudce Ambrus na otázku, proč pozemek koupil od těchto právníků, a ne přímo od Dvořáčka.

Nákup soudce Ambruse v červnu kritizoval například bývalý předseda Nejvyššího soudu Josef Baxa. „Ten soudce by od svých kolegů měl slyšet, že velice poškodil soudnictví a oslabil důvěru v něj. Prostě je třeba ho veřejně vyzvat, aby to všechno věrohodně vysvětlil, nebo aby rezignoval,“ uvedl tehdy Baxa pro Radiožurnál.

Ambrus nic z toho neučinil a soudí dál. „S ohledem na časový odstup od skutku z hlediska kárného řízení by šlo o věc promlčenou, takže jakákoli naše aktivita mimo trestní řízení by byla protiprávní,“ zní stanovisko městského soudu k Ambrusově případu.

Policie u Šťovíčka

Celkem Dvořáček od státu zrestituoval přes 45 hektarů pozemků v Praze, ve Středočeském kraji, v Krkonoších a také na Lipně. Až na výjimky je téměř všechny získala kyperská firma Elvikox. Všechny pozemky této firmy zajistila policie.

Majitelé firmy Elvikox se skrývají za anonymitou kyperského daňového ráje, ale aktuální postup policie může napovědět, kdo mohl kromě soudce Ambruse či právníka Kučeříka z Dvořáčkovy restituce těžit.

Policie zkoumá výhodné nákupy soudce Ambruse. ‚Vzbuzuje to podezření na korupci,‘ říká ministryně Benešová

Číst článek

Nedlouho po říjnovém zajištění pozemků z Dvořáčkovy restituce policie na začátku listopadu provedla několik domovních prohlídek. Jedna z nich proběhla i u Lenky Čadové, Dvořáčkovy známé, která podle restituenta domlouvala rozprodej jeho pozemků. „Máte dobré informace,“ potvrdila Čadová stručně.

Ve stejný den jako k ní přišla policie také k advokátovi Janu Šťovíčkovi, bratrovi exředitele pozemkového úřadu Petra Šťovíčka. Tato prohlídka se podle informací Radiožurnálu týkala stejného případu jako u Čadové – případu restituenta Bohumila Dvořáčka.

Na domovní prohlídku upozornil jako první server Seznam Zprávy. Policisté si podle serveru od Šťovíčka odnesli dokumenty pro další prověřování. Jakou roli měl Šťovíček v kauze mít, ale není jasné.

Někdejší šéf pozemkového úřadu Petr Šťovíček na fotografii z roku 2013 | Foto: Petr Topič/Mafra | Zdroj: Profimedia

Jan Šťovíček, který nyní působí na postu prezidenta Autoklubu ČR, říká, že domovní prohlídka se týkala jeho klienta. S odvoláním na advokátní mlčenlivost ale odmítl říct, o koho šlo nebo jestli se jeho klient nějak podílel na výkupu pozemků po Dvořáčkovi.

„Jsem vázán advokátní mlčenlivostí nejen ohledně totožnosti klienta, ale samozřejmě se to vztahuje i na úkony, které klient vykonával, ať již to bylo v odkupu nějakých pozemků, nebo v jiných právních věcech,“ napsal Šťovíček e-mailem Radiožurnálu s tím, že firmu Elvikox nezná.

Přednost pro Dvořáčka

Šťovíčkův bratr Petr působil ve vedení pozemkového úřadu v době, kdy měl úřad Dvořáčkovu restituci na starosti. A za jeho vedení vycházel úřad Dvořáčkovi vstříc více než jiným.

Soudce si sjednal od kontroverzních právníků stokrát nižší cenu pozemku. ‚Co je na tom?‘ říká v rozhovoru

Číst článek

Tak jako jiní restituenti žádající o náhradní pozemky se i on o ně musel s pozemkovým úřadem soudit. Úřad se ale neodvolával proti rozsudkům, ve kterých soud prvního stupně rozhodl ve Dvořáčkův prospěch – tedy že mu úřad má vydat pozemky, o které žádal.

Obvyklé ale přitom bylo, že se úřad proti prvoinstančním rozsudkům ve svůj neprospěch odvolával. Tím, že tak nečinil, vyřízení Dvořáčkových žádostí o vydání pozemků urychloval oproti ostatním.

Tento postup úřad vůči Dvořáčkově restituci aplikoval do doby, dokud v jeho čele stál Šťovíček. Za vedení jeho následovníků se už úřad proti rozhodnutím ve Dvořáčkův prospěch odvolával.

Jak už Radiožurnál popsal v létě, úzké vazby na kyperskou firmu Elvikox, která získala Dvořáčkovy pozemky, má Jiří Hermann. Ten ji několikrát zastupoval a vedl také společnosti, které této firmě patří. Kromě toho také na firmu Elvikox převedl své vlastní společnosti a v neposlední řadě má v její prospěch zastaven jeden svůj pozemek.

Radil restituentovi, jak získat pozemky od státu. A pak pražský soudce koupil parcely za zlomek ceny

Číst článek

A Hermann má velmi blízko také k Petru Šťovíčkovi. V řadě případů spolupracoval jak s ním, tak s advokátní kanceláří KŠD Legal, kterou oba bratři Šťovíčkovi zakládali. Kořeny jejich spolupráce sahají až do roku 2006. V období, kdy Petr Šťovíček stál v čele pozemkového úřadu, se také společně zúčastňovali uzavřených společenských akcí a později Hermann nastoupil do čela několika firem, které vlastní Petr Šťovíček.

„Celý důvod vzniku společnosti Elvikox byl právě v tom, aby nebyla jasná vlastnická struktura, tedy aby se mohla ztratit stopa, kdo z podivných transakcí skutečně profitoval. Vzhledem k personálním napojením této schránkové firmy dává smysl, že se bude jednat o někoho z okolí Petra Šťovíčka, pokud ne přímo o Petra Šťovíčka,“ popsal v červnu analytik protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl vlastnické pozadí firmy Elvikox.

Jiří Hermann se ke svému vztahu k firmě Elvikox dlouhodobě nevyjadřuje. Exředitel pozemkového úřadu Petr Šťovíček pak v létě Radiožurnálu e-mailem napsal, že společnost Elvikox nezná a jméno Bohumila Dvořáčka si nepamatuje. Na žádost o doplňující rozhovor ohledně zajištění pozemků již nereagoval.

V době, kdy Petr Šťovíček (vpravo) vedl pozemkový úřad, se s Jiřím Hermannem, který momentálně stojí v čele několika jeho firem, účastnili uzavřených společenských akcí. Toto je například (upravená) fotografie z VIP večírku Miss Univerzity Karlovy. O účastí vlivných podnikatelů okolo Šťovíčka na podobných akcích psal v roce 2015 například Deník Referendum nebo Centrum nezávislé investigace. Fotografii organizátoři Miss UK později odstranili z profilu. | Foto: oficiální Facebook Miss UK | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Vojtěch Srnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme