Jako v jiném vesmíru. Do Prahy se sjeli poníci, stormtroopeři i čarodějové z Bradavic

UVNITŘ FOTO. Vášniví fanoušci sci-fi, fantasy, komiksů nebo třeba počítačových her obsadili na čtyři dny pražskou Modrou školu. Během jednoho z největších českých festivalů popkultury na ně čekaly tematické přednášky, hrací místnosti, turnaje v deskových hrách i kostýmová show, v rámci níž se lidé doslova převtělili do oblíbených postav. „Jsou tu lidi, kterým je 50, 60 nebo 70, ale i lidi, kterým je 15 nebo 20. Objevují se tu i různé sociální skupiny. Společný jim je akorát zájem o fantazii,“ popsal ředitel PragoFFest Václav Pravda. Pravověrných fanoušků ale podle něj ubývá a s tím i počet těch, kteří na festival přichází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

PragoFFest 2017 | Foto: Dominika Píhová

Při vstupu do šedomodré budovy nabyde člověk po chvilce dojmu, že se ocitl v úplně jiném vesmíru – ne-li hned v několika paralelních. U mohutného sloupu stojí postava stormtroopra ze Star Wars na podpatcích a zapáleně diskutuje s králem Andalů známým z populárního seriálu Hra o trůny.

Po chvilce okolo nich projdou dva studenti z Bradavic, opodál pro změnu stojí velký žlutý poník, který si říká Miss Libuše. Na rozdíl od nezasvěceného návštěvníka to ale nikomu nepřijde divné a dav fanoušků - ať už v kostýmech, nebo bez nich - se spokojeně rozprostírá po několika patrech obrovské budovy. Každé z jejích částí pak dominuje určitá skupina.

Většinu tělocvičny tak zaplavily třeba desítky hráčů deskových her. Člověk jen těžko najde místo, kde by mohl známého vyzvat na souboj, stoly jsou totiž obsazené třeba i hodiny v kuse. Na festival přicházejí rodiny s dětmi, mladiství, ale i skalní fanoušci, kteří jsou tradičními návštěvníky akcí, jež se během roku v Česku pořádají.

PragoFFest 2017 | Foto: Dominika Píhová

„Mládež má teď ráda nejspíš nejvíc kostýmy, hry a anime. Původní skupina, která je nejsilnější a nejdůležitější, to jsou fanoušci sci-fi a fantasy hororu, ať už jsou to ty hry, filmy, seriály, knihy, kostýmy, komiksy. To je tak různorodá skupina, že se nedá zahrnout pod jeden popis,“ vysvětluje Václav Pravda, který festival začal pořádat i kvůli tomu, že byl sám velkým fanouškem. V 90. letech ale začínal především s knížkami, které teď už tvoří jen jednu z mnoha programových složek.

„Počítačové hry se přidaly až po roce 2000. Ne, že by neexistovaly předtím, ale vůbec to nebylo zajímavé. Pak se přidávaly deskové hry, komiksy, novinkou bylo anime a manga, a jako poslední se přidali youtubeři a program s nimi,“ doplnil a s tím, že opravdových fanoušků ale rok od roku ubývá.

„Lidem se filmy, komiksy a tak dále líbí, fanoušky ale v podstatě nejsou. Dnes jde spíš o povrchní oblibu než opravdové fanouškovství. Sem chodí vlastně pořád ti samí lidé, tady se trochu zastavil čas.“

PragoFFest 2017 | Foto: Dominika Píhová

Na programu festivalu se podle něj ve většině případů podílí právě samotné komunity, které kolem fanoušků vznikají. Mezi skupinami ale existuje i určitý odstup.

„Je tady komunita, která není všeobecně oblíbená, tak nějak se jim všichni lehce posmívají. Je to komunita příznivců My Little Ponny, nejsou to pětiletá děcka, jsou to třeba 20letí kluci. A přesto, že to není pro ně primárně určené, tak je to baví a zajímá. Je to zajímavý fenomén,“ vysvětlil Pravda.

Jednou z fanynek poníků byla i Sára, která ale postupem času našla zálibu jinde: „Původně jsem tady byla kvůli poníkům, teď už se to ale trochu změnilo, už je to spíš kvůli Star Treku. Oblékla jsem se dnes za náhodnou klingonku, protože mám klingony hrozně ráda a je to můj oblíbený druh ze Star Treku.“

Součástí programu jsou také pro laika nečekané tematické přednášky. „Jsme fanoušci Warcraftu a máme tu program, který nám vyhovuje. Byli jsme třeba na přednášce o náboženství a magii ve světě Warcraftu a půjdeme ještě na jednu podobnou,“ vysvětlil Honza, který na pražský festival přijel poprvé.

A ačkoliv se to může zdát neuvěřitelné, náboženských přednášek na fanoušky čekalo víc. Jedna z místností pak patřila třeba příznivcům již zmiňovaného seriálu Hra o trůny, jiná zase Star Wars, asijskému anime nebo manze, příběhům Harryho Pottera či komiksům.

PragoFFest 2017 | Foto: Dominika Píhová

Inspirovaný právě posledním zmiňovaným médiem přišel vloni na festival převlečený za svou oblíbenou postavu také Blockholm: „Loni to byl taky Joker, ale komiksový. Je to moje srdcovka. Vždycky mě tady nejvíc baví staré arkády,“ popsal.

Mimo oddaných nadšenců, prodejních stánků a různých firem se ale na festivalu objevil například i stánek Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

„U zrodu byl pravděpodobně můj školitel, který ještě ve svých středoškolských letech navštěvoval takové festivaly. V hlavě se mu zrodila myšlenka Matfyz na akci dostat. Ukazujeme tady, co se u nás dá studovat, co se dá dělat,“ vysvětlil účast zástupců fakulty doktorand Jakub Gemrot.

„Jsme tady za nový obor počítačových her, který existuje dva roky. Ukazujeme herní AI, není to celá naše hra, ale programujeme do ní umělou inteligenci, to je jeden směr, který se u nás učí. Takže se tam dozvíte, jak třeba naprogramovat oponenta nebo udělat virtuální vesnici,“ dodal.

Na Praze 11 se sešli fanoušky těch nejrůznějších odvětví pop kultury, na jeden dotaz ale všichni odpovídali prakticky bez výjimky stejně – hlavním důvodem, proč na podobné akce chodí, jsou z velké míry právě lidé, kteří s nimi sdílí stejné zájmy a nadšení.

Podle Václava Pravdy festival slouží jako platforma, na které se fanoušci sbližují a kde potkávají přátele z celé republiky. Někdy dokonce naleznou i něco víc: „Spousta lidí, kteří se tu seznámili, se vzali. Měli jsme tu dokonce už i svatbu.“

PragoFFest 2017 | Foto: Dominika Píhová

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme