Jihočeská hejtmanka hájí kampaň proti kůrovci: Jde mi o to, aby byla Šumava zelená

Jihočeský kraj usiluje o to, aby bylo na Šumavě vytěženo co nejvíce stromů nakažených kůrovcem. Odmítá také rozšíření takzvaných bezzásahových zón v národním parku. „Celé jihočeské zastupitelstvo téměř jednomyslně odmítlo návrh zonace Národního parku Šumava,“ potvrzuje hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská z ČSSD v Dvaceti minutách Radiožurnálu.

dvacet minut radiožurnálu Praha/České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice | Foto: Andrea Poláková | Zdroj: Český rozhlas

Problematika kůrovce je v současné době podle Stráské problematikou celorepublikovou – zasažená není jenom Šumava, ale také Vysočina nebo Moravskoslezský kraj. V Česku tak bude podle odhadů vytěženo na 30 milionů metrů kůrovcového dřeva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor

„Je třeba chránit vzrostlý les, protože nízké stromky nejsou schopny plnit funkci vzrostlého lesa,“ vysvětluje s tím, že Jihočeský kraj při nové zonaci chtěl, aby bylo provedeno vyhodnocení stávajícího stavu, analýza rizik jednotlivých území a aby byly dány zásady péče.

Moderátorka Marie Bastlová ale připomíná, že v druhé zóně se proti kůrovci bude zasahovat. Na to Stráská namítá, že kraj chce vědět, jakým způsobem se bude zasahovat a v jakém území. „To nikdo nebyl schopen říci,“ zdůrazňuje.

Kampaň má otevřít diskuzi

Kraj si v rámci lobbingu za svůj postoj najal PR agenturu. Je v pořádku platit z veřejných peněz takovou kampaň? „Jde o to, abychom o Šumavě otevřeli diskusi. Předtím byly jakékoliv naše názory, které jsou jiné než názory národního parku, vždy odsunuty na okraj,“ hájí postup kraje.

Jihočeský kraj si na stěžuje novou zonaci parku – podává správní žalobu na ministerstvo životního prostředí a Národní park Šumava.

Moderátorka Marie Bastlová v té souvislosti upozorňuje, že kampaň používá snímek, který je několik let starý a je zavádějící. „Je to ilustrativní snímek zahájení kampaně. Já jsem ho nevybrala, je to snímek zakoupený z fotobanky,“ říká hejtmanka.

Někteří odborníci rovněž namítají, že kampaň je manipulativní – v místech kůrovcové kalamity totiž dochází k velmi rychlé obnově. „Je to jedna skupina názorů. Rozumím to, že hájí svůj názor,“ podotýká Stráská s tím, že ve veřejném sektoru podle ní neexistuje nikdy jeden správný názor.

„Jestli mi o něco jde, tak o to, aby Šumava byla zelená,“ vyzdvihuje.

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme