Kandidáti ODS pro volby do sněmovny budou muset podepsat etický kodex
Občanští demokraté zatím neví, jestli podpoří úterní hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny. Překážkou je pro ně nejistota, co bude s rozpracovanými zákony, které ještě dolní komorou neprošly. ODS se na očekávané předčasné volby ale připravuje. Bude trvat na tom, aby kandidáti plnili podmínky stanovené etickým kodexem.
„Mezi ně by mělo především patřit to, že poslanci, kteří byli během svého mandátu třeba odsouzeni nebo se ocitli ve vazbě a jsou pravomocně vazebně stíháni, by se měli podle našeho názoru automaticky samostatně vzdát svého mandátu a neměli by je o to strany nebo občané nějak prosit,“ řekl úřadující předseda strany Martin Kuba.
Jména, která se objeví na kandidátkách ODS, vyberou regiony. Výslednou podobu ale bude schvalovat vedení strany. „Grémium může zasahovat do kandidátek, jak do nominací, tak do pořadí jednotlivých kandidátů,“ dodal Kuba.
Hosty Stalo se dnes na Radiožurnálu byli místopředseda ODS Jiří Pospíšil a analytička Lidových novin Lenka Zlámalová
Někteří krajští lídři se obávají, aby jim centrála ODS do výběru nezasahovala příliš. „Protože máme málo času, tak možná vznikají jakési zprávy o tom, že by nyní třeba měl být region vynechán, a to si myslím, že nehrozí. Já tedy rozhodně pro to nejsem,“ vysvětlil předseda regionálního sdružení Vysočiny Miloš Vystrčil.
Jména kandidátů chce ODS zveřejnit začátkem září. Už teď je ale jasné, že kandidátku občanských demokratů na jižní Moravě povede jako nestraník bývalý ministr školství Petr Fiala, kterého dnes nominovalo místní sdružení Brno-střed.
Kdo do voleb ODS povede, strana zatím nerozhodla. Jednat by se o tom mohlo na další výkonné radě. Místopředseda Jiří Pospíšil předpokládá, že jméno lídra bude jasné do dvou týdnů. Už dříve uvedl, že by jím měla být šéfka sněmovny Miroslava Němcová. Na volební kampaň chce ODS podle Martina Kuby dát zhruba 40 až 50 milionů korun.
Rozkol v ODS zřejmě rozpuštění sněmovny neohrozí
ODS není ve svém názoru na rozpuštění sněmovny jednotná a o svém postoji bude jednat ještě zítra na poslaneckém klubu. Dolní komora v současném složení by ale i tak mohla skončit. Potřebných minimálně 120 hlasů pro její rozpuštění totiž zřejmě dají dohromady sociální demokraté, TOP 09 a KSČM. Dohromady jich mají 122.
Na rozpuštění sněmovny se chtějí poslanci shodnout poté, co takzvaná úřednická vláda Jiřího Rusnoka v dolní komoře nezískala důvěru. Mimořádná schůze začne zítra ve 14 hodin. O její svolání požádaly společně čtyři parlamentní strany - sociální demokracie, TOP 09, komunisté a Věci veřejné. K jejich žádosti se připojilo 126 poslanců.
Exministr školství Fiala bude ve volbách kandidovat za ODS jako nestraník
Číst článek
Rozpuštění je možné schválit nejméně třípětinovou většinou všech poslanců, tedy právě 120 hlasy. Pokud by poslanci rozpuštění schválili, musel by krok ještě potvrdit prezident, na což mu zákon nestanovuje žádnou lhůtu.
Do 60 dnů od rozpuštění by pak musel vyhlásit nové volby. Neodkladná „zákonná opatření“ by mohl vydávat Senát na návrh vlády, nově zvolená sněmovna by je poté musela potvrdit.
Prezident Miloš Zeman už avizoval, že k odkladu rozpuštění dolní komory v případě, že se poslanci na tomto kroku usnesou, nevidí důvod. Volby by pak vyhlásil na pátek 25. a sobotu 26. října.