PŘEHLEDNĚ: Do kterých zemí Evropy se dá z Česka vycestovat bez omezení a kam se ještě nepodíváte?

Česká vláda vydala takzvaný semafor, který radí, do kterých destinací je bezpečné jezdit a jak se po dovolené vrátit do České Republiky. Semafor už ale neříká, zda a za jakých podmínek jde do cizích zemí cestovat. Náš přehled vám ukáže, které země přijímají turisty i kde vás po příjezdu čeká karanténa.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:29 8. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyberte zemi v mapě.

Rozcestník zemí

Výpis zemí

SlovenskoSlovensko

Z Česka je možné na Slovensko volně přijet, hraniční kontroly jsou zrušené. Stejně tak z dalších 18 zemí, které Slovensko považuje za bezpečné, patří mezi ně hlavně státy EU, mimo jiné Chorvatsko, Rakousko nebo Maďarsko.

Hranice s Polskem ale ještě zcela otevřené nejsou a mezi platnými důvody k jejich překročení nefiguruje tranzit ani turistika.

Co nám pandemická krize odhalila o Slovensku, zahájila Čaputová projev o stavu země

Číst článek

Pokud byl člověk někde jinde, tak sice na Slovensko může přijet, ale musí buď do karantény, nebo prokázat bezinfekčnost, a to testem ne starším než 4 dny. Takové potvrzení musí být odevzdáno buď na policii, nebo v případě přechodů, kde nejsou kontroly, na příslušném místním úřadě.

Roušky jsou venku dobrovolné, uvnitř budov a prostředků hromadné dopravy povinné, stejně jako v Česku.

Vlajka státu NěmeckoNěmecko

Po zrušení kontrol mezi Českem a Německem se od pondělí 15. června zrušil dohled i na přechodech s Rakouskem, Švýcarskem, Francií, Itálií a Dánskem, kontroly na letištích při příletech ze Španělska se zrušily od 21. června.

Ten by jinak potřebovali i Češi, kteří by do Německa jeli např. přes Rakousko. Rozhoduje totiž země, ze které se do Německa vjíždí, nikoliv země, kde cesta začala.

Pro vstup do Německa již nejsou nutné závažné důvody. Vstoupit na území je z Česka možné i za účelem turistiky nebo nákupu, podrobné informace je možné najít na stránkách německého velvyslanectvíPrůjezd Německem do jiného schengenského státu je v zásadě možný, pokud lze věrohodně doložit, že v cestě bude možné na území jiného státu pokračovat.

V jednotlivých spolkových zemích platí povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorech a v hromadných dopravních prostředcích. Povinnost nosit roušku nemají děti do 6 let a osoby, u kterých to ze zdravotních důvodů nelze vyžadovat. V ostatních prostorách nošení roušky není povinné, ale je doporučeno v situacích, kdy nelze zajistit bezpečný odstup mezi osobami, tj. minimálně 1,5 m.

Vlajka státu RakouskoRakousko

Cesty z Česka do Rakouska za jakýmkoliv účelem jsou bez omezení. Všechny restrikce na obou stranách byly zrušeny 5. června. Od úterý 16. června se pak omezení z cest do Rakouska ze zemí EU vztahuje pouze na Portugalsko, Švédsko, Španělsko a také Velkou Británii. Při náhodné kontrole je třeba jen hodnověrně doložit, že turista nebyl v žádné z těchto zemí. Za „hodnověrné doložení“ je v praxi považováno ústní prohlášení cestovatele v případě náhodné kontroly.

Mimo EU se omezení vztahuje i na občany Islandu, Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska, Andorry, Monaka, San Marina a Vatikánu. Od úterý 16. června už nejsou omezení na hranicích s Itálií.

Pokud v jednom autě jedou osoby, které spolu nesdílejí domácnost, musejí mít roušku. Naopak v restauracích rouška povinná není.

Vlajka státu PolskoPolsko

Od 13. června lze do Polska cestovat bez omezení, od pondělí 15. června je pak možný i návrat do Česka bez testů či karantény. Od 16. června je navíc povolena i mezistátní veřejná doprava. Na hranicích mohou probíhat namátkové kontroly.

Jen při návratu ze Slezského vojvodství (Katovice, okolí hranice s Moravskoslezským krajem) je při návratu nutný negativní test na koronavirus ne starší než 72 hodin, případně 14denní karanténa.

‚Těšín se těšil, ale nevyšlo to.‘ Polsko-slezské vojvodství zůstává na mapě ministerstva červené

Číst článek

Kina, muzea nebo restaurace už jsou otevřené, ale je nutné dodržovat rozestupy a uvnitř budov nosit roušky.

Vlajka státu MaďarskoMaďarsko

Od 5. června lze navštívit Maďarsko zcela bez omezení. Negativní test na koronavirus není nutný ani při návratu do Česka, a to ani při průjezdu přes Slovensko.  Z Budapešti do ČR není aktuálně letecké spojení. Do ČR je možno cestovat autobusem nebo vlakem přes Vídeň.  Občan ČR a jeho rodinný příslušník může územím Maďarska volně projíždět do třetí země tam i zpět.

Do Maďarska mohou také volně cestovat občané několika sousedních zemí, jako je Rakousko, Srbsko nebo Chorvatsko, ale ostatní cizinci musí žádat o výjimku a povolení vstupu do země.

V nákladní dopravě již není nutné používat vyhrazené hraniční přechody.

Vlajka státu SlovinskoSlovinsko

Cestující ze 17 zemí EU včetně České republiky, Rakouska nebo Maďarska mohou do Slovinska vstoupit bez omezení. Hranice s Itálií ale zůstává uzavřena.

Na hranicích mohou odmítnout tranzitní osoby, u nichž je předpoklad, že je nepustí do sousední země, anebo lidi s příznaky bez rezidentství na Slovinsku.

V zemi stále platí povinnost dodržovat hygienická opatření, mezi která patří zejména povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorech, kde nelze dodržet rozestupy mezi lidmi minimálně 1,5 m, a ve veřejných dopravních prostředcích. To platí i v hromadných veřejných prostředcích, které Slovinskem projíždějí.

Vlajka státu ChorvatskoChorvatsko

V současné době lze do Chorvatska vycestovat i za účelem turistiky, podmínkou je pouze vyplnění formuláře na hranicích. Pozemní cesta přes Rakousko a Slovinsko je možná bez předložení testu na koronavirus. Pro urychlení vstupních formalit na hranicích vyplňte online formulář.

Češi mohou od pátku přijet do Chorvatska bez omezení. Namísto rezervace stačí vyplnit formulář

Číst článek

Od 15. června je možný návrat z Chorvatska do Česka bez omezení, tedy bez testu na koronavirus i bez 14denní karantény. Od 1. července ministerstvo zahraničí otevírá konzulátní jednatelství ve Splitu, to samé je připravené otevřít v Rijece,

Pro cestu k Dubrovíku na jih Chorvatska je pro české turisty neoficiálně umožněn tranzit krátkým koridorem v úseku Neum v Bosně a Hercegovině. Je ale nutné prokázat se pasem a potvrzením o ubytování.  Do Dubrovníku, ovšem, lze přicestovat i přes chorvatské území a sice trajektem z města Ploče na poloostrov Pelješac (přístav Trpanj) a pak dále po silnici směr Ston a Dubrovník.

Vlajka státu Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina

Od 1. června je povolen vstup do Bosny a Hercegoviny občanům Chorvatska, Srbska a Černé Hory bez povinnosti prokázání se negativním testem na covid-19 a samoizolace. Pro české turisty je zatím země uzavřená, čeští občané mohou zemí projet, jen pokud míří na diplomatické nebo obchodní jednání.

Ačkoliv oficiálně tranzit zemí pro turisty povolený není, podle konzulky na České ambasádě v Sarajevu Jany Zelingerové je úzký pobřežní koridor, kdy Bosna a Hercegovina přerušuje chorvatské území a které musí přejet lidé mířící ze severu k Dubrovníku, v obou směrech průjezdný. Informaci ambasádě i ústně potvrdila místní cizinecká policie. Zdůrazňuje ale, že by lidé z koridoru neměli vyjíždět a ani se v Bosně a Hercegovině nezdržovat, protože pak mohou být policií zastaveni a pokutováni.

Vlajka státu SrbskoSrbsko

Od 22. května je možný vstup do Srbska bez omezení a bez ohledu na důvod cesty. Při návratu do Česka je však stále nutné předložit negativní test na koronavirus nebo vstoupit do 14denní karantény.

Vlajka státu BulharskoBulharsko

Od 1. června je Bulharsko otevřené všem cestujícím z EU. Češi nepotřebují negativní test a ani nemusejí do karantény. Omezení ale dál platí např. pro cestující z Velké Británie, Španělska, Švédska nebo Portugalska.

Nošení roušek je od 23. června opět povinné kvůli nárůstu případů, výjimka je při stravování. MImořádná epidemiologická situace byla prodloužena do 15. července.

Vlajka státu RumunskoRumunsko

Od 15. června mohou bez povinnosti jít do karantény přicestovat lidé ze 17 zemí EU, mezi které patří i Česko, ale také Rakousko, Německo, Slovensko nebo Řecko. Seznam bude Národní rada pro mimořádné situace aktualizovat každé pondělí. Země mohou ze seznamu zmizet, pokud se v nich zhorší epidemiologická situace.

Storno poplatky trvají i při zrušení zájezdu kvůli epidemii, na dovolenou nikoho nenutíme, říká Papež

Číst článek

Jako potenciálně nebezpečné jsou stále vedeny například Belgie, Francie, Itálie, Velká Británie, Nizozemsko nebo Španělsko.

Restaurace i obchody jsou v zemi otevřené, ale je nutné dodržovat rozestupy a neshlukovat se.

Vlajka státu ŘeckoŘecko

Od 15. června je vstup do země pro Čechy otevřený leteckou cestou na letiště v Aténách a Soluni a pozemní cestou z Bulharska. Od 1. července Řecko rozšiřuje možnost vstupu i na další mezinárodní letiště včetně řeckých ostrovů, umožňuje použití trajektu z Itálie do přístavů Patras a Igoumenitsa a průjezd přes některé hraniční přechody.

Každý cestující nezávisle na výchozí destinaci a státní příslušnosti musí nejpozději 48 hodin před vstupem na území Řecka vyplnit v angličtině a odeslat oficiální elektronický formulář na vládní platformě. Po jeho vyhodnocení obdrží elektronicky individuální čárkový kód, kterým se musí prokázat při nástupu na palubu letadla a při vstupu na území Řecka, a to jak letecky, tak trajektem či po silnici.

Roušky jsou povinné ve zdravotnických zařízeních, veškerých hromadných dopravních prostředcích a v prostorách letiště, v taxi a výtahu, i v obchodních domech a nákupních centrech. Při nedodržování opatření hrozí pokuta až 150 eur.

Vlajka státu ItálieItálie

Od 3. června jsou všechny restrikce zrušeny a do Itálie je možno přicestovat i za turistikou. Od pondělí 15. června jsou zrušena omezení i na české straně, návrat z Itálie bude možný bez omezení.

Při cestách na Sardinii a do regionu Apulie je vstup možný bez testů či karantény pro všechny turisty, avšak je potřeba registrace prostřednictvím vyplněného formuláře.

V zemi dál platí bezpečností opatření, které se ale mohou v různých regionech lišit. Povinné je použití roušky v uzavřených prostorách, některé regiony můžou vyžadovat roušky i na plážích. Porušení je pokutováno (400-500 €).

Vlajka státu MaltaMalta

Letiště na Maltě zahájilo provoz 1. července. Cestující z bezpečných zemí včetně Česka nemusí do 14denní karantény. Budou však požádáni, aby čestně prohlásili, že se v zemi, odkud přijíždějí, nacházeli poslední 4 týdny před cestou. Osoby, které přijedou na Maltu, budou ihned po příjezdu podrobeni měření tělesné teploty. Pokud jejich tělesná teplota přesáhne 37,2° C, podstoupí pohovor s úředníky orgánu veřejného zdraví.

Všichni cestující budou požádáni, aby vyplnili formulář, který by zdravotním úřadům v případě potřeby umožnil je lokalizovat.

Platí obecná hygienická opatření: vzájemný odstup minimálně 2 metry a více, pravidelná hygiena rukou, povinné použití roušky v uzavřených prostorách. Dbát pokynů místních úřadů.

Vlajka státu KyprKypr

Již od 9. června umožňují kyperské úřady občanům ČR a osobám trvale žijícím v ČR vstup do země bez udání důvodu. Od 20. června pak není pro české občany stanovena povinnost překládat negativní test na COVID-19. Před nástupem do letadla je ale nutné vyplnit online formulář.

Do odvolání je ale zcela uzavřen pohyb mezi jižní a severní částí Kypru.

V zemi do 6. července platí zákaz shromažďování více než 50 osob v uzavřených prostorách a 100 osob venku. V autobusech veřejné dopravy platí povinnost nosit roušku. 

Vlajka státu ŠvýcarskoŠvýcarsko

Do země je možné přicestovat bez omezení z bezpečných zemí. Těmi se v pondělí 15. června staly všechny země Schengenu. Možnost přicestovat ze zemí mimo Schengen mají občané Evropské unie,  Evropského sdružení volného obchodu (Island, Norsko, Lichtenštejnsko) a Velké Británie nebo občané třetích zemí, kteří jedou do Švýcarska pracovat pro firmu sídlící ve zmíněných zemích. Všechny hraniční přechody jsou otevřeny. 

Rozvolnění pravidel pro návrat do země nebo víc lidí na veřejných akcích. Co všechno se v pondělí mění

Číst článek

Vlajka státu FrancieFrancie

Po příjezdu do Francie už není povinná karanténa pro cestující z EU, přidružených zemí schengenského prostoru nebo Spojeného království, s výjimkou případů, kdy země původu vyžaduje, aby cestující z Francie byli umístěni do karantény. Karanténa je povinná při cestování do francouzských zámořských území.

Pokud má někdo na hranici příznaky nemoci, může ho policie poslat do karantény bez ohledu na to, odkud je.

V zemi platí zákaz shlukování více než 10 lidí. V obchodech, kavárnách a restauracích se vyžaduje odstup minimálně jeden metr, jednotlivé obchody mohou vyžadovat nošení roušek. Roušky jsou povinné v hromadné dopravě i na letištích. Policejní prefektury navíc mohou nařídit nošení roušek v parcích, zoo, na plážích nebo u bazénů.

Vlajka státu BelgieBelgie

Od pondělí 15. června otevřela Belgie hranice pro všechny země EU a Velké Británie. V zemi ale dál platí jistá omezení. Osoby starší 12 let musí nosit roušku v hromadné dopravě. V kavárnách nebo restauracích může u jednoho stolu sedět maximálně 10 lidí, od 1. července pak 15. A stejně jako obchody mohou zůstat otevřené nejdéle do 1.00.

Bazény, wellness nebo kina se otevřou spolu s dalším rozvolňováním 1. července pro max. 50 lidí. Budou také moct být organizovány akce uvnitř pro 200 a venku pro 400 lidí.

Vlajka státu NizozemskoNizozemsko

Hranice jsou od 3. června otevřené pro turisty z EU nebo zemí schengenského prostoru, ale zůstavují zavřené pro občany Velké Británie. Vláda nicméně radí cestovat do méně zalidněných oblastí a turisté se mají vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí.

Za hranice podle ,semaforu‘: Španělsko a Itálie mají červenou, myšlenka mini Schengenu padá

Číst článek

Vyžaduje se také rezervace ubytování předem a na vyžádání na hranici předložit dokument o rezervaci a zajištění ubytování. Přílety z letišť v rizikových oblastech mohou mít za následek karanténu v nizozemském bydlišti. Cestující z rizikové oblasti musí také před odletem do Nizozemska vyplnit prohlášení ke covidu-19.

Pokuty za nedodržení místních pravidel dosahují až 400,- EUR ze osobu a každý jednotlivý přestupek. Cestování ve veřejné dopravě bez roušky podléhá pokutě 95,- EUR.

Vlajka státu LucemburskoLucembursko

Hranice do země jsou otevřené a není povinná karanténa. Ve středu 24. června v zemi skončil nouzový stav. Bezpečnostní a hygienická opatření ale platí dál.

V hromadné dopravě, v obchodech a všude, kde není možné dodržet rozestupy minimálně dva metry, jsou povinné roušky. Za porušení nařízení hrozí pokuta až 145 eur.

Vlajka státu ŠpanělskoŠpanělsko

Španělsko se pro cestující ze zemí Schengenu otevřelo 21. června. Pro Portugalce a občany třetích zemí až 1. července. V zemi dál platí povinnost nosit roušky v hromadné dopravě.

Cestující bude na letišti muset podstoupit měření teploty a nechat na sebe osobní a kontaktní údaje. V případě, že bude mít příznaky, bude muset podstoupit test PCR a zdržet se v karanténě, dokud se nezjistí, že je zdravý.

Vlajka státu PortugalskoPortugalsko

Letecké spojení do země je otevřené a není nutný ani test na koronavirus. Od 1. července jsou otevřené i pozemní hranice se Španělskem.

Egypt ohlásil rekordní počet nakažených i zemřelých s covidem-19. Země se chce brzy otevřít turistům

Číst článek

Při cestě na Azorské ostrovy a Madeiru se na letišti provádí test na koronavirus. Platí jej místní vláda. Na Madeiře je možné jít místo toho do 14denní karantény. 

Používání roušek je v hromadné dopravě i ve vnitřních prostorách povinné. Každý region má pak vlastní opatření.

Vlajka Spojeného královstvíSpojené království

Už před příjezdem je nutné online odevzdat informace o cíli cesty a kontaktní informace a po příjezdu podstoupit domácí karanténu na 14 dní. Vláda navíc může cizincům vstup i odepřít.

Tato omezení se netýkají lidí, kteří do Británie přicestovali a minulých 14 dní pobývali v Irsku, na ostrově Man nebo na Normanských ostrovech (Channel Islands).

Při návratu zpět do Česka nově není nutné předložit negativní test na koronavirus nebo podstoupit 14denní karanténu.

Vlajka státu IrskoIrsko

Do země není možné cestovat bez udání důvodu, Při vstupu do země platí povinnost vyplnit formulář COVID-19 Passenger Locator Form, ve kterém je nutno uvést důvod cesty do Irska. Za neposkytnutí údajů, hrozí pokuta 2500 eur nebo šestiměsíční vězení.

Je možné do Irska přijet za prací, ale platí povinná dvoutýdenní karanténa. V Irsku platí do 29. června omezení pohybu na pohyb v rámci hrabství anebo do 20 km, podle toho, která vzdálenost je delší.

Nejsou otevřeny hotely ani jiná ubytovací zařízení, restaurace, bary, kavárny. Některé by se mohly otevřít 29. června. Je prakticky nemožné přijet do země za účelem turismu. Přímé letecké spojení mezi Irskem a Českem je nadále pozastaveno. Nošení roušek je povinné ve veřejné dopravě a nosit by se měly i v obchodech.

Vlajka státu IslandIsland

Od 15. června může na Island cestovat kdokoliv ze zemí EU. Je ale nutný buď test, nebo 14denní karanténa. Před odletem se musí vyplnit formulář. Toto opatření se netýká dětí mladších 15 let.

Testování na letišti bude během června poskytováno zdarma. Od 1. července dále budou přijíždějící cestující muset uhradit poplatek 11 000 ISK za test, přičemž kdo zaplatí dopředu, bude to mít levnější a zaplatí asi 9 000 ISK. Výsledek testu bude testované osobě zaslán elektronicky do 24h. Do té doby nebude muset daná osoba pobývat v karanténě a bude moci odcestovat na místo uvedené v předem vyplněném on-line formuláři. 

Je nutné je udržovat dvoumetrové rozestupy, jinak je drtivá většina omezení zrušena.  Dál platí zákaz shromáždění nad 500 lidí. Bary, noční kluby nebo restaurace zavírají ve 23 hod.

Vlajka státu DánskoDánsko

Dánsko povolilo s platností od 27. června vstup na své území i turistům z vybraných evropských zemí. Podmínkou pro vstup je nicméně prokázání rezervace ubytování na území Dánska minimálně na 6 nocí. Při návratu z Dánska do Česka není vyžadován negativní test.

Čeští turisté do Grónska přicestovat nemohou. Výjimku mají pouze ti, co mají pobyt v Dánsku, Německu, Norsku nebo na Islandu. Zároveň platí povinnost předložit negativní test na koronavirus a strávit 5 dní v karanténě, která se opět ukončí negativní testem.

Na Faerské ostrovy mohou lidé ze stejných zemí jako do Dánska. Při příjezdu je nutné prokázat se negativním testem ne starším než pět dnů. Pokud není možnost přijet s testem, musí všichni, kromě dětí do 12 let, podstoupit test na COVID-19 buď na letišti ve Vagar nebo před naloděním na trajekt v Hirtshals. Do 10. července budou testy zdarma, poté za poplatek 390 DKK na letišti a 500 DKK při cestě trajektem. Do té doby, než bude mít turista výsledek testu, je nutné, aby setrval v domácí karanténě v místě svého ubytování.

Vlajka státu norskoNorsko

Turistické cesty do Norska jsou zakázány, na všechny cizince se po příjezdu navíc vztahuje 10denní karanténa. Návrat do Česka je ale možný bez omezení. Evropským turistům se země pravděpodobně otevře 15. července.

Švédsko hlásí rekordní denní nárůst nakažených covidem-19. ‚Zvýšili jsme počet testů,‘ tvrdí úřady

Číst článek

Vlajka státu ŠvédskoŠvédsko

Švédsko je pro osoby bez příznaků otevřené. Je důležité, aby mezi sebou lidé udržovali bezpečnou vzdálenost. Před cestou by se lidé měli obrátit na obec, kterou mají v úmyslu navštívit, a zjistit, zda existují nějaká místní omezení.

Při návratu zpět do Česka je však nutno předložit negativní test na koronavirus ne starší než 72 hodin, případně podstoupit 14denní karanténu.

Vlajka státu FinskoFinsko

Turistické cesty do Finska nejsou povoleny a vstup pro cizince je omezen. Návrat do České republiky je ale možný bez omezení. Ministerstvo zahraničí varuje, že při cestách za přítelkyní/přítelem, které stejně jako cesty za příbuznými nebo nemovitostmi povoleny jsou, záleží i na vůli letecké společnosti.

Země otevřela hranice s Norskem, i pro pravidelnou trajektovou dopravu s Norskem, Dánskem, Islandem, Estonskem, Lotyšskem a Litvou. Z ostatních zemí EU se ale do země zatím cestovat nedá. Také na ruských hranicích pokračují omezení. Nařízení na vnějších hranicích budou v platnosti do 14. července.

Vlajka státu EstonskoEstonsko

Od 1. června je povolen vstup do Estonska bez omezení, stejně jako návrat z Estonska zpět do Česka. Na veřejnosti je nutné dodržovat bezpečnostní rozestupy.

Vlajka státu LotyšskoLotyšsko

Od 3. června je zrušena karanténa, do Lotyšska tak lze cestovat bez omezení. Cest z jiných států Evropy se ale mohou týkat přísnější opatření. Pro návrat do Česka již není nutný negativní test na koronavirus. Roušky jsou povinné ve veřejné dopravě.

Vlajka státu LitvaLitva

Cestování do Litvy je od 1. června povoleno bez omezení.  Od 15. června je možný návrat do Česka bez negativního testu na koronavirus i bez 14denní karantény.

Roušky už nejsou od 16. června povinné uvnitř prostor, jsou jen doporučované. Na letištích ale roušky zůstávají povinné.

Dominika Perlínová, pan, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme