Koronavirem se v Česku dosud nakazilo přes 9000 lidí, v pondělí jich přibylo nejméně za čtyři dny

Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 9000, ministerstvo zdravotnictví jich od začátku března eviduje 9004. V pondělí přibylo 47 nakažených, nejméně za poslední čtyři dny. Zemřelých s nemocí covid-19 je 317, téměř 6200 lidí se už vyléčilo a aktuálně se s ní potýká asi 2500 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k úterním 9.00.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:23 26. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující v mhd

Cestující v mhd | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných klesl v pondělí na 0,66 procenta z nedělních 1,81 procenta. Testů laboratoře zaznamenaly téměř 411 000, v pondělí to bylo 7113, zhruba o polovinu více než v neděli.

,S německou cestovkou bych jel i do Českého ráje.‘ U sousedů vrací hotovost, jiný je i přístup vlády

Číst článek

Podíl pozitivních případů na testovaných klesl v pondělí pod jedno procento, na podobné úrovni byl v minulém týdnu naposledy v pátek. O víkendu tento poměr stoupl nad 1,5 procenta.

První potvrzené případy nákazy se v Česku objevily 1. března. První nakažený člověk zemřel o tři týdny později. Ústav zdravotnických informací a statistiky v minulém týdnu uvedl, že na konci května odhaduje 9430 potvrzených případů.

Problémem jsou nyní podle epidemiologů lokální ohniska, v současné době zejména na Karvinsku v Dole Darkov, kde nákaza covidem-19 propukla před více než týdnem. V pondělí byl kvůli tomu odstaven z důlní těžby.

Hygienici v souvislosti s Dolem Darkov evidovali k úternímu ránu 239 nakažených. Všechny testy z plošného testování ještě ale nejsou vyhodnocené, dá se tak očekávat, že počet nakažených lidí v evidenci ještě poroste.

Text pokračuje pod online reportáží.

V celém Moravskoslezském kraji eviduje ministerstvo zdravotnictví 1509 případů nákazy, více jich je od začátku epidemie jen v Praze, a to 2040.

Do obchodu bez omezení. Vláda od úterý ruší otevírací dobu pro důchodce nad 65 let

Číst článek

V přepočtu na počet obyvatel je nejhorší situace rovněž v hlavním městě, kde je téměř 157 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Jen o málo lépe je na tom Karlovarský kraj se zhruba 153 nakaženými na 100 tisíc obyvatel, následuje Moravskoslezský kraj se 125 případy. Naopak v Jihočeském kraji připadá na 100 tisíc obyvatel asi 28 nakažených, což je nejméně v Česku.

S nemocí covid-19 zemřel v pondělí jeden pacient. V neděli zemřeli dva lidé a v sobotu jeden člověk. Tyto údaje se mohou ještě zpětně měnit. Dosud nejvíce obětí zaznamenali v Praze, kde s nákazou zemřelo 94 lidí. Naopak Zlínský kraj má dosud pouze dvě oběti.

U většiny infikovaných má nemoc mírný průběh. Hospitalizováno je podle posledních údajů k pondělnímu ránu 148 lidí, z nichž 24 bylo ve vážném stavu. Aktualizované údaje zveřejní ministerstvo dnes kolem 9.00, stejně jako pondělní počet testů.

Vláda s ohledem na příznivou epidemiologickou situaci dál uvolňuje opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity.

V pondělí se například otevřely vnitřní prostory restaurací a hotely, do škol se mohli vrátit žáci prvního stupně základních škol a při dodržení odstupů už lidé nemusí venku nosit roušky. V úterý se uvolní režim na hranicích Česka a otevírají se také další letiště pro mezinárodní lety.

Anna Jadrná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme