Koronavirus mezi horníky. V Dole Darkov na Karvinsku byla nákaza potvrzena u 82 zaměstnanců

V Dole Darkov firmy OKD na Karvinsku se 53 zaměstnanců nakazilo novým typem koronaviru. Pro Radiožurnál to v úterý ráno uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová. Během dne se pak počet vyšplhal až na 82 nakažených. Pozitivní test mělo také šest jejich rodinných příslušníků. Kvůli šířící se nákaze koronaviru otestovali hygienici 860 vytipovaných pracovníků z celkového počtu zhruba 1800 zaměstnanců.

Karviná (Aktualizováno: 12:52 19. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Flickr, Solidarity Center | CC BY-ND 2.0,©

„Ke včerejší 18. hodině jsme měli z plošných stěrů 53 pozitivních,“ sdělila Radiožurnálu v úterý ráno ředitelka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s ředitelkou Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavlou Svrčinovou

Hygienici později v tiskové zprávě upřesnili, že nakažených je k 10. hodině již 82 pracovníků a šest jejich rodinných příslušníků. Onemocnění bylo podle hygieniků prokázáno u zaměstnanců různých profesí; například důlní doprava, úpravna, odtěžení, příprava, povrch, prádlo. Mezi pozitivně testovanými jsou jak čeští, tak polští zaměstnanci.

„Odebráno je všechno. Zhruba ve 23.45 jsme dostali zprávu od záchranné služby, že skončily s odběry. Vzorky jsou na cestě do laboratoří,“ upřesnila. „Všechny zaměstnance zatím testovat nebudeme.“

Hygienici mají zatím výsledky zhruba 600 vzorků, které pracovníkům dolu odebrali, dalších asi 300 testů ještě není hotových.

Hornické ohnisko

Nákaza se u horníků na Dole Darkov objevila minulý týden. V pátek jich bylo 11, v neděli 17 a tento týden v pondělí počet zaměstnanců s potvrzenou nemocí stoupl na 21. Výkonný ředitel OKD Radim Tabášek v pondělí uvedl, že žádný ze zaměstnanců nemá závažný průběh nemoci a provoz Dolu Darkov funguje beze změn.

„Hygienická služba v současné době provádí vyhledávání epidemiologicky
významných kontaktů u pozitivních osob (rodinní příslušníci, přátelé, známí) jejich
následné vyšetření a umístění do karantény,“ uvedla moravskoslezská hygienická stanice.

Hygienici již dříve nařídili v Dole Darkov mimořádná opatření, například dezinfekci ubytoven a speciálních autobusů, které vozí horníky do práce.

Po rekordním pondělku pokles. Ministerstvo eviduje za úterý 61 nových případů nákazy

Číst článek

Naďa Chattová uvedla, že hned při vstupu si například musí každý pracovník vydezinfikovat ruce a projít před termokamerou. Pro důlní pracovníky platí povinnost nosit respirátory, rukavice a ochranné brýle. Třikrát denně se dezinfikují společné prostory, šatny, výdejny a další místa.

Hygienici budou v úterý odpoledne také jednat s vedením OKD, jaká další opatření bude potřeba zavést.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. V dolech pracuje zhruba 8400 lidí, z čehož 2000 jsou cizinci, zejména Poláci.

Počet nakažených v Česku

Během pondělí přibylo v Česku 111 nových případů nakažených koronavirem. Jde o nejvyšší denní nárůst od 21. dubna. Poprvé v květnu také počet přesáhl stovku.

Epidemiolog Maďar: Nárůst nakažených koronavirem není důvod ke znepokojení, stále však není vyhráno

Číst článek

Jedním z důvodů je právě hornické ohnisko v Karviné, vysvětlil pro Radiožurnál epidemiolog Rastislav Maďar, který vede pracovní skupinu na ministerstvu zdravotnictví pro zmírňování opatření zavedených kvůli covidu-19.

„Nárůst je zejména v Karviné v Moravskoslezském kraji, kolem klastru nahromadění případů, které už byly diagnostikovány v minulých dnech. Přibyly další případy kolem toho, což se dalo očekávat,“ uvedl epidemiolog.

„V Karviné se to dominantně pohybuje v nerizikové věkové populaci. Z nových přírůstků je tam jen jedna osoba starší 65 let,“ dodal s tím, že narůst statistici zaznamenali také v Praze.

„Lidé odkládají roušky a stát nemá zájem působit represivně. Ale data dokazují, že ještě nemáme vyhráno. Virus je vysoce infekční. Stále musíme být trpěliví,“ varoval Maďar.

pkr, mik, nk, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme