Srážka nákladních vlaků zastavila dopravu na Ostravu. Provoz se podaří obnovit až v podvečer

Ve stanici Prosenice na Přerovsku se v noci srazily dva nákladní vlaky. Tři vozy jsou vykolejené, nehoda poškodila také troleje. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda podle údajů Drážní inspekce dosahuje 21 milionů korun. Nehoda se podle jejího mluvčího Martina Drápala stala v prostoru výhybky, souběžně jedoucí vlaky se střetly bočně. Policie nehodu vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, uvedla na twitteru.

Prosenice (Přerovsko) (Aktualizováno: 12:03 14. 1. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve stanici Prosenice na Přerovsku se v noci srazily dva nákladní vlaky. Tři vozy jsou vykolejené, nehoda poškodila také troleje | Zdroj: Správa železnic

Srážka zastavila provoz vlaků na koridorové trati z Přerova směrem na Ostravu.

„Přerovští kriminalisté společně s pracovníky Drážní inspekce ohledávají místo nehody dvou nákladních vlaků ve stanici Prosenice na Přerovsku. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti,“ uvedla policie.

Po příčinách nehody, která se stala v prostoru výhybky, pátrají i inspektoři Drážní inspekce. „Budeme zjišťovat, jak probíhal provoz na té trati, jak byla zabezpečena, jak strojvedoucí řídili a zda plnili všechny své povinnosti. V tuto chvíli je šetření teprve na začátku, budeme všechny tyto okolnosti, tedy jak technickou stránku, tak i lidský faktor, zjišťovat,“ řekl mluvčí inspekce Martin Drápal.

Vlaky se srazily ve čtvrtek ve 22.55, uvedla Správa železnic na twitteru.

„Následkem nehody došlo k vykolejení tří vozů, poškození lokomotivy nákladního vlaku a trakčního vedení. Událost se obešla bez zranění,“ napsal správce železnic.

„Celkové škody na místě mimořádné události byly odhadnuty na 21 milionů korun, z toho deset milionů na trati a 11 milionů na vlacích. Podle informací, které mám, dva souběžně jedoucí vlaky se srazily v prostoru výhybky, v důsledku této srážky došlo k vykolejení jednoho z vlaků, jednalo se o boční srážku,“ doplnil Drápal.

„Zprovoznění trati směr Lipník nad Bečvou předpokládáme dnes v podvečerních hodinách. Budeme upřesňovat podle postupu prací,“ napsala Správa železnic v pátek na twitteru.

Ve stanici Prosenice došlo ve 22:55 ke srážce dvou nákladních vlaků. Následkem nehody došlo k vykolejení tří vozů, poškození lokomotivy nákl. vlaku a trakčního vedení. Událost se obešla bez zranění. Provoz v úseku Prosenice - Lipník nad Bečvou je aktuálně přerušen.

00:20 – 14. 01. 2022

6 52

Nehoda přerušila provoz mezi stanicemi Prosenice a Lipník nad Bečvou, místo vlaků zde jezdí náhradní autobusy, vyplývá z webu Českých drah. Pendolina nepojedou v celé své trase, cestující mají použít následné spoje, uvedly dráhy na webu.

Nákladní vlaky podle firmy patřily jiným dopravcům. „Termín obnovení provozu budeme upřesňovat podle průběhu vyšetřování mimořádné události a podle postupu následných opravných a odklizovacích prací,“ napsaly České dráhy.

Zpoždění i 113 minut

Kvůli nehodě dosahují spoje až dvouhodinových zpoždění. Dopravci nasadili kvůli uzavřené trati náhradní autobusy, které v daném úseku převážejí cestující z rychlíků, dálkových spojů, ale i regionální dopravy. České dráhy musely kvůli nehodě v pátek odříct tři spoje Pendolina, řekla jejich mluvčí Vanda Rajnochová. S omezením dráhy počítají do odpoledních hodin, kdy očekávají spuštění provozu alespoň po jedné koleji.

Například IC Ostravan, který vyjel v 5.00 z Třince, má aktuálně 113 minut zpoždění, téměř dvouhodinové zpoždění nyní dosahuje také RegioJet, který vyrážel v 5.00 z Bohumína, u dalších spojů je zpoždění zhruba hodinové.

Podle mluvčí Českých drah se vypravení náhradních autobusů začalo řešit okamžitě. „U dálkové dopravy jezdí autobusy v různých úsecích podle kapacity stanic, u regionální dopravy je to v úseku Lipník nad Bečvou – Přerov. Ustálit by se to ale mělo u dálkové dopravy náhradní autobusovou dopravou v úseku Olomouc – Hranice a Přerov – Hranice,“ řekla Vanda Rajnochová.

V Němčicích nad Hanou se srazila lokomotiva s osobním vlakem. Dva lidé jsou zranění

Číst článek

„Podle informací, co máme, by se v odpoledních hodinách mohl provoz obnovit po jedné koleji. Záležet to bude na tom, jak se podaří odklidit následky nehody,“ doplnila mluvčí.

Náhradní autobusovou dopravu v úseku Drahotuše – Přerov zavedl i další dopravce RegioJet. „Autobusy nahrazují jak rychlíkové spoje na lince R8 Bohumín – Přerov – Brno, tak dálkové vlakové spoje RegioJet na trase Praha – Ostravsko – Košice. Přes veškerou snahu je bohužel třeba očekávat výrazná zpoždění spojů a další omezení,“ informoval mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

„Kyvadlovou dopravu od rána zajišťovaly na místě čtyři žluté autobusy RegioJet, další na místo posíláme tak, aby se zvládly rostoucí počty cestujících s tím, jak bude nastávat přepravní špička,“ doplnil Ondrůj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme