Německé a rakouské nemocnice chystají nábor českých lékařů

V říjnu se na veletrhu pracovních příležitostí v Praze představí na třicet renomovaných klinik z Německa a jedna z Rakouska. Své kolegy budou lákat především na mnohonásobně vyšší platy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient s léky | Foto: Tomáš Adamec

Milan Kubek, prezident České lékařské komory ve Světě o osmé poznamenal, že je to realita: „Příští rok končí možnost s dobrovolným souhlasem pracovat více než průměrně 8 hodin v týdnu v rámci EU, vstupuje naplno i norma na ochranu pacientů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kubek, prezident České lékařské komory ve Světě o osmé

„Německé nemocnice se snaží problém řešit a nemůžeme se divit, že v tržní ekonomice se i lékaři chovají tržně a odcházejí tam, kde si jejich práce dokáží vážit,“ poznamenal Kubek.

Ministr zdravotnictví a poslanec TOP 09 Leoš Heger se odlivu lékařů do ciziny nebojí. Uvedl to v sobotním rozhovoru pro Mladou frontu dnes. Myslí si, že práce v zahraničí je tvrdá řehole a vyžaduje dobrodružnou povahu.

Kubek ale připomněl, že nemocniční lékaři mohou příští rok splnit svou hrozbu a odejít. „Rozdíl v příjmech je propastný. Nepočítám podle kurzu za euro, ale v porovnání kupní síly.“ Poznamenal, že i nástupní platy lékařů u nás a na západě jsou nesouměřitelné.

Odmítl také názory, že by lékaři zaostávali v němčině. „Pro nemocnice není nic těžkého uspořádat intenzivní jazykové kurzy.“ Souhlasil s tím, že zejména mladí lékaři preferují angličtinu a odcházejí do Velké Británie.

Milan Kopp, Dana Votýpková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme