Odbory představí formy protestu proti vládním reformám

Další postup při stávkové pohotovosti dnes oznámí Českomoravská konfederace odborových svazů. Nelíbí se jí vládní reforma veřejných financí. O jejích dopadech a dalších navrhovaných reformních zákonech chtějí odbory informovat v regionech při chystané kampani.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům odborových svazů

Dům odborových svazů | Foto: ČMKOS

Předseda odborové centrály a senátor za ČSSD Milan Štěch už dříve řekl, že odboráři jsou připraveni zorganizovat kvůli reformám stávku: "Prudce narůstá inflace, projevuje se to v drahotě, negativně to dopadá na zaměstnance, na rodiny s dětmi a na důchodce. A vláda prakticky nečiní žádné kroky, které by to výrazně kompenzovaly, a to zejména u zaměstnanců a rodin s dětmi."

Odboráři ale stávkovou pohotovostí chtějí podle Štěcha protestovat i proti dalším plánovaným reformám, které s nimi vláda nekonzultuje, hlavně ve zdravotnictví a v penzijním systému. "Z našich analýz je zřejmé, že ty dopady na občany budou buď stejné, nebo ještě větší, než přinesla první etapa reformy veřejných rozpočtů," dodává šéf ČMKOS.

Je to vůbec poprvé, co do stávkové pohotovosti vstoupilo všech 32 odborových svazů. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS označil krok odborové konfederace za další politizaci její činnosti. Vládní ODS odborům zákonné právo na případnou stávku neupírá. Podle místopředsedy strany Ivana Langera by ale bylo dobré vyhodnotit dopady reformy na jednotlivé příjmové skupiny až za delší dobu.

Odbory kritizují také neočekávaně vysokou inflaci a růst cen. Podle nich je vyvolala vládní reforma. S tím ale ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas nesouhlasí: "To, že určité daňové pohyby v oblast nepřímých daní samozřejmě měly vliv na inflaci, jsme nikdy nepopírali - nicméně odborné odhady jednoznačně říkají, že z inflace způsobily zhruba jeden procentní bod, maximálně dva. Zbytek je způsoben světovými cenami jdoucími mimo vliv jakékoli vlády, včetně vlády České republiky," řekl Nečas Radiožurnálu.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme