Pochybnosti kolem tajných analýz ke Kajínkovi. Prezidentovi není důvod nevěřit, tvrdí Hrad

Jeden případ, dvě žádosti o informace, dvě odlišné odpovědi. Otazníků kolem analýz, které si prezident Miloš Zeman podle svých slov nechal zpracovat k milosti pro Jiřího Kajínka, přibývá. Hrad nejprve serveru iROZHLAS.cz napsal, že analýzy poskytnout nemůže: nebyly prý placeny z veřejných zdrojů. Jenže na podobnou žádost, jen o měsíc později, už prezidentská kancelář uvedla, že o analýzách k případu Kajínek neví.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman udělil milost Jiřímu Kajínkovi.

Prezident Miloš Zeman udělil milost Jiřímu Kajínkovi. | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

„Povinný subjekt (Kancelář prezidenta republiky; pozn. red.) vzal při posuzování žádosti v úvahu paragraf jedenáct (zákona o svobodném přístupu k informacím), podle něhož subjekt informaci neposkytne, pokud jde o informaci vzniklou bez použití veřejných prostředků, která byla předána osobou, již takovouto povinnost zákona neukládá, pokud nesdělila, že s poskytnutím informace souhlasí. Prezident republiky při rozhodování v dané věci nevycházel z podkladů, které by Kancelář prezidenta republiky sama vypracovala, objednala nebo zaplatila.“

Tajné analýzy k milosti pro Kajínka. Hrad odmítá říct, kdo a jak je zpracovával

Číst článek

Tuto odpověď zaslala prezidentská kancelář letos v květnu na dotaz serveru iROZHLAS.cz. Redakce se podle zákona o svobodném přístupu k informacím snažila zjistit, kdo a na základě čeho zpracovával analýzy k milosti pro odsouzeného vraha Jiřího Kajínka.

Pár týdnů předtím totiž prezident Miloš Zeman ve vysílání televize Barrandov řekl, že k milosti ho mimo jiné vedly právě i zmíněné analýzy. 

„Pochybnosti má celá řada právníků, celá řada odborníků. Nechal jsem si k tomu zpracovat několik zajímavých analýz,“ uvedla tehdy hlava státu, proč na doživotí odsouzený dvojnásobný vrah mohl ke konci května opustit brány věznice v Rýnovicích (více si můžete přečíst ZDE).

Stejná žádost, jiná odpověď

Vystoupení prezidenta Zemana tehdy zaujalo rovněž studenta Univerzity Karlovy Josefa Vacka. S odkazem na zákon o svobodném přístupu k informacím se proto i on přeptal u prezidentské kanceláře, kdo je autorem zmíněných analýz.

„To, jak (prezident) o (analýzách) mluvil, jsem pochopil tak, že těmito analýzami částečně odůvodňuje udělení milosti. Nedokázal jsem si však představit, co je jejich obsahem či kdo je zpracovával a z jakých materiálů vycházel,“ vysvětlil Vacek pro server iROZHLAS.cz, proč žádost na Hrad podal.

Připomněl zároveň, že případ na doživotí odsouzeného dvojnásobného vraha byl několikrát přezkoumán jednotlivými soudními instancemi. „O to více mě ty analýzy zajímaly a nechápal jsem, proč je pan prezident nezveřejní. Požádal jsem proto o jejich poskytnutí na základě zákona o svobodném přístupu k informacím,“ doplnil ještě Vacek.

Nevíme, netušíme

Z prezidentské kanceláře mu přišla stručná, ale nečekaná odpověď: „Kancelář prezidenta republiky nedisponuje informací o tom, že by někdo pro prezidenta republiky zpracovával analýzy k trestnímu případu Jiřího Kajínka.“

Server iROZHLAS.cz má rozhodnutí, pod nímž je podepsán ředitel odboru legislativy a práva Václav Pelikán, k dispozici.

Pro přehlednost uvádíme níže v boxu přesné znění dotazu redakce iROZHLAS.cz a následné odpovědi prezidentské kanceláře, a vedle toho pro srovnání přesné znění dotazu studenta Vacka i odpovědi, které se od Hradu dočkal.

DOTAZ serveru iROZHLAS.cz ze dne 26. května 2017: „Kdo konkrétně, kdy, na základě jakých podkladů tyto analýzy zpracoval, od koho tyto podklady získal, kolik korun tyto analýzy stály a z jakých peněz/kdo byla tato částka uhrazena.“

ODPOVĚĎ Kanceláře prezidenta republiky ze dne 31. května 2017: „Povinný subjekt vzal při posuzování žádosti v úvahu paragraf jedenáct, podle něhož subjekt informaci neposkytne, pokud jde o informaci vzniklou bez použití veřejných prostředků, která byla předána osobou, již takovouto povinnost zákona neukládá, pokud nesdělila, že s poskytnutím informace souhlasí. Prezident republiky při rozhodování v dané věci nevycházel z podkladů, které by Kancelář prezidenta republiky sama vypracovala, objednala nebo zaplatila.“

DOTAZ Josefa Vacka ze dne 7. června 2017: „Kdo zpracovával analýzy, o kterých se prezident republiky zmiňoval v televizi Barrandov, když mimo jiné uvedl, že 'Pochybnosti má celá řada právníků, celá řada odborníků. Nechal jsem si k tomu zpracovat několik zajímavých analýz.'?“

ODPOVĚĎ Kanceláře prezidenta republiky ze dne 23. června 2017: Kancelář prezidenta republiky nedisponuje informací o tom, že by někdo pro prezidenta republiky zpracovával analýzy k trestnímu případu Jiřího Kajínka.

Redakce se proto obrátila na ředitele legislativního odboru Pelikána, aby nesrovnalosti v odpovědích podle zákona o svobodném přístupu k informacím vysvětlil. 

„V obou případech jsou odůvodnění v rozhodnutích pravdivá. Pokud pan prezident uvedl, že si k případu Kajínek nechal zpracovat několik zajímavých analýz, není důvod tomu nevěřit. Kancelář prezidenta republiky však těmito analýzami nedisponuje. Tyto analýzy nevznikly za použití veřejných prostředků, neboť obdobné analýzy by byly hrazeny z položky spravované Odborem legislativy a práva,“ odpověděl bez dalších podrobností Pelikán.

Chránit údaje

Hrad mlží o spisu ke Kajínkově milosti. Nesmyslné dotazy, odmítá odpovědět Ovčáček

Číst článek

Podobně nebylo jasné, jaké konkrétní dokumenty obsahuje úřední spis k milosti pro Jiřího Kajínka. Prezidentská kancelář nejprve na žádost o informace uvedla, že spis obsahuje přehled trestné činnosti, rozsudky a pak samotnou milost. Žádný z těchto dokumentů ale Hrad prý poskytnout nemůže, a to kvůli ochraně osobních údajů.

Po podaném odvolání ale prezidentská kancelář otočila. „V příloze připojuji rozhodnutí o udělení milosti v anonymizované podobě a upravené tak, aby nebyla narušena ochrana osobních údajů,“ stálo v novém rozhodnutí. „Součástí spisu nejsou jiné dokumenty než toto rozhodnutí,“ zněla klíčová věta dokumentu.

To samé rozhodnutí přitom už dříve zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti na sociální síti (obrázek vlevo). Kancelář prezidenta republiky ten samý dokument poskytla anonymizovaný tak, aby podle jejího mínění chránil osobní údaje (obrázek vpravo). Podívejte se:

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme