Pravidla upravující zahalování muslimských studentek jsou podle Chládka dostatečná

Stávající pravidla upravující zahalování dívek ve školách jsou dostatečná a ministerstvo školství nechystá ani změnu zákonů, ani doporučení školám. Uvedl to ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Diskusi o zahalování rozpoutal zákaz na jedné z pražských škol a následný výrok veřejné ochránkyně práv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muslimská dívka (ilustrační foto) | Foto: stock exchange

„Já nejsem příznivce toho, abychom při každém sebemenším problému měnili zákon,“ uvedl Chládek.

Případ, který diskusi rozpoutal, se týká Střední zdravotnické školy v Praze. Ombudsmanka Anna Šabatová se postavila na stranu studentky ze Somálska, které škola zakázala nosit takzvaný hidžáb, šátek zahalující vlasy a krk.

Šabatová kritizovala plošný zákaz nošení šátku na škole, který je podle ní diskriminační, i to, jak k problému přistoupila Česká školní inspekce, která prý vycházela hlavně z informací školy.

Závěr inspekce byl, že škola nechybovala, protože pokrývka hlavy mohla studentkám překážet při praktické výuce v nemocnici či ve škole.

Podle Chládka by si, co se šátků týká, měla každá škola stanovit vlastní pravidla, ovšem v souladu s Ústavou, která zaručuje svobodu náboženského vyznání.

V případě pražské školy jde podle něj spíš o nedorozumění. „Já mám informaci o tom, že tam to nebylo směrem k náboženství,“ poznamenal.

Ombudsmanka ve svém stanovisku píše, že čeká ještě na vyjádření školy. Podrobnosti a úplnou argumentaci k případu prý zveřejní v druhé polovině září 2014.

Islámský oděv pro ženy: Hidžáb, Dupata, Abája, Čador, Nikáb a Burka | Foto: Michal Jindra

Ľubomír Smatana, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme