Předsednictvo ČSSD projednalo programovou rezoluci pro sjezd

Špičky nejsilnější vládní strany ČSSD schvalovaly návrh programové rezoluce pro nacházející sjezd. Jsou v ní cíle, které chtějí sociální demokraté dosáhnout ještě v současné koalici s hnutím ANO a KDU-ČSL, ale i témata, kterými se strana hodlá zabývat případně po dalších volbách do sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ČSSD Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Premiér Bohuslav Sobotka po jednání zmínil mezi tématy pro současnou vládní koalici třeba změnu pravidel pro výplatu nemocenské.

„Například obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci, kde zatím čekáme, jestli se dohodnou sociální partneři. Ale je to programový cíl, který v každém případě sociální demokracie neopouští,“ uvedl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsednictvo ČSSD projednalo programovou rezoluci pro sjezd. Jednání sledovala reportérka Eliška Malínská

Mezi dalšími otázkami, o kterých bude ČSSD na sjezdu mluvit, jsou třeba přísnější úpravy mediálních zákonů nebo zákonu o střetu zájmu politiků. Sobotka zmínil, že v koalici už se připravuje novela zákona o politických stranách, sociální demokraté mluví o zavedení limitů pro sponzoring a pro volební kampaně.

V souvislosti se změnami pravidel pro politiky se mluví hlavně o předsedovi hnutí ANO a miliardáři Andreji Babišovi. Ten je majitelem koncernu Agrofert, pod který spadá třeba mediální skupina MAFRA. Premiér vysvětlil, že to nesouvisí s koaličními partnery, ale obecně s nedostatkem v této oblasti legislativy. Mělo by se podle něj do budoucna zamezit koncentraci mediální, ekonomické a politické moci.

Na programu sjezdu je volba vedení i úprava stanov

Přes sedm set delegátů pražského sjezdu ČSSD bude rozhodovat o změnách ve stanovách strany. Mezi jedny z nejvýraznějších novinek patří zvýšení počtu zastoupení žen na kandidátkách pro krajské a sněmovní volby. Jména na kandidátní listiny by také měli vybírat všichni straníci.

„Očekávám, že sjezd bude mít relativně hladký průběh, že se strana semkne. Velmi zásadní je právě změna stanov, kdy ten princip, aby kandidátní listiny se stavovali všichni členové, je i na naší stranu revoluční,“ řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Toto znění úpravy stanov už dříve ČSSD podpořila ve vnitrostranickém referendu. Sociální demokraté na sjezdu budou také volit celé nové vedení. Očekává se, že dosavadní šéf Bohuslav Sobotka svůj post obhájí.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme