Přehled tisku: mrtvý název Czechia, užovky v Poohří i nižší pomoc nevidomým

Český tisk v pondělí zaujala témata jako obchod s osobními údaji (Mf Dnes), druh trestů, které ukládají soudy (Euro), i to, že se krátký anglický název pro Česko příliš neujal (Lidové noviny). Deník Právo píše o nižší finančí pomoci pro zrakově postižené. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Suvenýry s nápisem "Czechia" v jednom z pražských obchodů pro turisty. | Zdroj: Profimedia

Euro

České soudy ukládají peněžité tresty častěji než dřív, všímá si toho týdeník Euro. Od roku 2015 do konce loňského roku stoupl jejich počet víc než dvojnásobně. Finanční postih by měl mít větší výchovný efekt než podmíněné tresty. Část soudců se ale alternativním trestům stále brání. Peněžitý trest loni v Česku dostal každý sedmý odsouzený, v některých případech ale doplňoval jiný typ trestu. Euro upozorňuje, že oproti západní Evropě je u nás takových postihů pořád málo.

Mf Dnes

Na obchodníky s osobními údaji je stát zatím krátký, upozorňuje na to Mladá fronta Dnes. Díky evropskému nařízení o ochraně údajů GDPR může rozdávat až půlmiliardové pokuty. Úřad pro ochranu osobních údajů ale často neví, komu trest udělit. Na zjištění informací totiž nemá dostatečné pravomoci.

Přehled tisku: Zájem o limonády roste a značky na přání státu moc nevynáší

Číst článek

Příkladem nepoctivého obchodníka s osobními údaji je podle Mladé fronty Dnes webová stránka Centrální registr dlužníků. Za stokorunový poplatek vydává údajně oficiální potvrzení o bezdlužnosti. Ve skutečnosti jde ale o bezcenný papír a údaje, které provozovatel registru schraňuje, jsou zveřejňovány protizákonně.

E15

Banky kvůli nové evropské regulaci přijdou o stovky milionů korun, tvrdí to deník E15. Od letošního roku musí finanční domy zveřejňovat cenu investičních nástrojů, které si účtují za zajištění měnových kurzů. Zveřejnění marží podle některých bankéřů povede ke zlevnění až o čtyřicet procent.

Lidové noviny

Jednoslovný anglický název státu Czechia skoro nikdo nepoužívá, všímají si Lidové noviny. Termín byl před dvěma lety zaregistrovaný při OSN jako oficiální zkrácený název Česka. Politici, státní agentury i sportovci se mu ale vyhýbají. Název nepoužívá ani jedna ze čtyř státních agentur, které mají propagovat Česko v zahraničí.

Deník

Regionální deník upozorňuje na populaci kriticky ohrožené užovky stromové, která žije v Poohří. Užovka stromová je největším a nejvzácnějším hadem v Česku. Odborníci a dobrovolníci ze spolku Zamenis se proto snaží její populaci v Poohří rozšířit. Na zahradách rodinných domů budují líhniště a pečují o kamenné zídky. Podle Radky Musilové ze spolku Zamenis přitom vůbec není vzácností, když se až metr dlouhý had objeví na kompostu, v koupelně nebo dokonce v teplé posteli.

Právo

Přestože počet slabozrakých a nevidomých v Česku roste, pomoc od státu se podle deníku Právo spíše snižuje. Ministerstvo práce a sociálních věcí loni nevidomým na speciálně vybavené počítače přerozdělilo o víc než tři a půl milionů korun méně než v předchozím roce. Podle ministerstva je to kvůli menšímu zájmu zrakově postižených.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme