Nepodepsala, stejně musí platit pokutu. Energetičtí ‚šmejdi‘ měli okopírovat podpis seniorky přes sklo

Kvůli pomalému schvalování novely energetického zákona mají energetičtí šmejdi stále čas na vylepšování svých neetických praktik. Nově některé společnosti falšují podpisy seniorů, které jejich zástupci navštívili doma a na základě údajně podepsaných smluv vymáhají pokuty za odstoupení. A částky se pohybují v řádech tisíců korun.

Česká Lípa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smlouva, podpis (ilustrační foto)

Smlouvu měli za seniorku podepsat sami energošmejdi | Foto: Free-Photos/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Třiasedmdesátiletou seniorku z České Lípy před dvěma lety navštívili doma i přes zákaz podomního prodeje pracovníci firmy, která zprostředkovává energie, a nechali si ukázat její vyúčtování. Přestože seniorka nového dodavatele nechtěla a nic nepodepsala, v letošním roce po ní společnost vymáhá pokutu ve výši 10 tisíc korun, popisuje její syn Jaroslav Vrba.

Ochrana před ‚energošmejdy‘ stále chybí. Novela zákona dál leží ve sněmovně

Číst článek

„Jeden z těch mladíků si tu smlouvu ofotil a jenom sdělili, že si to ověří, děkujeme, na shledanou. Odešli. Požadoval jsem její zaslání plné moci, alespoň kopie, což ta firma učinila. Napadlo mě tedy porovnat ten podpis na původní smlouvě a na té plné moci. Když jsem porovnal ty podpisy na plné moci, tak jsem zjistil, že tu plnou moc pravděpodobně podepsali přes sklo,“ říká.

Jaroslav Vrba se tak snaží odstoupit od smlouvy – firma mu ale nechce vyjít vstříc, protože má údajný podpis seniorky.

„Zase budu psát té firmě, že mi neodpověděli na dotazy. Už jsem je upozornil, že to předávám jak České obchodní inspekci, tak po poradě s právním zástupcem i státním orgánům,“ popisuje.

Časté nekalé praktiky

Právě Česká obchodní inspekce varuje před podomními přeprodejci energií, kteří často cílí na seniory a využívají jejich důvěřivosti.

Výměna zámku za pět tisíc. ‚Šmejdi‘ v Praze obírají seniory navzdory zákazu podomního prodeje

Číst článek

„Obecně tato forma podnikání, tedy tito přeprodejci energií jsou pro spotřebitele velmi nebezpeční, protože často používají nekalé obchodní praktiky. Z kontrol vyplývá, že zhruba v 90 procentech případů se setkáme s nekalou, nebo někdy dokonce i agresivní obchodní praktikou,“ upozorňuje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. 

Problémy s přeprodejci energií nezastavila ani pandemie koronaviru. Jen v loňském roce zaznamenal Energetický regulační úřad přes 13 tisíc podání. Víc než polovina se týkala právě zprostředkovatelských firem. V letošním roce ale přibývá problémů nejen s udržovacími nabídkami, ale i s narůstající výší pokut za předčasné ukončení smluv, říká mluvčí úřadu Michal Kebort.

Něco se nezdá? Nepodepisovat

„Kromě pokut některé firmy spotřebitelům účtují i ušlý zisk či další položky, které každá samostatně dosahují tisíců korun. Výjimečné pak nejsou ani desetitisícové částky, které za předčasné ukončení smlouvy spotřebitelům hrozí. Nejlepší obranou je v těchto případech prevence. Důkladně čtěme smlouvy, pokud se nám cokoliv nezdá, zvláště ujednání o případných sankcích, potom nepodepisujme,“ nabádá Kebort.

‚Šmejdi‘ se vydávají za zástupce Státního zdravotního ústavu a prodávají po telefonu kloubní preparáty

Číst článek

Spotřebitele by před takovými nekalými praktikami měla ochránit novela energetického zákona. Ta zatím prošla ve sněmovně prvním čtením, další projednávání je v plánu na schůzi, která začíná příští týden. Když vše půjde ve sněmovně a následně i v Senátu hladce, mohla by novela, která výrazně zlepší postavení zákazníků, začít platit od ledna příštího roku. 

„Ten dopad bude mít zásadní, protože zruší 10 let staré plné moci, které energošmejdi zneužívají, a pokud projdou připravované pozměňovací návrhy, tak mimo jiné stanoví, že zprostředkovatel musí jednat v zájmu svého klienta, nikoliv ve svém vlastním,“ říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Společnostem by za porušení pravidel obsažených v novele energetického zákona hrozily až milionové pokuty nebo odebrání licence.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme