Praha 6 schválila, že pro Koněvovu sochu bude hledat nové místo. Vypíše soutěž na nový památník
Zastupitelé Prahy 6 ve čtvrtek schválili usnesení o nahrazení pomníku ruského maršála Ivana Koněva památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války. Na jeho návrh radnice vypíše otevřenou výtvarnou soutěž. Pro Koněvovu sochu chce najít jiné vhodné místo. Vyhlášení referenda, které navrhovali Piráti, zastupitelé zamítli.
Zastupitelé pověřili radu městské části, aby našla pro Koněvovu sochu důstojné uplatnění „nejlépe v některé z paměťových institucí,“ zároveň má zajistit nezbytné kroky k jejímu přemístění. Návrh zastupitelům předložila koalice TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. Hlasovalo pro něj 33 zastupitelů, proti byl jeden hlas, šest zastupitelů se hlasování zdrželo.
Má zůstat pomník maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6, nebo by se měl přemístit jinam? Jaký názor na to mají zastupitelé, si poslechněte v reportáži Adama Bejšovce
Zastupitelstvo šesté městské části jednalo o pomníku maršála Koněva přes čtyři hodiny. U řečnického pultíku se vystřídali poslanci, občané, své k tématu řekli i zastupitelé jednotlivých politických klubů.
Možnost vystoupit zastupitelé neumožnili bývalé komunistické poslankyni a pražské zastupitelce Martě Semelové ani proruskému aktivistovi Jiřímu Černohorskému, který opakovaně ze sochy strhával plachtu, kterou tam nechala instalovat radnice. Ani jeden z nich není občanem Prahy 6.
Při začátku jednání se před radnicí uskutečnila demonstrace zastánců odkazu ruského maršála. Přišli žádat o odvolání starosty Koláře. Na místo dorazily desítky lidí. Radnice kvůli tomu omezila provoz úřadu a zvýšila bezpečnostní opatření v budově.
Vůle občanů
Starosta Prahy 6 několikrát prohlásil, že většina místních sochu v Bubenči nechce. Minimálně ti, kteří žijí v okolí náměstí Interbrigády, v tom ale jasno nemají. „Nemám potřebu, aby tady taková socha byla.“ „Vážím si toho, že nás osvobodil,“ odpověděli místní Radiožurnálu.
Kvůli rozdílným názorům navrhují Piráti vypsání místního referenda. „To rozhodnutí by měli přijmout především občané Prahy 6 a může být spojeno s příštími celostátní mi volbami,“ řekl Radiožurnálu předseda zastupitelského klubu Pirátů na Praze 6 Ondřej Chrást.
Referendum je podle předsedy klubu Martina Polácha schůdným řešením i pro hnutí ANO. „Referendum podpoříme pouze za podmínky, že bude spojené s nějakými volbami. Určitě nebudeme podporovat přesun sochy, nepodpoříme chystaný krok, že se vypíše architektonická soutěž na nový památník, na nové řešení,“ vysvětlil Polách.
Právě možnost vybudování nového pomníku je návrh vedení městské části. „Budu respektovat rozhodnutí, ať padne jakékoliv. Za koalici jsme předběžně domluveni, že budeme navrhovat nový pomník věnovaný osvoboditelům. Soše by se mělo najít nové důstojné místo. Když by se třeba přesunula na Olšanské hřbitovy nebo někam, tak by to vlastně bylo i vítězství pro ruskou stranu, protože by se z ní stal válečný hrob, po kterém tolik touží,“ vysvětlil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).
Padouch, nebo hrdina? ‚Spor o Koněva ukazuje, jak a proč se neumíme vyrovnat s minulostí,‘ říká Jiří Padevět
Číst článek
Olšanské hřbitovy, kde jsou pochovaní sovětští vojáci, by za přijatelné místo považovala i dcera maršála Koněva Natalja. Řekla to v rozhovoru serveru Aktuálně.cz.
S tím souhlasí i předseda klubu Zelených Petr Píša. „To je místo, kde by ta socha opravdu nebyla pouze odklizená. Asi budete chtít jasné stanovisko, jestli strana Zelených podporuje, aby socha zůstala, nebo nezůstala. Bohužel vám ho v tuhle chvíli nemůžu dát, protože se budeme rozhodovat na základě diskuse. Obecně princip místních referend strana Zelených podporuje,“ popsal Píša.
Kvůli jednání je z bezpečnostních důvodů na radnici Prahy 6 omezený provoz. Svolané jsou totiž dvě demonstrace zastánců ponechání pomníku na místě.
Jednání zastupitelstva začalo v deset hodin. Diskuse o soše maršála Koněva byla zařazena jako pevný bod na 11 hodin.
Spor o Koněva
Spor o sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na Praze 6 se opět rozhořel koncem letošního srpna, kdy neznámý pachatel polil pomník rudou barvou. A objevil se také nápis: „Ne krvavému maršálovi! Nezapomeneme!“
Hamáček: Komentář ruského ministra kultury na adresu starosty Prahy 6 byl zbytečný a urážlivý
Číst článek
A radnice později na facebooku oznámila, že sochu nechá pomalovanou, dokud nezačne ruská ambasáda jednat konstruktivně ohledně možného přesunu sochy na svou zahradu. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou.
Památník o pár dnů později očistilo dobrovolně několik lidí. Městská část pak nechala sochu zakrýt lešením s plachtou, zdůvodnila to ochranou proti vandalům. Aktivista Jiří Černohorský se ji ale rozhodl strhnout. A Praha 6 se nakonec celé lešení rozhodla odstranit a památník opatřila novým ochranným nátěrem proti barvám.
,Přál bych si, aby se snažil vědět víc o evropské historii.‘ Zaorálek reagoval na výrok ruského protějšku
Číst článek
Ruský ministr kultur Medinskij později označil starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) za nacistu. Český ministr kultury a exministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD na to reagoval: „Přál bych si, aby se ruský ministr kultury snažil vědět něco víc o evropské historii.“
Medinského komentář byl pak podle ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka zbytečný a urážlivý. „Jasně jsem řekl, že promeškal příležitost mlčet, a to platí,“ napsal Hamáček ze Srbska, kde doprovází prezidenta Miloše Zemana.
Koněvova dcera zároveň v ruských médiích oznámila, že chce památník sovětského maršála dopravit do Ruska.