Projekt Ukrajina přilákal z východu 145 lékařů. Komora upozorňuje, že nelze ověřit jejich vzdělání

V Česku v rámci projektu Ukrajina pracuje 145 ukrajinských lékařů. Tvrdí to Česká lékařská komora s odvoláním na seznam, který dostala od ministerstva zdravonictví. Předseda komory Milan Kubek upozornil, že lékaři z Ukrajiny nemají potřebné zkoušky a není tak možné ověřit jejich vzdělání.

Praha (Aktualizováno: 20:01 4. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři olomoucké fakultní nemocnice používají zatím jako jediní v Česku nový unikátní implantát

Ilustrační foto | Foto: Dalibor Peřina | Zdroj: Fakultní nemocnice Olomouc

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za hnutí ANO) ale dlouhodobě odmítá jakékoli riziko, a to především proto, že ukrajinští lékaři v nemocnicích pracují pod odborným dohledem.

Stát chce přimět praktické lékaře k prodloužení ordinačních hodin, nabízí jim více peněz

Číst článek

Ukrajinští lékaři můžou do Česka v rámci projektu Ukrajina přicházet od roku 2016. Na základě žádostí od zdravotnických zařízení o konkrétního pracovníka vydává ministerstvo zdravotnictví povolení k odborné praxi.

„Byl to požadavek hejtmanů hlavně z Ústeckého a Karlovarského kraje, protože oni by si přáli zaměstnávat tyto lidi. Předpokládám, že podporují kvalifikované lékaře, kteří tam působí už dlouhodobě, takže v tom problém nevidím,“ řekl v úterý premiér Andrej Babiš (hnutí ANO).

Podle něj by ukončení projektu Ukrajina znamenalo pro tamní nemocnice velký problém.

Aprobační zkouška

Cílem projektu Ukrajina je zkrácení doby nutné pro vyřízení žádosti o zaměstnanecké karty.

Vláda láká ke studiu medicíny, lékařským fakultám dá téměř sedm miliard

Číst článek

„Cizinec ze státu mimo Evropskou unii může u nás pracovat pouze poté, co je prověřen jeho diplom, a poté, co složí aprobační zkoušku, v rámci které musí prokázat, že umí česky tak, aby se domluvil s pacienty a se svými spolupracovníky. Musí také prokázat, že jeho odborné znalosti jsou alespoň na úrovni našich mediků,“ popsal pro Radiožurnál prezident lékařské komory Kubek. 

Letos na jaře byl projekt krátce pozastaven poté, co si na něj lékařská komora stěžovala. Ministerstvo zdravotnictví ho ale pak obnovilo kvůli tlaku ze strany krajů, podle kterých jsou v nemocnicích ukrajinští lékaři potřeba.

Ti, kteří už tu jsou, mají mít roční výjimku – během ní si musí dodělat aprobační zkoušku, aby mohli pracovat na plno.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v Česku je zhruba 50 tisíc lékařů. Ti, kteří získali potřebné vzdělání mimo Evropskou unii, tvoří pouze jedno procento z celkového počtu. Navíc za odbornost lékařů ze zahraničí a zajistění dohledu zodpovídá zdravotnické zařízení. 

jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme