Vranovská přehrada nestačí, na Znojmo míří vlna

Hladiny řek už dosáhly nejvyššího povodňového stupně na téměř osmi desítkách míst v zemi. Největší problémy mají obyvatelé Znojma a okolních obcí, odkud muselo být kvůli rozvodněné Dyji evakuováno přes 10.000 lidí. Kolem čtvrté hodiny ráno se zcela zaplnila Vranovská přehrada a voda začala přetékat přes její bezpečnostní přeliv. Hejtman Stanislav Juránek vyhlásil v Jihomoravském kraji stav nebezpečí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatel domu s pečovatelskou službou

Obyvatel domu s pečovatelskou službou | Zdroj: ČTK

Situace v regionu se podle Juránka stále zhoršuje. "Vypadá hrozivě, je kombinací povodní z let 1997 a 2002. Průtoky se zvyšují a prognózy jsou velmi nepříznivé," řekl hejtman.

Třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení, platí v podstatě na všech významných tocích kraje. I když v regionu zatím neprší, situace by se měla především odpoledne a večer začít zhoršovat. Meteorologové totiž předpovídají vydatný déšť.

Jen od neděle se hladina Vranovské přehrady zvýšila o deset metrů. Z hráze nyní odtéká 350 metrů krychlových vody za sekundu, zatímco běžně je to jen pouhých 12 metrů krychlových vody za sekundu.

Na Znojmo a další 14 okolních obcí se tak nyní valí vodní proud, který by do města mohl dorazit kolem poledne. Podle vodohospodářů by měl být o něco mírnější, než tomu bylo při povodních před čtyřmi roky.

Na evakuaci se chystají i lidé kolem Moravy

Ráno vrcholila ve Znojmě a v dalších obcích ohrožovaných Dyjí evakuace. Své domovy při ní opustilo asi 10.000 obyvatel. Mezi postiženými je i stovka obyvatel domu s pečovatelskou službou ve Znojmě v ulici Dukelská. Stejně jako jejich sousedé z okolních domů se s tím vyrovnávali velmi těžce. "Prožili to již v roce 2002 a velmi těžce nesou, že stejný problém se opakuje teď," řekl starosta Znojma Pavel Balík.

Evakuaci provázely emoce a mnozí vinili starostu i Povodí Moravy, že se nepostarali o včasná preventivní opatření. Mluvilo se hlavně o tom, že měli dříve a víc odpouštět Vranovskou přehradu, což si myslí i vedení radnice. Povodí ale tyto výhrady ústy tiskové mluvčí odmítá a dramatický průběh vysvětluje rychlým nástupem vody.

Úřady navíc uvažují o tom, že pokud velká voda získá ještě více na síle, bude muset opustit své domovy dalších asi 20.000 lidí z obcí ležících pod nádrží Nové Mlýny. Nečekaně se tak s prudkým vzestupem hladiny a rizikem povodně musí potýkat i Břeclav. V některých místech tam od včerejšího večera drží vodu v korytě už jen pytle s pískem. Další očekávaný zvýšený průtok Dyje by ale měly pojmout poldry v okolí.

Policie uzavřela v souvislosti s očekávaným rozvodněním řeky Dyje česko-rakouské hraniční přechody Vratěnín-Drosendorf a Hatě-Klein Haugsdorf. Oba budou uzavřeny až do odvolání. Řidiči mohou k cestám do Rakouska využít například hraniční přechody Hevlín-La an der Thaya anebo Mikulov-Drasenhofen. Od včerejška stojí i česko-slovenský silniční hraniční přechod Lanžhot-Brodské.

Vážná je situace i na středním a dolním toku Moravy. Hladina řeky stále vzrůstá, pod Hodonínem již zcela protéká hráz. Podle hejtmana Juránka se tak opakuje situace, která nastala při ničivých povodních před devíti lety. Rozbouřená Morava ohrožuje Mikulčice, Moravskou Novou Ves, Kostice, Lanžhot, Tvrdonice a Týnec. Hejtman již představitelům těchto obcí rozeslal dopisy, v nichž jim doporučil evakuaci.

Spolana kvůli Labi zcela zastavila výrobu

Hladiny v noci stoupaly i na některých středočeských řekách. Hasiči ve středu večer evakuovali část klientů ústavu sociální péče v Samopších a několik obyvatel Vlastějovic na Kutnohorsku. Domy musely opustit museli i někteří obyvatelé Zruče nad Sázavou, na evakuaci se připravují i v Mělníku, kde na řece Labi dál platí třetí povodňový stupeň.

Mimo provoz byly ráno již prakticky všechny provozy chemického závodu Spolana v Neratovicích. Firma začala s odpojováním jednotlivých částí závodu ve středu kvůli nebezpečně zvýšené hladině Labe v těsné blízkosti areálu. Řeka stále stoupá, ale voda zatím zůstává v korytě a areál je suchý, řekl mluvčí firmy Jan Martínek.

V Ústí nad Labem zaplavilo Labe během noci křižovatku U pěti oblouků a ochromilo tak městskou hromadnou dopravu z částí Krásné Březno, Neštěmice a Mojžíř. Kvůli stoupající hladině Labe pokračují přípravy na evakuaci lidí v Hřensku a v některých částech Ústí nad Labem. Bdělost platí v ústecké Setuze, na povodeň se připravuje lovosická Lovochemie.

Napjatá situace stále trvá v evakuované obci Vestec na Nymbursku, kterou vážně ohrožuje rozvodněná říčka Mrlina. I když hladina řeka během středy mírně klesla, v obci nyní neprší a dnes ráno tam svítilo slunce, voda opět ráno o několik centimetrů stoupla. Pokud by kritický stav trval i nadále a navíc by se naplnila předpověď a začalo pršet, hrozí protržení hrází.

V jižních Čechách většina řek kulminovala v noci a meteorologové počítají s poklesem jejich hladin. Na celém toku Lužnice ale stále platí stav ohrožení. Voda v řece od večera stoupla o zhruba 20 centimetrů a dnes se očekává další vzestup o 20 až 50 centimetrů. Lužnice zaplavuje ve městech na Táborsku ulice a domy, města ale zatím stěhují jen jednotlivé obyvatele a nevyhlásila hromadné evakuace.

Praha dnes ráno dokončila budování protipovodňových stěn, podle magistrátu je tak protipovodňová ochrana metropole kompletně hotová. Vltavou ráno protékalo 1340 krychlových metrů za vteřinu. Vltavská kaskáda udržuje v posledních hodinách v řece stabilizovaný průtok. Stále tak platí předpověď, že ve městě nebude muset být vyhlášen třetí povodňový stupeň.

Veronika Malá, Zuzana Kopuletá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme