Vynořují se ,nová' jména kandidátů na překlenovací ministry

Šéfové politických stran začali odtajňovat svoje nominace na členy přechodné vlády nastupujícího premiéra Jana Fischera. Jako nejpřekvapivější se jeví, že premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) nominuje na ministra financí úřednické vlády současného šéfa tohoto rezortu Miroslava Kalouska (KDU-ČSL).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Foto: ČRo

Topolánek to oznámil po dnešním, posledním jednání jeho odcházející vlády. Předseda České strany sociálně demokratické Jiří Paroubek přitom krátce předtím řekl, že kandidátem na ministra financí je současný náměstek Eduard Janota. Ten ale podle Topolánka nabídku ministerského křesla odmítl.

Podle stávajícího předsedy vlády není nikdo zvenčí při sestavování státního rozpočtu na příští rok schopen zajistit potřebnou kontinuitu: "To, že na výdajová ministerstva může nastoupit odborník zvenčí, je pravda, na ministerstvo financí v této situaci nikoli. Vybíral jsem si ze tří jmen, která zněla: Tomáš Uvíra, Eduard Janota a Miroslav Kalousek. Vzhledem k tomu, že Tomáš Uvíra nebyl akceptovatelný pro nového premiéra Jana Fischera a Eduard Janota tuto nabídku odmítl, rozhodl jsem se pro Miroslava Kalouska."

Kalousek by v případě setrvání v ministerské funkci musel opustit řady lidovců, protože v kabinetu Jana Fischera mohou být jen nestraníci. To ale podle Mirka Topolánka není problém, dá se to změnit v řádu několika hodin.

Problémem je ale Kalousek pro sociální demokraty. Ti ústy Jiřího Paroubka sdělili, že setrvání bývalého lidoveckého předsedy a dlouhodobého člena vlády v křesle šéfa státních financí je pro ně nepřijatelné.

Designovaný premiér Jan Fischer prohlásil, že se na Kalouskovi musí dohodnout politici. Pokud ano, je připravený navrhnout ho prezidentovi. Fischer ještě oznámil, že souhlasí se kandidátem ČSSD na funkci ministra průmyslu a obchodu. Je jím předsedu představenstva společnosti ČEPS Vladimír Tošovský.

Kdo bude ministrem financí? Debatovali jsme s politiky v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ!

Jako první se ke kandidátům vyjádřila Strana zelených. Její šéf Martin Bursík už v neděli souhlasně odpověděl na otázku, jestli si přeje setrvání Michaela Kocába na místě ministra pro lidská práva a menšiny. Současně potvrdil opětovnou nominaci vysokého českého úředníka Evropské komise Ladislava Mika na šéfa resortu životního prostředí.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek v tomto případě souhlasí s nominací Michaela Kocába na funkci ministra pro lidská práva a menšiny v nastupující Fischerově vládě. Potvrdil to s tím, že na Kocábově jméně trvala Strana zelených, kteří mají ještě v úřednickém kabinetu obsadit křeslo ministra životního prostředí.

Paroubek vysvětlil: "Byla to podmínka Strany zelených, aby zůstali v konstrukci vlády nestraníků. Pokud mě ale nemýlí paměť, pan Kocáb byl dva měsíce členem Topolánkovy vlády. Je to kompromisní ústupek, na který jsem přistoupil, byť jsem z něj neměl žádnou radost, jako z žádného kompromisu, ale politika je o kompromisech."

Předseda ČSSD také odmítl, že by jeho strana nominovala na ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapu, který je současným náměstkem. Informoval, že už svůj návrh sdělil designovanému premiérovi Fischerovi. Paroubek ale zatím neprozradil jméno navrhované osoby. Jen řekl, že je to velmi kvalifikovaný člověk, znalý státní správy i tohoto resortu.

Spekuluje se ještě, že na místo ministra spravedlnosti po Jiřím Pospíšilovi budou občanští demokraté znovu navrhovat advokátku Danielu Kovářovou (44), ředitelku Justiční akademie v Kroměříži.

O vývoji vládní krize si můžete přečíst:
Ještě dnes čekáme jména nových ministrů
Nastupující premiér Fischer protlačuje vlastní kandidáty
Fischer svým návrhem na složení vlády rozladil šéfy stran
První nominovanou kandidátkou do nové vlády je Dana Jurásková
Novou vládu jmenuje prezident 8. května
Další ministerští kandidáti představili premiérovi své priority
Premiér Fischer jednal s dalšími kandidáty na ministry v nové vládě
Jan Fischer zahájil sérii schůzek s kandidáty na ministry úřednické vlády
M. Pecina pro Radiožurnál: Můj úkol na ministerstvu musí mít smysl
Seznam kandidátů na ministry úřednické vlády je kompletní
Čunek: Lidovci budou od 9. května v opozici
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
Několik lidoveckých poslanců podepsalo dohodu o vládě
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Jaroslav Skalický, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme