Ázerbájdžán zajal šest arménských vojáků, údajně na svém území

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že Ázerbájdžán zajal šest arménských vojáků, kteří se údajně snažili dostat na jeho území. Arménie, která v minulých týdnech vinila ázerbájdžánské vojáky z pokusů vniknout na své území, potvrdila, že šest jejích vojáků upadlo do zajetí, informuje agentura TASS.

Jerevan/Baku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arménský voják na válečné pozici kousek od rozdělené vesnice Taghavard v Náhorním Karabachu. | Foto: Artem Mikryukov | Zdroj: Reuters

Ázerbájdžán v prohlášení uvedl, že v noci na čtvrtek se výzvědná skupina arménských ozbrojených sil pokusila dostat přes hranici do kelbadžarského okresu. Skupina se podle něj snažila zaminovat zásobovací komunikaci vedoucí k pozici ázerbájdžánské armády. Ázerbájdžánští vojáci pak šest příslušníků arménské armády obklíčili a zajali.

Baku také tvrdí, že ve čtvrtek ráno se poblíž hranice pohybovalo několik jednotek arménské armádní techniky včetně tanků.

Vybombardované a spálené domy, krátery po bombách. V Náhorním Karabachu počítají ztráty

Číst článek

Arménské ministerstvo obrany oznámilo, že Ázerbájdžánci obklíčili a zajali arménské vojáky, když prováděli inženýrské práce v příhraniční zóně.

Situace na arménsko-ázerbájdžánské hranici je v posledních týdnech napjatá. V úterý Arménie oznámila, že jeden její voják byl při přestřelce smrtelně raněn. Baku ale tvrdí, že arménské pozice neostřelovalo a smrt arménského vojáka zapříčinila nešťastná náhoda.

Minulý týden arménská strana uvedla, že arménští vojáci na hranici s Ázerbájdžánem vypálili výstražné výstřely, aby zabránili ázerbájdžánským vojákům ve vpádu na arménské území. Ázerbájdžánská strana podle Arménie také reagovala palbou. O týden dříve Arménie obvinila Ázerbájdžán z vyslání jeho vojáků přes hranice s Arménií.

Arménie má na předání okresu Kelbadžar deset dní navíc. Ázerbajdžán souhlasil s prodloužením lhůty

Číst článek

Loni v září propukl mezi oběma někdejšími sovětskými republikami další ozbrojený konflikt kolem Náhorního Karabachu, který ovládli arménští separatisté na přelomu 80. a 90. let minulého století.

Loňské boje ukončila dohoda zprostředkovaná Ruskem. Většina této oblasti sice zůstala v arménských rukou, ale Ázerbájdžán si připsal významné územní zisky. Pod kontrolu Baku přešly oblasti přiléhající k Náhornímu Karabachu. Potíž podle ruských médií spočívá v tom, že hranice mezi oběma znepřátelenými státy nebyla vytyčena a staré sovětské mapy ji zachycují rozdílně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme