Německo nebude považovat Česko za epidemicky rizikové. Od neděle ho vyřadí ze seznamu

Německo s účinností od neděle 6. června vyřadí Českou republiku ze svého seznamu epidemicky rizikových zemí, na kterém je Česko kvůli pandemii nemoci covid-19 od loňského září. V pátek to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který rejstřík spravuje a který je německým úřadem pro prevenci a potírání chorob.

Aktualizováno Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá vlajka, německý parlament Bundestag (ilustrační foto)

Německo s účinností od neděle 6. června vyřadí Českou republiku ze svého seznamu epidemicky rizikových zemí. | Zdroj: Reuters

Vyřazení ze seznamu znamená, že Německo po cestujících z Česka nebude vyžadovat karanténu, kterou je ale nyní možné nahradit dokladem o očkování, potvrzením o prodělání nemoci nebo negativním testem. Pro lety do Německa nadále platí podmínka v podobě negativního testu před nástupem na palubu.

Vláda schválila novelu zákona o veřejném zdraví. Od července má umožnit fungování covidpasů

Číst článek

Pro plné rozvolnění cestovního režimu je nutné nejdříve počítat s desetidenním přechodným obdobím. Lhůta souvisí s tím, že při vstupu do Německa se musí každý řídit karanténními opatřeními podle toho, v jaké epidemické kategorii zemí v uplynulých deseti dnech pobýval.

A Česko bude formálně do 5. června označováno jako riziková oblast. Přechodnému období se při cestě z Česka do Německa ale mohou vyhnout ti, kteří v Česku nepobývali před 6. červnem a zároveň nebyli v jiné rizikové oblasti.

„Vzhledem k tomu, že Česká republika byla vlastně ještě poměrně nedávno zařazena německou stranou mezi oblasti s výskytem virových variant, což znamenalo téměř kompletní uzávěru česko-německé hranice, věřím, že si naši občané vychutnají skutečnost, že od nedělního rána již nebude Česká republika nadále považována za rizikovou oblast,“ sdělil český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

„Jistá omezení ještě zůstanou v platnosti po dobu desetidenního přechodného období. Pocit úlevy a uspokojení z dobré zprávy by však mohl přetrvat,“ dodal.

Již nyní bylo možné volně do Německa cestovat bez karantény a bez testů v rámci takzvaného malého pohraničního styku. Pobyt v Německu ale nesměl přesáhnout 24 hodin.

To, že pro cesty do Německa nebudou potřebné testy, ale neznamená, že Češi se bez nich v sousední zemi zcela obejdou. Pro ubytování v hotelech či penzionech nebo pro návštěvu restaurací a hospod je nezbytný negativní rozbor, doklad o očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci.

Rizikové oblasti 

O seznamu rozhodují společně německá ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví. Za epidemicky rizikovou Německo považuje zemi, kde je sedmidenní průměr nových případů na 100 000 obyvatel vyšší než 50. V Česku je nyní tato hodnota 24.

Německo zároveň před vyřazením ze seznamu zohledňuje to, aby průměr v dané zemi byl pod padesátkou dlouhodobě, zpravidla se počítá se dvěma týdny. I to Česko splnilo.

Cestovatelská mapa Evropy: kde vás čeká karanténa, a kam vás naopak pustí po první dávce očkování?

Číst článek

Na seznam Německo zařadilo celou Českou republiku loni 25. září, později hodnocení zpřísnilo na vysoce rizikovou oblast a v únoru i na oblast s mutacemi koronaviru.

Situace se začala lepšit na konci března, kdy se Česko vrátilo do kategorie vysoce rizikové. Jen rizikové je Česko pro Němce od května.

Německo ze seznamu rizikových oblastí v Evropě vyřazuje s výjimkou Tyrolska a Vorarlberska také Rakousko, několik švýcarských kantonů, Itálii, francouzskou Korsiku, několik oblastí v Chorvatsku a Vatikán.

Berlín zároveň zlepšil hodnocení Litvy, Švédska, Turecka a dvou norských provincií, které od neděle nebude považovat za vysoce rizikové, ale jen za rizikové.

Na seznam oblastí s mutacemi koronaviru nově Německo zařazuje Uruguay, což prakticky znemožňuje cestování do tohoto jihoamerického státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme