Německo nebude považovat Česko za epidemicky rizikové. Od neděle ho vyřadí ze seznamu
Německo s účinností od neděle 6. června vyřadí Českou republiku ze svého seznamu epidemicky rizikových zemí, na kterém je Česko kvůli pandemii nemoci covid-19 od loňského září. V pátek to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který rejstřík spravuje a který je německým úřadem pro prevenci a potírání chorob.
Vyřazení ze seznamu znamená, že Německo po cestujících z Česka nebude vyžadovat karanténu, kterou je ale nyní možné nahradit dokladem o očkování, potvrzením o prodělání nemoci nebo negativním testem. Pro lety do Německa nadále platí podmínka v podobě negativního testu před nástupem na palubu.
Vláda schválila novelu zákona o veřejném zdraví. Od července má umožnit fungování covidpasů
Číst článek
Pro plné rozvolnění cestovního režimu je nutné nejdříve počítat s desetidenním přechodným obdobím. Lhůta souvisí s tím, že při vstupu do Německa se musí každý řídit karanténními opatřeními podle toho, v jaké epidemické kategorii zemí v uplynulých deseti dnech pobýval.
A Česko bude formálně do 5. června označováno jako riziková oblast. Přechodnému období se při cestě z Česka do Německa ale mohou vyhnout ti, kteří v Česku nepobývali před 6. červnem a zároveň nebyli v jiné rizikové oblasti.
„Vzhledem k tomu, že Česká republika byla vlastně ještě poměrně nedávno zařazena německou stranou mezi oblasti s výskytem virových variant, což znamenalo téměř kompletní uzávěru česko-německé hranice, věřím, že si naši občané vychutnají skutečnost, že od nedělního rána již nebude Česká republika nadále považována za rizikovou oblast,“ sdělil český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.
„Jistá omezení ještě zůstanou v platnosti po dobu desetidenního přechodného období. Pocit úlevy a uspokojení z dobré zprávy by však mohl přetrvat,“ dodal.
Již nyní bylo možné volně do Německa cestovat bez karantény a bez testů v rámci takzvaného malého pohraničního styku. Pobyt v Německu ale nesměl přesáhnout 24 hodin.
To, že pro cesty do Německa nebudou potřebné testy, ale neznamená, že Češi se bez nich v sousední zemi zcela obejdou. Pro ubytování v hotelech či penzionech nebo pro návštěvu restaurací a hospod je nezbytný negativní rozbor, doklad o očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci.
Rizikové oblasti
O seznamu rozhodují společně německá ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví. Za epidemicky rizikovou Německo považuje zemi, kde je sedmidenní průměr nových případů na 100 000 obyvatel vyšší než 50. V Česku je nyní tato hodnota 24.
Německo zároveň před vyřazením ze seznamu zohledňuje to, aby průměr v dané zemi byl pod padesátkou dlouhodobě, zpravidla se počítá se dvěma týdny. I to Česko splnilo.
Cestovatelská mapa Evropy: kde vás čeká karanténa, a kam vás naopak pustí po první dávce očkování?
Číst článek
Na seznam Německo zařadilo celou Českou republiku loni 25. září, později hodnocení zpřísnilo na vysoce rizikovou oblast a v únoru i na oblast s mutacemi koronaviru.
Situace se začala lepšit na konci března, kdy se Česko vrátilo do kategorie vysoce rizikové. Jen rizikové je Česko pro Němce od května.
Německo ze seznamu rizikových oblastí v Evropě vyřazuje s výjimkou Tyrolska a Vorarlberska také Rakousko, několik švýcarských kantonů, Itálii, francouzskou Korsiku, několik oblastí v Chorvatsku a Vatikán.
Berlín zároveň zlepšil hodnocení Litvy, Švédska, Turecka a dvou norských provincií, které od neděle nebude považovat za vysoce rizikové, ale jen za rizikové.
Na seznam oblastí s mutacemi koronaviru nově Německo zařazuje Uruguay, což prakticky znemožňuje cestování do tohoto jihoamerického státu.